BİTCOŞAR
En Güncel Bitcoin ve Kripto Para Haberleri
$49,111.42
+3.59%
$1,567.82
+4.06%
$0.45
+3.7%
$182.49
+7.54%
$29.77
+11.58%
$254.21
+6.41%
$3.70
+2.92%
$3.81
+6.53%
$38.57
+1.83%
$49,106.83
+3.58%
$1,567.74
+4.06%
$0.45
+3.63%
$182.32
+7.44%
$1.00
-0.1%
$575.85
+4.06%
$227.46
+3.83%
$11.48
+7.49%
$124.21
+6.56%

Bitcoin Vault (BTCV) – Mining City Ponzi Midir?

XMD Coin ve Bitexen (EXEN Coin) projesini detaylı inceledikten sonra şimdi sıra Bitcoin Vault (BTCV) - Mining City projesine geldi. Peki, Bitcoin Vault (BTCV) - Mining City Ponzi Midir?

0

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bitcoin Vault (BTCV) – Mining City projesi, bana özelden en çok mesaj yazılan üç projeden sadece birisi. Beni takip eden birçok kişi, bu konu hakkında her gün beni sıkıştırıyor ve acilen “Bitcoin Vault” projesi hakkında detaylı bir inceleme yapmamı istiyorlar. Bende sizler için epey bir zaman harcadım ve sonunda bu detaylı makaleyi hazırladım şimdi de sizlere sunuyorum. Öncelikle bugüne kadar incelediğim tüm projelerde hep tarafsız oldum ve hiçbir zaman öylesine yazı yazmadım, yazdığım tüm her şeyi sizlere kanıtlarıyla beraber ispatladım. Asla kanıt olmadan hareket etmedim. Umarım sizin için bu yazı faydalı olur.

Sizlerden ricam özellikle bu projede yer alan birçok yakın dostlarım yazdıklarımdan ötürü asla beni yanlış anlamasınlar ve her zaman beni tarafsız üçüncü bir göz olarak düşünsünler. Yakın arkadaşlarım olması benim doğruları söylememe asla engel değil, ben kim olursa olsun her zaman elimden geldiği kadar araştırır, kanıtları bulur ve hiç kimseden çekinmeden bilinmesi gerekenleri dürüstçe yazarım. Hiç kimse benim yazdıklarıma inanmak zorunda değil, ben zaten genellikle tüm yazılarımda kanıtları veririm ve o kanıtlara sizin, nasıl aynı benim gibi ulaşabileceğinizi de gösteririm ki, sizlerde kendiniz bunları bizzat benim gibi kaynağından inceleyebilin. Bu şekilde yapmamın en büyük sebebi ise şudur; prensip olarak hiçbir zaman balık vermem, her zaman balık tutmayı öğretirim. Bende sizlere bizzat açık ve net bir şekilde tüm kaynakları ve kanıtları paylaşıyorum ki, sizler kendiniz bunları öğrenin ve daha sonra bir proje ile karşılaştığınızda benim gibi inceleme yapabilmeyi ve nerelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmiş olun. Bunu gerçek anlamda öğrenirseniz sizlerde hangi projelerin ponzi, hangi projelerin ponzi olmadığını çok basit ve kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Kısaca sizlere kendi kendinize her projeyi nasıl inceleyebileceğinizi, nerelere bakabileceğinizi, hangi yolları kullanmanız gerektiğini öğretmek istiyorum. Zaten YouTube kanalımızda hazırladığımız videoları izlediyseniz eğer sizlere nerelere tıklayabileceğinizi ve kaynakları nereden inceleyebileceğinizi özellikle üstüne basa basa göstermeye çalıştım.

Yıllardır birçok projenin ponzi olduğunu herkese duyurmuştum. Kairos Planet, Coinspace, Detay Maxinet, MMM, BitClub Network, ÇiftlikBank vb. dolandırıcı projelerin ilk zamanlarında bile çok iyi teklifler almama rağmen hiçbirini kabul etmedim. Eğer kabul etseydim tüm bu projelerin en başlarında olacaktım. Yani ponzinin tepesinde olacaktım, milyonları toplayacaktım ama zerre kadar tereddüt etmeden hepsini reddettim. Hepsinin ponzi olduğunu zamanında tek tek söyledim. Bu yüzden ettiğim kavganın, yediğim hakaretin haddi hesabı yok. Şimdi baktığımızda bu projelerin hepsinin ponzi olduğunu ve insanları dolandırdığını herkes biliyor. Neyse çok fazla uzatıp asıl konumuzun dışına çıkmak istemiyorum. Herkesin merakla beklediği bu makalede “Bitcoin Vault (BTCV) – Mining City” projesini inceledim. Hepinizin merak ettiği “Bitcoin Vault (BTCV) – Mining City Ponzi Midir?” sorusuna bu makale ile cevap verip noktayı koyacağım. Hepinizden rica ediyorum bu makaleyi lütfen tarafsız okuyun ve söylemek istediklerimi mutlaka anlamaya çalışın. Şunu özellikle belirteyim bu projenin ponzi olup, olmamasının benim için hiçbir önemi yok, yani ponzi olsa herhangi bir çıkarım, menfaatim yok, ponzi olmasa da herhangi bir çıkarım, menfaatim yok. Bundan ötürü sizlerde lütfen benim gibi tarafsız bir şekilde bu makaleyi inceleyin.

