abd merkez bankası

ABD Merkez Bankası Yeni Yılda 425 Milyar Dolar Para Basacak

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD merkez bankası, gelecek ayın ortalarına kadar ekonomiye en az 425 milyar dolar var olmayan para enjekte edecek.

11 Aralık’ta yayınlanan bir bildiride, Merkez Bankası, yeni yıl boyunca kilit tarihlerde sözde “yeniden satın alma” (repo) işlemlerini hızlandıracağını doğruladı.

ABD Merkez Bankası Bitcoin’in piyasa değerinin 3 katı para basacak

Merkez Bankasının iddiasına göre yılın bu zamanında, bankaların günlük işlemlerini desteklemek için repo işlemleri gerekiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak, Bitcoin ve diğer kripto paraların teknik analizlerini kaçırmamak için bizi Twitter ve Telegram’dan  takip edebilirsiniz.

New York Merkez Bankası’ndaki Açık Piyasa Ticaret Masası, 13 Aralık 2019 – 14 Ocak 2020 tarihleri arasında aylık yeniden satın alma sözleşmesi (repo) işlemlerini yayınladı. ”

Merkez Bankası’nın açıklaması şu şekilde:

“Federal Açık Piyasa Komitesi’nin(FOMC) direktifine göre, Ticaret Masası, rezerv arzının yeterli kalmasını sağlamak ve yıl sonu piyasa baskısını azaltmak için repo işlemleri gerçekleştirecek.”

31 Aralık ve 2 Ocak tarihlerinde repo teklifleri 150 milyar dolar olacak. 14 Ocak tarihine kadar, Merkez Bankası’nın üretmeyi beklediği asgari tutar 425 milyar dolar.

“Her şey yolunda”

Bu tür hamleler her ne kadar yaygınlaşsa da desteksiz ve büyük bir likidite oluşturur. Yapılan şey esasen fiziksel olarak herhangi bir para basmadan para basmaktır.

Eleştirmenler, özellikle de Bitcoin çevrelerinde, merkez bankalarının ekonomileri yönetememesinin bir örneği olarak uzun süredir repo işlemlerine dikkat çekiyordu.

Bu sav, Saifedean Ammous’un popüler kitabı The Bitcoin Standard‘ın temel ilkesini oluşturur. Ammous’a göre ulusların ve imparatorlukların çöküşünün para birimi üzerindeki manipülasyonlardan kaynaklandığını savunur.

Bitcoin lehine benzer çağrılar, bir önceki repo yükselişinde, Eylül ayında ortaya çıkmıştı.

Merkez Bankası duyurusu hakkında yapılan açıklamada, Twitter’da Rhythm olarak bilinen Bitcoin savunucusu, 425 milyar doların Bitcoin’in piyasa değerinin üç katından fazla olduğunu belirtti.

“Her şey yolunda ama,” dedi ironik bir şekilde durumu özetleyerek.

ABD’nin ulusal borcu Kasım’da 23 trilyon dolara ulaştı – bu rakam mevcut olan her Bitcoin için yaklaşık 12 milyon dolar demek. ABD Ulusal Borç Saati’nin çevrimiçi izleme sitesine göre bu rakam şimdilerde 23.12 trilyon dolara çıktı.

ABD Merkez Bankası Yeni Yılda 425 Milyar Dolar Para Basacak
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.