BİTCOŞAR
En Güncel Bitcoin ve Kripto Para Haberleri
$49,156.66
+3.05%
$1,569.98
+2.9%
$0.44
+2.78%
$182.53
+6.57%
$29.66
+11.29%
$252.57
+1.82%
$3.69
+2.76%
$3.78
+5.17%
$38.66
+1.74%
$49,150.97
+3.04%
$1,570.20
+2.92%
$0.44
+2.78%
$182.53
+6.57%
$1.00
-0.1%
$576.75
+2.92%
$226.49
+3.92%
$11.38
+6.06%
$124.56
+6.12%

XMD Coin (MyDexPay) Dolandırıcılığı Tuzağına Düşmeyin! (Kanıtlarıyla)

XMD coin (MyDexPay) tehlikesi hakkında kanıtlarıyla beraber detaylı bir inceleme yaptım. Uyanık olun ve bu tuzağa asla düşmeyin!

2

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çok yakın zamandır çevremden birçok kişi bu konu hakkında düşüncelerimi sordu, bende onlara bu soruyu sorduklarında zaten gerekli cevapları vermiştim. Daha önce defalarca şiddetle “XMD Coin (MyDexPay)” tehlikesinden uzak durmalarını söylemiştim. Fakat bu konu artık çok canımı sıkmaya başladı ve birçok kişi belli ki bu belaya bulaşmış çünkü her yerde önüne gelen bunları paylaşıp birilerinin ekmeğine yağ sürüyor. Bu durumdan artık çok rahatsız olmaya başladım ve XMD coin projesini detaylı bir şekilde incelemeye karar verdim.

Bu yazımda kanıtlarıyla beraber bu projenin detaylarını inceleyebilirsiniz. Eğer gerçekten bu makale sizin için faydalı olursa lütfen bu makaleyi ulaştırabileceğiniz kadar kişiye ulaştırın ve masum gariban insanların bu tuzağa düşmesine engel olun.

XMD coin incelemesi

Toplam Coin Adeti: 21.000.000.000 (ERC-20 tabanlı)

Kullanım Amacı: finansal faaliyetler, e-ticaret vs.

XMD coin masternode (7/24 çalışan kripto para cüzdanı) ve staking (kripto paraları belirli bir süre cüzdanda tutma) gelirleri dağıtıyor. Günlük stake yapılan coin adedinin yüzde 1’ini XMD coin olarak dağıtıyor. Aşağıdaki görsel üzerinden bu coin’in arz/dolaşım/stake miktarlarını görebilirsiniz.

xmd coin
XMD coin arz/dolaşım/stake miktarları. Kaynak: MyDexPay

– Birincisi, coin miktarının 21 milyar adet olması çok ama çok büyük bir dezavantaj ve bu coinlerin neredeyse tamamı çekirdek ekibin kontrolünde. Hacim belli bir seviyeye ulaştığında güzel bir dump ile birçok para yatıran kişinin canı yanabilir.

Yeni üyelik açma işlemleri durdurulmadan sizde hemen 500’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den para kazanmak için buradan Binance’ye ücretsiz kayıt olabilirsiniz. Ayrıca buradan kayıt olduğunuzda komisyonlarda %20 indirim kazanırsınız.

– İkincisi, etherscan üzerinden kontrat incelemesi yaptım. Sizlerde bu bağlantı linkine tıklayarak etherscan üzerinden inceleme yapabilirsiniz. Bu inceleme sonucunda bu coinlerin %95’inin sadece tek bir hesapta olduğunu sizlerde görebilirsiniz. Ayrıca %3’lük bir kısmı da sadece birkaç cüzdanın kontrolünde. Bir diğer ince çizgi ise; XMD coin’in %95’nin olduğu cüzdan main contract cüzdanı. Zaten aşağıdaki görsel üzerinden bunu detaylıca görebilirsiniz. Zaten bu listede ilk 20’de olan cüzdanların (referans gelirlerinin doldurduğu bu cüzdanların) ponzici networkçülere ait olduğunu düşünüyorum. Şunu özellikle belirtmek istiyorum. Herhangi bir kripto paraya yatırım yapan insan şunu çok iyi bilir; kripto paralar merkezsiz olur ve tek bir kişinin kontrolünde olmaz ve burada coin’lerin yüzde 95’i tek bir kişide bulunuyor, bunun ne demek olduğunu ve ne kadar büyük bir risk olduğunu anlatmama gerek yok diye düşünüyorum.

xmd coin
XMD coin Etherscan kontrat incelemesi. Kaynak: Etherscan

– Üçüncüsü, yukarıda olan XMD coin’in arz/dolaşım/stake miktarlarını gösteren tablo doğru değil. Çünkü bu tabloda 1.098.278.807 coin üretildiği gözüküyor. Eğer bu kadar coin gerçekten üretildiyse ve tamamı masternode’larda kilitli ise dolaşımda 39.965.613 coin olamaz. Üretilen coin miktarı, dolaşımda olan coin miktarı ile masternode’larda kilitli olan coin miktarlarının toplamı ile bulunur. (Dolaşım + Masternode)

Anlık olarak Bitcoin ve diğer kripto paraların teknik analizlerini paylaştığımız Telegram kanalımıza buradan ücretsiz bir şekilde katılabilirsiniz.