Bitcoin Vault (BTCV) nedir?

Bitcoin Vault’ın kurucuları aynen Bitcoin’in kaynak kodunu almışlar ve 12 Aralık 2019 tarihinde tamamen Bitcoin’in forkunu yapıp, piyasaya sürmüşler. Zaten Bitcoin’in kaynak kodları açık, bunu tamamen sizlerde yapabilirsiniz. Yani sizlerde “Bitcoin Türkiye” isimli bir Bitcoin forku yapıp yeni bir kripto para çıkarabilirsiniz. Bitcoin’in tüm kaynak kodlarını alıp, “Bitcoin” yazan kısımları işaretleyip klavye kısayolları ile “Bitcoin Vault” olarak değiştirdiğinizde alın size Bitcoin’in forku ve yeni bir Bitcoin isimli kripto para. Sonrada bunu biz Bitcoin’in forkunu yaptık deyip, herkese pazarlayabilirsiniz. Ardından sizlerde CoinMarketCap’e ücretini ödeyip, “Bitcoin Türkiye” isimli yeni kripto paranızı orada listeleyebilirsiniz. Bir kripto paranın CoinMarketCap’te listelenmesi çok ama çok kolaydır. Hiç kimse bunların zor olduğunu düşünmesin. CoinMarketCap asla hiçbir kripto paraya garanti vermez. Yani orada olması güvenilir olduğu anlamına gelmez. Borsalarda aynı böyledir CoinMarketCap’e parayı öderler ve orada listelenirler.

Bitcoin Vault (BTCV) - Mining City Ponzi Midir? 1 - Screenshot 1 1
Kaynak: CoinMarketCap

Bu görselde işaretli olan rakamlara iyi bakın, “Cryptocurrencies” kısmının türkçesi kripto paralar demek yani an itibari ile CoinMarketCap’te listelenmiş olan toplam 5.624 adet kripto para var. Markets kısmının türkçesi ise borsalar demek yani an itibari ile CoinMarketCap’te listelenmiş olan toplam 22.649 adet kripto para borsası var. Her gün CoinMarketCap’e girin ve “Cryptocurrencies” kısmında yazan rakamlara dikkatli bakın ve takip edin orada her gün bu rakamın değiştiğini göreceksiniz ve bazı kripto paraların listeden kaldırıldığını ve bazılarının eklendiğini göreceksiniz. Zaten CoinMarketCap bunları kendi resmi sosyal medya hesaplarında duyurur. Sosyal medya hesaplarından yeni listelenen projelere göz atın der ve bu projelerden para aldığı için bunu da tüm hesaplarında duyurarak reklamını yapar. Aşağıya örneğini bıraktım buyrun inceleyin, mesela 27.06.2020 tarihinde saat 15:00 gibi bu projeleri listelerine eklemişler. Fakat CoinMarketCap’e eklenmesi size güven vermesin onlar işlerini yapıyorlar burayı kurmuşlar ve bu şekilde paralarını kazanıyorlar adamların gelir modellerinden biri bu yöntem zaten. Sonuç olarak sizlerde parasını öder ve burada kolayca listelenebilirsiniz.

Şunun altını özellikle çizmek istiyorum an itibari ile CoinMarketCap’te listelenen toplam 5.624 adet kripto para var ve bu kripto paraların yüzde 99’unu 5 yıl sonra göremeyeceksiniz. Yüzde 1’de kalan kripto paralar da zaten hep reel bir probleme çözüm olarak doğan kripto paralar, mesela Bitcoin, Ethereum gibi bunlar olan bir problemi çözmek için ortaya çıkan kripto paralar. Çünkü piyasaya sürülen bütün kripto paraların yüzde 99’u sadece para kazanıp, sadece tokatlamak için çıkıyor. Yüzde 99’u reel hayata dair herhangi gerçek bir problemi çözmek için çıkmıyor. Çünkü bu sektörde devletlerin herhangi yasal bir düzenlemesi şimdilik yok, bundan dolayı devletler bu sektöre komple el atmaya başlayana kadar bu hep böyle olacak ve birçok kişi bu sektörü bu şekilde kullanıp paraları hortumlayacak. Şimdilik kripto para sektörü dolandırıcıların cirit attığı bir sektör.

