20’den Fazla Çinli Kripto Şirketi Ülkeden Ayrılacak!

Kripto
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin’in kriptoya karşı olan düşmanca tavrı, 20’den fazla yerel dijital varlık şirketinin oradan taşınmasına neden oldu.

20’den fazla dijital varlıkla ilgili Çinli işletme, ülkenin kriptoya karşı düşmanca duruşunu sürdürürken faaliyetlerini durduracaklarını ve yerel piyasadan çekileceklerini açıkladı.

Çin Kripto Yasağının Etkisi

Çin’in kripto para endüstrisine yönelik olumsuz duruşu yıllardır biliniyor ve yerel yetkililer yatırımcılara bunu sık sık hatırlatma eğiliminde. Eylül ayının sonunda, ülkenin merkez bankası, Çin sınırları içinde dijital varlıkların ticaretinin ve madenciliğinin yasaklandığını belirten bir belge yayınladı. Ayrıca insanların bu tür borsalarla işlem yapmasını yasakladı.

Kısa bir süre sonra, dijital varlıklar ile ilgili birçok şirket kepenkleri indirmeye başladı. Çin Menkul Kıymetler Dergisi göre, 20’den fazla kuruluş hizmet vermeyi bırakıp yurtdışına taşınacak.

Bu tür gelişmelerden bahsetmişken, yoğunlaştırılmış yasağın ana ticaret merkezi Huobi’nin Çin’den gelen yeni kullanıcı kayıtlarını askıya almasına neden olduğunu belirtmekte fayda var. Birkaç gün sonra, madenciler, büyük Bitcoin havuzlarından biri olan Huobi Pool’dan 4 milyar doların üzerinde BTC transferi gerçekleştirdi. Bu, 18 Aralık 2017’den bu yana en büyük fon akışıydı.

Çin baskısı Sparkpool’a da ulaştı. Geçen hafta açıklanan en büyük ikinci ETH madencilik havuzu, Çin’deki yeni kullanıcılara erişimi durdurduğunu ve 30 Eylül itibariyle tüm hizmetlerini bıraktığını duyurdu.

Hepsinden önce, Çin hükümeti kuzeydeki İç Moğolistan eyaletindeki madencilik ekipmanlarını ele geçirmişti.

Kripto Paralar Çin Yasaklarından Sonra Güçleniyor

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’in hükümeti, sınırları içindeki tüm olası kripto para birimi operasyonlarını durdurma çabalarını ikiye katlamış olsa da, Bitcoin nihayetinde saldırılara direndi. Aslında, bu satırları yazarken, varlığın fiyatı, Çin Halk Bankası’nın son yasağından bu yana yaklaşık yüzde 25’lik bir artış gerçekleştirerek 54.500 dolar civarında işlem görüyor.

Ünlü muhbir Edward Snowden, geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili düşüncelerini de paylaştı. Ona göre, Çin kısıtlamaları aslında Bitcoin’i daha da güçlendirdi.

Girişim Sermayesi Firması Andreessen Horowitz’in (a16z) Ortağı Katie Haun ise, Amerikan mali düzenleyicilerini Çin’in şimdiye kadar yaptıklarının tam tersini yapmaya çağırdı:

“Bu, ABD için bir fırsat çünkü Çin’in yaptığının tam tersini yapmalıyız.”

Şu an itibariyle ABD’nin Bitcoin’e karşı bu tür olumsuz politikalar uygulamaya niyeti yok gibi görünüyor. Hem Fed Başkanı Jerome Powell hem de SEC başkanı Gary Gensler, ülkenin dijital varlıkların kullanımını yasaklamayacağına dair güvence verdi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!