Ripple’ın CEO’sundan Önemli Açıklamalar

ripple
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para şirketi olan Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse, geçtiğimiz günlerde CNN’e özel bir röportaj verdi ve bu röportajda XRP ile alakalı yorumlarda bulundu.

Brad Garlinghouse bu konu hakkında yaptığı açıklamalarda XRP ile Ripple arasındaki ilişkiyi, XRP fiyatının harketliliğini ve Ripple’ın XRP üzerindeki etkisini anlattı.

Ripple şirketi büyük tepki çekti

Ripple şirketi XRP’nin büyük bir kısmını kendi cüzdanlarında tutuyor. Şirket kendi cüzdanında tuttuğu bu XRP’leri bazen bankalara ve finans kurumlarına satıyor.

Ripple şirketinin bu politikası ise bu sektördeki pek çok kişi tarafından büyük eleştirilerin yapılmasına sebep oldu. Eleştiriyi yapanlara göre Ripple şirketinin yüklü miktarda XRP satması, XRP değerinin manipüle edilmesine yol açıyor. Bu durumda maalesef XRP’nin merkeziyetsizliğine zarar veriyor.

Ripple şirketi her ay olduğu gibi bu ayda kendi cüzdanında tutmuş olduğu yüklü miktarda XRP’yi cüzdanından çıkarmış ve çok büyük tepki çekmişti. Şirketin kendi cüzdanından 1 milyar adet XRP’yi (200 milyon dolar) çıkarması çok fazla kişi tarafından eleştirilmişti.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’ önemli açıklamalar

CEO kısa bir süre önce yapmış olduğu açıklamalarda tamda bu konuya değindi. Ripple şirketi ve XRP arasındaki ilişkiyi değerlendirdi. İlk olarak Ripple şirketinin yüksek miktarda XRP’yi kendi cüzdanında tutuyor olması hakkında CEO şunları söyledi:

XRP’nin başarılı olmasını istiyoruz ve bu yüzden Ripple şirketi elinde çok fazla XRP tutuyor. Yüksek miktarda XRP’yi elden çıkarmaya çalıştığımız iddia ediliyor. Eğer bu gerçek olsaydı bu asla bizim yararımıza bir durum olmazdı. Biz asla böyle bir şey yapmayız ve buna müsaade etmeyiz. Sırf bu yüzden XRP’lerin bir kısmına dokunmayalım diye onları özel havuz hesaplarına kilitledik.

Brad Garlinghouse’un değindiği bir diğer husus ise Ripple şirketinin XRP’nin değerini manipüle ettiği iddiasıydı. CEO, Ripple şirketinin kendi cüzdanında yüklü miktarda XRP bulunduğunu kabul etti. Fakat şirketin asla herhangi bir şekilde XRP değerine müdahalede bulunmadığını ve etkilemediğini belirtti. Garlinghouse bu durumun daha iyi anlaşılması için Bitcoin üzerinden şu örneği verdi:

Kripto para piyasasındaki balinalar (elinde yüklü miktarda koin bulunduran kripto para zenginleri) Bitcoin’in değeri üzerinde ne kadar kontrol sahibiyse Ripple şirketide XRP değeri üzerinde o kadar kontrol sahibidir.

Eleştiri yapan bazı kripto para meraklıları Ripple şirketini sadece kendi cüzdanında yüksek miktarda XRP tuttuğu için değil, bu XRP’lerin büyük bir kısmını özel şirketlere sattığı için eleştiriyorlar. Eleştiren bu kişiler yüklü miktarda XRP’yi Ripple şirketinden satın alan özel şirketlerin bu XRP’leri satabileceğinden ve bu satışında XRP piyasasını olumsuz etkileyeceğinden büyük endişe duyuyorlar. Şirket CEO’su böyle bir durumun yaşanmasına karşılık önlemlerini aldıklarını söyledi:

Şirketlerin yüklü miktarda XRP satın alıp bunları piyasaya salmasını istemiyoruz. Bunun önlemini aldık. Bu şirketlerin ne sıklıkla, ve ne kadar miktarda XRP satabileceklerine dair bazı kısıtlamalar getirebiliriz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!