Aşağıya, Bitcoin Vault isimli kripto paranın CoinMarketCap’te bulunan tüm zamanların fiyat grafiğini bıraktım. Zaten bu grafiğe bakan az çok bu projenin gerçek yüzünü anlar. Hiçbir kripto para bu şekilde sürekli yükselemez. Bu şekilde devamlı yükselen fake birkaç kripto para daha var ama onların isimlerini paylaşmayacağım. Bu grafiğin altına Bitcoin’in de tüm zamanların fiyat grafiğini bıraktım. Bu iki grafiği karşılaştırın ve Bitcoin’de bile böyle bir düşmeden yükselme göremezsiniz, tüm bu sektörü ortaya çıkaran zaten Bitcoin, tüm kripto paraların rezerv parası zaten Bitcoin, birçok iş yerinde dünya çapında kabul gören ödeme yöntemi yine Bitcoin, bu kadar hayatın içinde olan ve her yerde kullanılabilen kripto parada yani Bitcoin’de bile bu şekilde yükselme yok, aslında asıl Bitcoin’de olması lazım sürekli yükselen bir grafik ama onda dahi yoksa sizin aklınıza direkt şu soru gelmiyor mu? Ulan bu nasıl oluyor da bu kripto para bu şekilde hep yükseliyor. Ben Bitcoin Vault’un grafiğine baktığımda aklıma hemen bu soru geldi ve direkt şunu dedim; belli ki birileri bu kripto parayı komple kontrol ediyor ve serbest piyasaya bırakmıyor yani bir hakimiyet var bu kripto paranın üzerinde, yani bir merkez bunu kontrol ediyor. Zaten bir otorite varsa ve bir merkezileşme varsa oradan direkt uzaklaşın. Kripto paraların zaten çıkış amacı kişiden kişiye aracısız para transferi yapılmasını geçerli kılmak, yani arada bir şirketin, bir devletin herhangi bir 3.şahsın olmadığı sadece kişiden kişiye para transferinin yapıldığı bir sistem ortaya çıkarmak. Ama ben size aşağıda bunun neden böyle sürekli yükseldiğinin asıl sebebini açıklayacağım.

Bitcoin Vault (BTCV) - Mining City Ponzi Midir? 2 - bitcoin vault charts 1
Tüm zamanlar Bitcoin Vault fiyat grafiği. Kaynak: CoinMarketCap
Bitcoin Vault (BTCV) - Mining City Ponzi Midir? 3 - bitcoin charts 1
Tüm zamanlar Bitcoin fiyat grafiği. Kaynak: CoinMarketCap

Bunlar Bitcoin’in forkunu yaptıkları için hep Bitcoin’i örnek vereceğim, Bitcoin’de herhangi bir otorite ve bir merkezileşme yok, mesela olsaydı eğer zaten bugün Bitcoin’e Bitcoin diyemezdik. Bitcoin’i Bitcoin yapan en büyük özellik herhangi bir merkeze bağlı olmamasıdır. Dolayısıyla Bitcoin’i herkes üretebilir mesela ama Bitcoin Vault’u herkes üretebilir mi? Asla üretemez. Bitcoin Vault’u sadece Mining City aracılığı ile üretebilirsiniz. Yani bu şirketin vasıtasıyla üretim yapabilirsiniz. Demek istediğimde bu zaten, kripto paraların arada bir şirket olmadan üretilebilmesi gerekiyor. Bitcoin’i herkes üretebilir hiçbir aracı olmadan ama Bitcoin Vault’ı hiç kimse BTCV’nin sahipleri olmadan üretemezler. Bu durum çok büyük bir dezavantaj böyle bir risk alınamaz, çünkü bu kripto paranın doğasına ters…

Bulut madenciliği nedir?

Ayrıca bulut madenciliği olan tüm projelerden şiddetle uzak durmanızı tavsiye ederim. Çünkü bulut madencilikte dolandırılma riski çok ama çok yüksektir. Peki, bulut madenciliği nedir? Kısaca konumuzla alakalı olduğu için bulut madencilik hakkında bilgide vermek istedim. Bulut madencilik, kripto para teknik bilgisi olmayan ama yinede kripto para üretmek isteyenler için oluşturulmuş bir yöntemdir. Bu madencilik yöntemi ile ne bir cihaz alırsınız, ne bu cihazı soğutmaya çalışırsınız, ne de yüksek elektrik faturası ödersiniz bunların hepsinden bulut madencilik ile kurtulabiliyorsunuz. Bu yöntem ile kripto para üretmek isteyenlerin güvenilir bir bulut madencilik firması bulup, üretim cihazı dediğimiz mining makinesi kiralamanız gerekiyor. Peki kime, nasıl güveneceksiniz? Firmalar kullanıcıya belirli bir süre için kazım servisi satarlar ve bu firmalar bunun için en güvenilir havuzu temin etmekle yükümlüdür. Bulut madencilikte genellikle ilk yıl zarar ettikten sonra kazanılmaya başlanır. Fakat kripto paraların fiyatları çok esnek olduğu için kazdığınız kripto paraların değerinin düşmesi halinde zarar edebilir veya daha fazla kazanabilirsiniz. Fakat ben bugüne kadar içerisinde derinlikli referans sisteminin yer aldığı  patlamayan bulut madencilik şirketi hatırlamıyorum varsa da ben bilmiyorum eğer siz biliyorsanız bu yazının altına yorum bırakın lütfen bende öğrenmiş olayım.

