Bitcoin Alıp Satmak Caiz Mi? Ünlü İlahiyatçı Kaleme Aldı!

Caiz
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin’in caiz olup olmadığı hala tartışma konusu olmaya devam ediyor. Ünlü ilahiyatçı yanıtladı.

Ülkemizde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Bitcoin ve kripto para birimlerinin caiz olmadığını söylemesinin ardından ilahiyatçı Hayrettin Karaman da aynı görüşte olduğunu söylemişti.

“Kripto para aşırı elektrik israfına sebep olduğu ve varislere intikal etmemesi gibi nedenlerden dolayı caiz değildir”

İlahiyatçı Karaman, Bitcoin’in sistemsel olarak yüksek risk taşıması, volatil olması, aşırı elektrik harcaması, hukuki düzenlemesinin bulunmaması ve hesap sahibi öldüğünde varislerine intikal etmemesi gibi sebeplerden dolayı caiz olmadığını ifade etmişti.

Karaman yazısında;

“Bu kanaatimi değiştirecek ölçüde bir gelişme olmadı. Bir hususu daha eklemeliyim: Bitpara da diğer paralarla alınıp satılırken karşılıklı ödemelerin peşin olması gerekir, eğer peşin olmazsa bu cihetten de alım-satım caiz olmaz.” dedi.

Aynı zamanda köşe yazarlığı da yapan Karaman, bugünkü yazısında Bitcoin ve kripto paraların caiz olup olmadığına dair gelen soruları genel hatları ile yanıtladı. Özetle şunları söyledi;

“Devletlerin tekelinde ve kontrolünde olan çoğu karşılıksız paralar bile büyük haksız kazançlara ve kayıplara alet oluyor iken Bitcoin ve kripto paraların da daha fazlasına alet olabileceği apaçık ortadadır.

Döviz, altın ve benzerlerinin alınıp satılması suretiyle para kazanmak fıkıh kurallarına göre caiz olsa da bir çeşit stokçuluk olduğundan takva sahibi Müslümanların tercih etmemeleri gereken bir kazanç yoludur.

Ayrıca Bitcoin’in de diğer paralarla alınıp satılırken karşılıklı ödemelerin peşin olması gerekir, eğer peşin olmazsa bu cihetten de alım-satım caiz olmaz.

Bu bağlamda dijital para birimlerini alıp satarak para kazanmak da caiz değildir.”

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!