Almanya Maliye Bakanı, Dijital Euro’nun Hızlı Gelişimi İçin Çağrıda Bulundu

Dijital Euro
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya Maliye Bakanı ve kripto para eleştirmeni Olaf Scholz, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) potansiyel bir Dijital Euro kararıyla daha hızlı hareket etmesini istiyor. Scholz, özel sanal para birimlerinin çoğalmasını önlemek için AB’yi dijital para birimleri geliştirmeye teşvik ederken, kripto para karşıtı duyguları benimsemesiyle bilinir.

Dijital para birimi için artan iştah

Reuters tarafından 27 Kasım’da yayınlanan bir rapora göre, Almanya’nın Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz, Avrupa Birliği’ni (AB) önerilen bir Dijital Euro ile ilgili planları hızlandırmaya çağırdı.

Bölgedeki ödemelerin geleceği hakkında bir çevrimiçi konferans sırasında konuşan Scholz, çoğu işletme ve tüketicinin dijital para talep etmeye başladığını belirtti. Maliye Bakanı şunları vurguladı:

“Dijital euro konusunda çok çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Beklememiz ve görmemiz gereken hiçbir şey yok. artık dijital bir euro ile bir şeyler yapmamız gerektiğine her an karar verebilmeliyiz. “

Scholz’un bir AB CBDC’YE yönelik çığlığı, Fransa Merkez Bankası Valisi Francois Villeroy de Galhau’nun Eylül ayında paylaştığı duyguları yansıtıyor. De Galhau’ya göre, AB’nin CBDC yarışında geride kalmayı göze alamayacağı için dijital bir euro önemliydi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı da Eylül ayında Dijital Euro ile ilgili yorumlarda bulundu. BİTCOŞAR”ın da bildirdiği gibi, ECB başkanı Christine Lagarde, dijital bir euro’nun piyasaya sürülmesinin, bölgenin fiat para birimi sistemini tamamlayıcı nitelikte çalışacağını söyledi.

Özel Stablecoinler, hükümeti CBDC’ye doğru itiyor

Scholz, tartışmasız Avrupa’daki en yüksek profilli anti-kripto finans şeflerinden biridir. Birkaç kez, Alman Maliye Bakanı Facebook’un Libra gibi özel dijital para birimlerinin tehlikeleri hakkında uyarılar yayınladı.

2020’in başlarında, Deutsche Bundesbank Başkanı Jens Weidman, Avrupalı düzenleyicileri Terazi’nin bölgede bir dayanak kazanmasını önlemek için çalışmaya çağırdı. O zamanlar, Alman Merkez Bankası patronu da Dijital Euro’yu Libra gibi projelere karşı uygulanabilir bir karşı önlem olarak sundu.

Eylül ayında ECB, planlanan Dijital Euro hakkında ayrıntılı bir rapor yayınlamaya yakın olduğunu açıkladı. AB hala araştırma aşamasındayken, Çin zaten dijital para birimi elektronik ödeme (DCEP) projesinin çeşitli ileri test aşamalarındadır.

Gerçekten de, CBDC ateşi diğer ülkelere de yayılıyor, hem Japonya hem de Güney Kore 2021’de deneysel egemen dijital para birimi testleri için hazırlandı. Avrupa fintech düşünce kuruluşu dGen tarafından yapılan yakın tarihli bir araştırmaya göre, üç ila beş ülke fiat’larını 2030 yılına kadar CBDC’lerle değiştirecek.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Yorumlar kapalı.