Ama Bitcoin Vault’ta öyle bir şey yapmışlar ki grafiği gösterdiğin anda zaten herkesi Mining City’ye kolayca üye yaparsın. Bu zaten en çekici tuzaklardan birisi. Çünkü sürekli BTCV’nin değeri yükseliyor, hep yükseliyor hiç nedense Bitcoin gibi düşüşler yaşamıyor. Bunun sebebini de açıklıyorum; zaten BTCV’nin grafiğinde düşüşler olsaydı, hiç kimseyi sisteme üye yapamazlardı. Bu sürekli yükselen grafik zaten en büyük pazarlama stratejilerini teşkil ediyor. “Sunumu yap, grafiği göster, satış yap ve bunu tekrarla” aslında döngü tamamen bu. Empati kurun sadece eğer size sunum yapılsaydı ve dalgalı bir grafik görseydiniz üye olur muydunuz? Düşünsenize bu grafiğin dalgalı olduğunu o zaman siz her zaman zarar yaparsınız bu üretimden. Çünkü sürekli BTCV çıkarmak, sisteme birileri eklendikçe zorlaşıyor ve daha az ödül alıyorsunuz. Diyelim ki an itibari ile Mining City ile 100 kişi Bitcoin Vault üretimi yapıyor. Verilecek ödül ise 100 BTCV diyelim. Bu üretimi yapan 100 kişiden herkes 1 BTCV’yi ödül olarak cüzdanına alıyor. Ardından herkes network marketing yaparak sisteme 1000 kişi daha üye yapıyorlar bu durumda ne oluyor? Üretim yapan kişi sayısı toplam 1100’e yükseliyor, hadi verilen ödülün düşmediğini varsayalım, yine 100 BTCV ödül verilsin, normalde belli periyotlarda ödül de düşer ama hadi biz düşmediğini varsayalım. Bu durumda ne olmuş oluyor Bitcoin Vault üretmek dahada zorlaşmış oluyor ve bu 1100 kişi toplam verilecek 100 BTCV ödülünü komple bölüşüyor ve 1 kişiye 0.09 BTCV düşüyor. Bu durumda aldığınız miktar düştüğü için zarar etmiş oluyordunuz ama bunlar çok akıllı tabii ki, ne yapmışlar BTCV fiyatını sürekli yükseltiyorlar bu yüzden size verilen BTCV miktarı düşse bile BTCV’nin dolar karşılığı düşmüyor yani siz dolar üzerinden kâr yapıyorsunuz. Zaten dolar karşılığı düştüğü an herkes zarar eder. Yarın BTCV 2 dolara düştü diyelim bu durumda ne olur bütün üretimin çöp olur ve hiçbir şey kazanamazsın, zarar edersin. Ben Bitcoin Vault’u bir balona benzetiyorum ve balonu şişire şişire (fiyatı yükselte yükselte) yakında patlatacaklar. BTCV fiyatını yükselte yükselte ellerinde ki tüm BTCV’yi satıp parayı hortumlayacaklar.

Ayrıca Bitcoin Vault’un değerinin bu kadar yüksek olması ve yükselmesi bu ponzi şirketini kuranların yaptığı bir şey, yani gerçek bir değer değil o, sakın değerine asla aldanmayın onu bilerek hep yükseltiyorlar ki kurdukları ponzi yürüsün o düştüğü an zaten bu ponzi patlamış olacak. Gerçekten öyle değerli ve sürekli değerlenecek bir kripto para bulsalardı emin olun bunu size söylemezlerdi.

Birde bunun yani Mining City’nin Multi-Level Marketing (MLM) ayağı var. Zaten işi bozan da bu kısım, eğer ortada gerçek bir ürün yoksa yani ticari hayatta kullanılan önemli bir problemi çözen ve talebi olan bir ürün yoksa, siz burada network marketing yapamazsınız bu tarz geri ödeme vadeden tüm sistemler ponzidir. Mining City projesi bu yüzden ponzidir, çünkü ortada ticari bir ürün yok, size tabii ki olduğunu söylerler ve birileri gider bu tesisleri gördüğünü söyler, hatta bunu video çekerek ispatlar. Peki sen nereden bileceksin oranın gerçekten tesis olduğunu, gerçekten onlara ait olduğunu nereden bileceksin, hadi tesis diyelim, hadi onlara ait diyelim, BTCV ürettiğini nereden bileceksin, hadi onu da bildin diyelim, sürekli yükselen bu parayı bunlar salak mı, neden kendileri üretmiyor da senin parana ihtiyaç duyuyorlar? Kazakistan’da birçok kripto para tesisi var gidin izin alın sizde orayı video çekin üretim yapıyoruz diyin birçok kişi buna zaten inanır ve bu dolandırıcılık haberlerini duymuş olsa bile para yatırır. Çünkü insanların en önemli zaafı para, sende ben sana hızlı para vereceğim dediğinde tabii ki tadından yenmiyor. Geçen günlerde BİTCOŞAR’da yayımlanan bir haberde İstabul’da bir bekçinin “Bitcoin Alacağım, Sizi Zengin Edeceğim” diyerek arkadaşlarını dolandırdığını okumuştuk. Buraya tıklayarak bu haberi de okumanızı tavsiye ederim. Demek istediğim bu işler bu kadar basit işte ama sorun bunlara inanan kişilerde bence. Bir insan her zaman şunu aklından çıkarmaması lazım; “bedava peynir sadece fare kapanında olur.” Tosun’u ne çabuk unuttunuz, Çiftlik Bank Türkiye’nin en büyük Bitcoin tesisini kurmuştu sonra ne oldu? Tüm üyeleri öptü ve uçtu hala Çiftlik Bank’a para yatırıp kredisini bitiremeyen insanlar var. Demek istediğim tesisi görmek ve tesisi kurmak bunun ponzi olmadığına asla bir delil olmaz. Hatta bilerek bunları yaparlar, tesisleri gösterirler ki herkes inansın görsün hemen sisteme girsin diye. Bir şirket gerçekten çok iyi ve kârlılığı yüksek bir model keşfetse bunu size mi duyurur? Sakın güldürmeyin beni, aşağıya Tosun’un açtığı Bitcoin tesisinin videosunu bırakıyorum. İzleyin ama inanmayın ben eminim Tosun’u duymayan Tosun’un bu videosunu izlediğinde tekrar güvenip para yatırmak ister. Zaten Çiftlik Bank tam bir facia olduğu adamlar dolandırdıkları kullanıcıları ikinci kez dolandırmaya kalktı ve başardı. Akıllı olun bu tarz oyunlara sakın gelmeyin! Bedava para yok!

