Goldman Sachs, Türkiye İçin Açıklamalarda Bulundu!

Türkiye
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’nin yatırım bankası ve finansal danışman Goldman Sachs, son dört ayda politika faizinde 500 baz puanlık indirim yapan Türkiye’nin para politikasında ‘U dönüşü’ bekliyor.

Türkiye Merkez Bankası (TCMB), bir buçuk senelik bir sürecin ardından Eylül ayında politika faizinde indirime gitmiş ve son olarak Aralık ayındaki görüşmede 100 baz puan daha indirmiş ve oranı yüzde toplamda yüzde 14’e çekmişti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ‘faiz sebep enflasyon sonuçtur’ ısrarı sonucunda faizde indirime gidilmişti. Ve bu durum tüm ekonomistlerin itirazlarına rağmen yapılmıştı. Faiz indirimleri sonucunda ise döviz kurları rekor bir artış gerçekleştirdi. Bunun sonucunda ise enflasyon oranı son 20 yılın en yüksek seviyelerini gördü.

Para politikasında bir ‘U dönüşü’ yapılmasını beklediğini söyleyen Goldman Sachs analistleri, bu duruma gelmeden önce farklı idari ve düzenleyici kararlar alınmasını bekliyor:

“Bizim düşüncemize göre bu zamana kadar alınan önlemlerin hiçbiri Türk ekonomisinin karşılaştığı, başlıca sorun olan çok yüksek enflasyon seviyesine değinmiyor. Dövize bağlı mevduatlar veya diğer adımlar doların yükselişini durdursa bile, ekside olan asıl faizlerin ve yüksek seviyedeki kredi büyümesinin enflasyonun yüksek seviyede kalmasına sebep olmaya ve Türk lirasının üzerinde baskı oluşturmaya devam etmesi muhtemel.”

Bu yazının yazıldığı sırada Dolar 13,55, Euro ise 15,32 seviyelerinde seyrediyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!