DeFi Tarihinin En Büyük İkinci Saldırısı Gerçekleşti! Hedef Solana Oldu! Kayıp 300 Milyon Dolar!

DeFi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Solana ve diğer blok zincirleri arasındaki en büyük köprülerden biri olan Wormhole saldırıya uğradı. Saldırının uğrattığı zarar, yaklaşık 120.000 ETH yani ortalama 320 milyon dolar civarında. Ek olarak bu hack, bugüne kadarki en büyük ikinci DeFi hack’i haline geldi. Wormhole, saldırganlarla iletişime geçmeye çalıştı ve çalınan altcoin’lerin iade edilmesi durumunda 10 milyon dolarlık bir ödül teklif etti.

Yayınlanan ilk veriler, saldırının değerini 80.000 ETH olarak belirledi. Ancak daha sonra, çalınan miktarın “80.000 ETH’den çok daha fazla” olduğunu belirten bir yazı yayınlandı. Bu yazı, saldırının değerini 93.750 ETH veya 256 milyon dolar olarak ifade etti.

DeFi

d231d kullanıcı adını kullanan bir Wormhole yöneticisi, Telegram grubunda “Şu anda söyleyebileceğimiz kadarıyla, yalnızca ETH etkilendi, başka etkilenen varlık yok” şeklinde açıklama yaptı. Yönetici, geçiş köprüsünün kapalı olduğunu ekledi ve daha fazla işlem başlatmamalarını konusunda yatırımcılara ricalarını iletti.

Bazı kullanıcılar, işlemlerinde sorun yaşadıklarını bildirdi, ancak yönetici, “ağ yüklenir yüklenmez, köprüye gönderdiğiniz varlıkları kullanabileceksiniz” dedi.

Yaşanan bu ilk saldırı değil. Geçmişte yaşanan büyük saldırılar arasında, geçen Ağustos ayında, Poly Network’e yapılan 611 milyon dolarlık bir hack saldırısı yer alıyor. Cream Finance ve BadgerDAO da 2021’de yapılan saldırıdan 120 milyon doların üzerinde zarar görmüştü.

Wormhale Köprüsü Nedir?

Wormhale köprüsü, kullanıcıların varlıklarını blok zincirleri arasında köprülemelerine izin veren bir sistemdir. Toplam değeri 1 milyar doların üzerindedir. Bu sistem kilitli ve altı adet blok zincirini desteklemektedir. Bu blok zincirler arasında: Terra, Solana, Ethereum, Binance Smart Chain, Avalanche ve Polygon var.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
1
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
1
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!