Biz gerçekten o kadar iyi niyetli bir milletiz ki, hemen bu ponzilere inanıyoruz. Hemen kandırılıyoruz zaten bizim bu iyi niyetimizi sömürüyorlar hep. Bu hayatta hiçbir şeye ve hiç kimseye asla güvenmeyin. Hele ki bu karanlık piyasada daha hukuksal zemini hiç oturmamış belki 10 yıl sonra tam anlamı ile hukuksal zemini oturacak bir sektörde asla bu tarz işlere bulaşmayın. Sonu kötü olur ve çok kötü ağlarsınız, dostlarınızın yüzüne bakamazsınız. Hızlı para kazanacağım diye sakın gaza gelmeyin, öyle bir dünya yok artık bunun farkına varın. İyi niyetli olmayın kapitalist sistemde olsa olsa hızlı para kazanma değil, hızlı para kaybetme olur.  Bazı insanların artık karakteri bu olmuştur. Bu tarz kimseler düzgün ürün network’ü yapmazlar, bunlar sadece ponzi şirketlerde iş yaparlar bu kişilerin artık özüne işlemiştir bu, özellikle ponzi şirketleri araştırıp o ponzi şirketlerde hızlı ve kolay yoldan birçok araştırmayan, sorgulamayan küçük yatırımcıyı dolandırırlar. Sakın bu tarz kişilere asla güvenmeyin. Gerçekten Network Marketing modeli ile iş yapmak istiyorsanız sakın 5 yılını doldurmamış ürün network’u olan şirketlerde bile bunu yapmayın. Network Marketing harika bir sistem bu model ile herkes kendi işini minicik sermayeler ile inşa edebilir ama maalesef nedense herkes bunu ponzi şirketlerde daha çok kullanıyor. Hangi şirketlerde Network Marketing yapılır onuda söyleyeyim 5 yılını doldurmuş ve küresel çapta faaliyet gösteren Doğrudan Satış Derneği’nin (DSA) üyesi olan şirketlerde yapılabilir. Bu bağlantıya tıklayarak DSA’ya üye olan tüm şirketleri kontrol edebilirsiniz.

Daha net bir örnekle açıklayayım, altın çok değerli bir madendir, dünya üzerinde çok az bulunduğu için yani sınırlı bulunduğu için enflasyona yenik düşmez ve paranızı altına yatırarak değerini korumuş olursunuz ve bu yüzden altına “güvenli liman” derler. Şimdi siz bir altın madeni keşfettiniz diyelim, bunu gider birisine söyler misiniz? Gelin arkadaşlar hep birlikte altını çıkaralım bölüşelim der misiniz? Asla demezsin, peki kripto para olan ve sürekli yükselen Bitcoin Vault projesini kuranlar bu kadar salak mı yani senin paranı topluyor, zaten bunlar zenginmiş ya, hani büyük yatırımcılarmış ya o zaman direkt kendileri çıkartırlar bu altını. Lütfen iyi niyetli olmayın zaten ponzinin amacı bu size hayal satıp, duygularınızı kullanırlar. Size derler ki kendi telefonumuzu yaptık ve kendi arabamızı yapıcaz ve yaparlar da bunu gösterirler de size. Ama fason üretimle sende parayı verip fabrikaya telefon yaptırıp üstüne kendi logonu basabilirsin. Bunları size bilerek pompalarlar ki, size verdikleri sözleri tutmuş olsunlar ve sözlerini ilk başlarda tutarlar ki sizin güveninizi kazansınlar sizde güvenip evinizi, arabanızı satıp, kredi çekerek bu işe yatırım yaparsınız ve bunu gerçekleştirdikten sonra yani sizlere güven verdikten sonra zaten siz herkese tavsiye eder ve herkesi burada para kazanıyorum diyerek toplarsınız sonra ne olur aynı Tosun’un yaptığı gibi hepinizi öperler.

Bitcoin Vault (BTCV) - Mining City Ponzi Midir? 4 - 2

Bitcoin Vault (BTCV) Mining City projesi tamamen daha önce kurulmuş ponzi bulut madencilik şirketleri ile aynı özelliğe sahip, bunlar da şunlardır;

1-) Madencilik yaptıklarına dair bir kanıt yok. Mesela hangi blokları çıkardılar?

2-) Şirketleri ile doğrulama yapabileceğiniz çalışan hiçbir insan yok belki bir kişi dışında.

3-) Şirketleri bütün ponzi şirketlerin faaliyet gösterdiği bölgede yani Kıbrıs’ta.

4-) MLM sistemi yani Multi-Level Marketing sistemi kullanıyor. MLM sistemlerde geri ödeme olmaz.

5-) Makul olmayan getiriler ve özellikle de yatırım miktarıyla birlikte artan getiri oranları vadediyorlar.

6-) Herhangi bir düzenleyiciye kayıtlı olduklarına dair bir kanıt yok.

7-) Diğer ponzi şemaları ile aynı yapıda.

😎 Risk açıklamaları yok.

Bu arada bunları ben söylemiyorum. Bunları söyleyen neredeyse dünya çapında tüm bankaların hatta Türkiye’de bulunan Akbank’ın bile üyesi olduğu Ripple şirketinin üst düzey yöneticisi yani CTO’su David Schwartz bir platformda sorulan “Mining City’nin neden scam olarak kabul edilir?” sorusuna cevap verirken söylüyor.  Ben sadece onun söylediklerini tükçeye çevirdim ve buraya kanıtını bırakıyorum. Buraya bu sorunun sorulduğu ve verilen cevapların bulunduğu platformun kaynağını bırakıyorum: https://www.quora.com/Why-is-Mining-City-considered-a-scam?no_redirect=1

Bitcoin Vault (BTCV) - Mining City Ponzi Midir? 5 - Screenshot 2 1
Mining City neden scam olarak kabul edilir? Kaynak: Quora

Belki bu adamın Ripple’ın CTO’su olduğuna inanmayanlar olabilir içimizde onuda şöyle ispatlayayım Ripple’ın resmi web sitesinden aldığım ekran görüntüsünü aşağıya bırakıyorum. Sizlerde bu kaynağa doğrudan ulaşmak ve incelemek isterseniz buradan kontrol edebilirsiniz; https://ripple.com/company

Bitcoin Vault (BTCV) - Mining City Ponzi Midir? 6 - Screenshot 3 1
Ripple şirketinin yönetim kadrosu. Kaynak: Ripple

Aşağıya Mining City projesinin üretim paketlerini bıraktım. Bu üretim paketleri üzerinde daha kolay anlamanız için basit bir örnek vereceğim. Altta bulunan üretim hızı paketlerinden diyelim ki 600 dolarlık paketi satın aldınız.

Bitcoin Vault (BTCV) - Mining City Ponzi Midir? 7 - Screenshot 4
Mining City – Bitcoin Vault (BTCV) üretim paketleri. Kaynak: Mining City
Bitcoin Vault (BTCV) - Mining City Ponzi Midir? 8 - Screenshot 5
Mining City’nin 600 dolarlık üretim paketinin bir günlük geliri. Kaynak: Mining City

Sisteme siz satın aldıktan sonra hiç kimsenin girmediğini varsayalım ve BTCV (an itibari ile 1 BTCV 280$) fiyatının değişmediğini varsayalım yani BTCV fiyatı ile pool’u kullanan kişi sayısını sabit kabul edelim. Bunu şundan dolayı yapıyorum daha kolay anlaşılsın diye, sabit değişkenlerin bir etkisi yok yani. Sizinle basit bir hesaplama yapacağım, hesaplamada anlık fiyat, zorluk derecesi ve ödüller dikkate alınır ama biz bunları sabit tutacağız. Mining City’e üye olan bir kardeşimden 26.06.2020 tarihinde gerçekleşen kazancına dair bir örnek istedim ve 26.06.2020 22:00’de onun 600 dolarlık paketi 0.0150449 BTCV (4.21$) üretmiş bakın hani o hep iddia ettikleri BTCV fiyatı devamlı artıyor ya, hadi hiç artmasın ve sabit kalsın ve bu fiyat üzerinden bir hesaplama yapalım. 1100 gün boyunca (3 yıl) size toplam 16.54939 BTCV verilecek. An itibari ile bu kadar BTCV fiyatı daha hiç yükselmediği halde 4.633$ yapıyor. 600$ bu paradan çıkardığımızda siz 3 yılda toplam 4.000$  kâr yapmış oluyorsunuz. Şimdi gelelim asıl konuya bu şirket salak mı sizden 600$ alarak 3 yılda 4.000$ kâr versin, gerçekten böyle kârlılığı yüksek bir iş modeli varsa bu parayı şirketin kendi parası olmasa dahi gider bu 600$’ı bankadan kredi olarak çeker ve bankaya 3 yıl vadede toplam ortalama 720 dolar olarak geri öder. Sadece 120 dolar faiz öder, ona maliyeti bu olur. Şimdi tekrar soruyorum siz olsaydınız eğer bu kadar büyük kârlılığı olan bir iş modeli kurmuş olsaydınız. Çiftçi Ahmet amcanın 600 dolarına ihtiyaç duyar mıydınız? Hemde bankaya 120 dolar faiz ödeyecekken Ahmet Amca’ya 4.000$ dolar geri öder miydiniz? Arkadaşlar hiç kimse bunu yapmaz bunu sadece gerçekten bu işi yapmayan ponzi şirketler yaparlar, ortada yapılan bir iş yoktur ama iş yapılıyormuş gibi gösterilir herkese, tosunu unutmayın kurduğu tesisin videosunu yukarıya bırakmıştım izleyin. Bu işlerin başında bulunan networkçüler bunları bilmiyor mu sanıyorsunuz  sözüm meclisten dışarı ama tabii ki birçoğu biliyor. İçlerinde bilmeyen istisnalar mutlaka vardır ama istisnalar kaideyi bozmaz. Onlarında işine geliyor tabii bu ponzi şirketler. Zaten daha önce BitClub Network’ün ponzi olduğunu birçok yakın arkadaşıma söylemiştim ve kavga etmiştim. Ama ne oldu? BitClub Network öptü herkesi, bu BitClub Network ile aynı değil ama onun laciverti. Zaten birebir aynısını yapmazlar milleti o kadarda enayi yerine koymayalım derler. Bu ekran görüntüsünü aldığım, bu şirkete üye kardeşimizin hiç bu işi bilmeyen arkadaşı bile 45 günde parasını çıkartmış. Yani 45 günde amorti etmiş bu süre muhtemelen her geçen gün düşecek ve en sonunda patlayacak.

Eğer hala Binance hesabınız yoksa buradan Binance’a kayıt olarak ömür boyu tüm komisyonlarda %20 indirim kazanmış olursunuz.

Bitcoin Vault’ın fiyatı devamlı arttığı için bazı yatırımcılarda bu rüzgara kapılıp mining yapmadan doğrudan borsadan BTCV satın alıyorlar. Zaten onlarında bu pazarlama stratejisine inanıp satın alması fiyatı daha da çok yükseltiyor. Onlarda dikkatli olsun, gün gelir adamlar fiyatı 1000 dolara çıkartırlar sonra bir düşürürler dibe, hepinizin tüm parası güm olur.  Bir diğer husus ise BTCV’nin yer aldığı tüm borsaların işlem hacimleri çok küçük ben sizin yerinizde olsam küçük borsalarda olan kripto paralarla işlem yapmam. Zaten ponzi olduğu bariz belli, anlamak için alim olmaya gerek yok. BTCV’nin ne kadarının dolaşımda olduğu bile belli değil, bunu CoinMarketCap üzerinden görebilirsiniz.

Hiçbir zaman bu konuda sizlere kanıt sunamayacağım bazı düşüncelerimi buraya eklemek istiyorum. Neden kanıt sunamayacağım konusunda ise bu bilgilere sadece Mining City şirketi sahip, bundan dolayı Mining City patladığında bu düşüncelerimin doğru olup olmadığı anlaşılacak. Bitcoin Vault hakkında sizlere kendi düşündüklerimi söyledikten sonra özellikle Mining City’e üye olan arkadaşlar hemen beni eleştirmeye kalkmasın sadece söylediklerimi anlamaya ve bu işin mantığını tespit etmeye çalışsın… Normalde kanıtsız yorum yapmayı sevmem ama zaten yukarıda birçok kanıt gösterdim. Sadece Ripple’ın CTO’nun düşünceleri bile bu işin ponzi olduğunu ele veriyor. Fakat ben Bitcoin Vault hakkında şu şekilde düşünüyorum. Bitcoin Vault’un ne kadar üretildiği belli değil yani dolaşımda ne kadar olduğu belirsiz şirket bunu gizliyor. Gizlediğini aşağıya bıraktığım görsel üzerinden zaten görebilirsiniz. CoinMarketCap’te dolaşımda olan toplam BTCV sayısı gözükmüyor.

Bitcoin Vault (BTCV) - Mining City Ponzi Midir? 9 - Screenshot 6
Dolaşımda olan Bitcoin Vault (BTCV) miktarı. Kaynak: CoinMarketCap

Mining City bir şirket ve o şirket olmadan BTCV üretemiyorsun, zaten en büyük dezavantaj bu, resmen bu kripto para üzerinde otorite kurulmuş, merkeziyetçilik oluşmuş. Bu şirket BTCV ürettiğini söylüyor. Bence bu şirket BTCV’yi komple üretti ve tamamını kendi elinde tutuyor. Çünkü böyle olmasaydı dolaşımda olan BTCV miktarını saklamazlardı. Ortada saklanan bir durum varsa zaten netice bellidir, bunu anlamak için alim olmaya gerek yok. Herkes Mining City’nin BTCV ürettiğini düşünüyor ama bence şirket bunları çoktan üretti ve tamamını elinde tutuyor zamanı geldiğinde hepsini satacak ve parayı hortumlayacak. BTCV’nin an itibari ile günlük 27 milyon dolarlık işlem hacmi var. Genelde birçok ponzi şirket en az 100 milyon dolara ulaşınca patlıyor. Bunların hacmi şimdilik 27 milyon dolarda bu rakam artınca 100 milyonlara ulaşınca muhtemelen patlatırlar ama bu makale sayesinde oraya gideceğini de hiç sanmıyorum. Bu makale onların foyasını ortaya çıkarıyor. Çünkü bu makaleyi okuyan yatırımcılar parasını bu kripto paradan çekecek ve Mining City’ye üye olmak için arafta kalanlar ise vazgeçecek. Bundan dolayı yeni kullanıcı parasını Mining City’ye vermeyecek ve diğer yatırımcılarda acilen parasını kurtarmak için elinde tuttukları BTCV’yi satıp çıkacaklar ve böylece bu şirket her an sistemi patlatabilir. Mining City’ye üye olan arkadaşlar sakın elinizde BTCV tutmayın bunların size üretim yaparak değilde stokta tuttuklarından verdikleri günlük BTCV’leri hemen satıp nakite çevirip o borsalardan paranızı çekin. Eğer bunu yapmazsanız ben size olacakları söyleyeyim. Şirket hedeflediği rakama ulaşınca yani elinde tuttuğu bütün BTCV’leri satabileceği yüksek miktarlarda talep oluştuktan sonra bir gece ansızın hepsini yeni gelen yatırımcılara ve kullanıcılara satarak BTCV fiyatını yerle bir edecek. Sabah kalktığınızda BTCV’nin yere çakıldığını ve bir süre sonra da CoinMarketCap’ten silindiğini yani kaldırıldığını göreceksiniz. Çok dikkatli olun. Bakın tekrar altını çiziyorum bu benim düşüncem bu yüzden hiç kimse bunu çarpıtmasın. Ben böyle düşünüyorum ve bunu kanıtlamam mümkün değil. Bu düşünceme inanmak zorunda değilsiniz. Zaten bu sadece bir yorum.

Bu uyanıkları ben tamamen büyük liderimizin Atatürk’ümüzün adını kullanarak para kazanan güruha benzetiyorum. Atatürk’ümüzün adını kullanıp kitap satanlar, prim yapanlar gibi bunlarda Bitcoin’in adını kullanıp onun üzerinden prim yapıyorlar ve Bitcoin’in forkunu yapıp yanına Vault eklemişler ki, Bitcoin’in gücünden faydalanabilsinler.

Ayrıca sakın ama sakın bunu şiddetle söylüyorum Kıbrıs’ta faaliyet gösteren bir şirketle mecbur kalmadığınız sürece çalışmayın. Bu tarz ponzi projelerin yüzde 90’u orada kurulurlar, çünkü orası bu işlerin merkezi ve onların işine gelen en iyi yer.

Sakın BTCV’nin fiyatının sürekli artmasına aldanmayın. Bu fiyatın artması çok normal, çünkü Mining City üyeleri fiyat artacak diye sözde üretim ile kendilerine verilen BTCV’leri daha çok yükselmesi hayaliyle elinde tutuyor ve satmıyor. Bunun yanında yine Mining City üye olmadan bu kripto paranın sürekli arttığını gören yatırımcılarda borsadan bu kripto parayı satın alıyor ve satmıyor daha çok yükseleceği hayaliyle elinde saklıyor. Sonuç olarak bu hayallerden oluşan talepler fiyatın düşmesine zaten müsaade etmiyor.

Sakın gaza gelip BTCV yatırım yapmayın her an fiyat çakılabilir. Hemen kurtulmaya bakın…

Öncelikle eğer bu makaleyi okuyan ve projede yer alan arkadaşlarımız varsa ve eğer gerçekten bunun ponzi olduğunu anlayabildilerse, benim size en büyük tavsiyem bu saatten sonra sisteme yeni kayıt almayın ve tüm üyelerinizin yatırdıkları parasını geri çıkarmalarını sağlayın. Hiçbir ekibiniz zarar etmeden bu işten sıyrılın. Asla hiç kimsenin size olan güvenini zerre kadar sarsmayın…

Bu hayatta her şeyinizi kaybedebilirsiniz; paranızı, sağlığınızı, arabanızı vs. bunların hepsini tekrar geri kazanabilirsiniz ama bu hayatta kaybettiğinizde geri kazanamayacağınız çok önemli 2 şey var, bunlardan biri zaman diğeri itibar. Bu ikisini kaybettiğinizde asla geri getiremezsiniz.

Çok sevdiğim büyük yatırımcı Warren Buffett’ın sürekli ağzından düşürmediği bir sözünü herkese hatırlatmak istiyorum. “Ne yaparsan yap ama itibarını kaybetme!”

Makaleyi faydalı bulduysan lütfen yakınlarınla paylaş, çünkü bu makale insanların gözünü açacak ve uykudan uyandıracak.

Bitcoin Vault (BTCV) - Mining City Ponzi Midir? 10 -

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İlgili Haberler
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.