Üretilen coin adedi: 1.098.278.807

Dolaşımda olan coin adedi: 39.965.613

Masternode’da olan coin adedi: 1.098.278.807

Sizlerde dolaşımda olan coin miktarı ile masternode’da kilitli olan coin miktarını topladığınızda rakamların eşleşmediğini görmüş olacaksınız.

– Dördüncüsü, toplam coin arzının %25’ini danışmanlık adına yani referans gelirleri olarak ayırmışlar. Bu şu demek oluyor siz sazanları getirin biz tokatlayalım. Örneğin, bir arkadaşınıza 1000 XMD coin aldırdınız bu coin’in 100 adedi doğrudan size aktarılıyor ve daha sonra paket satışlarında %5 ve diğer referans derinliklerine göre toplamda %25 referans kazancı veriyor. Kısaca buradan şunu anlıyoruz siz dolandırılacak kerizi bulun ve ne kadar koparırsanız bunun %25’i sizin olacak.

Binance Türkiye açıldı, artık banka hesabımızdan TL yatırıp, çekebilir ve TL ile kripto para alım-satım işlemi yapabiliriz. Buradan Binance Türkiye’ye ücretsiz kayıt olarak komisyonlarda %10 indirim kazanırsınız.

– Beşincisi, XMD coin’in 2019 yılında ICO fiyatı 0.1 dolarmış. Daha sonra EtherFlyer kripto para borsasında 3 dolarlara kadar yükselmiş. Şimdilerde ise 0.02 dolar ve son 2 ayda ise %200 değeri artmış. Zaten bu fiyat grafiğini inceleyen birisi az çok zaten olayı çözmüş olur. XMD coin’in EtherFlyer üzerinden fiyat grafiklerini buradan inceleyebilirsiniz.

xmd coin
XMD coin fiyat grafiği. Kaynak: EtherFlyer

Referans programı incelemesi

Bu sistemde bulduğunuz her keriz için %10 referans geliri alıyorsunuz ve ponzi sistemlerde olduğu gibi zincirleme bir gelir elde etme yöntemi ile gelir elde ediyorsunuz. Arkadaşını getir önce onu tokatlayalım daha sonra o da diğer arkadaşını getirsin onu da tokatlayalım. Bu ponzi sistemi her zaman dolandırıcıların en çok kullandığı avlama yöntemidir. Böylece bu iş hakkında hiçbir fikri olmayan masum insanlara coin alımı yaptırarak tepedeki sözde network’çüler kazanç sağlarlar. Tabii bu masum insanların getirdikleri diğer arkadaşları da aynı şekilde bu coin’i alırlar ve dolandırıcılara maksimum parayı kazandırırlar. Dolayısıyla networkçüler referans gelirlerinden parayı zulalarken, üç beş kuruşu olan küçük yatırımcı çevresine bu coin’i aldırır ve zaten sistemde kilitli olacak bu coin’lerin onları zengin edeceği hayaliyle avunur.

Ponzi sistemli hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyen bu makaleyi okuyabilir;

https://www.investopedia.com/terms/p/ponzischeme.asp

Whitepaper incelemesi

XMD coin’in whitepaper’ı toplam 19 sayfadan oluşuyor. Zaten whitepaper demeye bin şahit lazım, çünkü çok fazla yazım hatası mevcut ve saçma sapan gereksiz görseller koyularak şişirilmiş bir döküman. Whitepaper’ı sizlerde incelerseniz eğer toplamda sadece 5 – 6 sayfalık bir yazıdan oluştuğunu göreceksiniz. Bu 5 – 6 sayfalık yazı zaten kripto para konusunda hiçbir bilgisi bulunmayan kişiler için zenginliğe götürecek vaatler veren süslü cümlelerden oluşuyor. Yüzlerce dolandırıcı proje gibi (bunlara scam proje hyip projeler de denmektedir) bunlarında kendi basit borsaları, kendi e-ticaret platformları, debit cardları ve pos cihazları olacak yoksa hemen foyaları ortaya çıkar.

Çekirdek ekibin incelemesi

Öncelikle şunu söyleyeyim, ortada bir ekip falan yok. Web sitelerinde aktivist diye bir kategori oluşturmuşlar orası da zaten bomboş sizlerde aktivist kategorisine tıkladığınızda yeni bir sayfa açılmadığını ve otomatik anasayfaya yönlendirildiğini göreceksiniz. Zaten kendilerini güvene almak için oraya aktivistlerin fotoğraflarını ve bilgilerini koymamaları doğru bir hamle, çünkü proje patladığında bu aktivistler büyük sıkıntı yaşayabilirler. Ama bizim yattığı yerden çabucak zengin olmaya çalışan halkımız nedense bu kanıtlar ortadayken yine de umursamıyor. Umursamasınlar bakalım…

Topluluk incelemesi

Dünya çapında 100.000 kişilik bir Telegram toplulukları var. Türkiye için toplulukları yaklaşık 4000 kişiden oluşuyor. Türkiye kanalında yöneticiler dışında hiç kimse konuşamıyor. Zaten diğer konuşmalar ise zengin olacağız, kazanacağız şeklinde. Her dolandırıcı projede olduğu gibi sadece fiyat paylaşımları, alım satımlar, yeni düşen sazanlara borsada hesap açmayı öğretme ve arada sırada girişimcilik ve motivasyon temalı sözlerin paylaşılması gibi birçok saçmalık mevcut. Whitepaper’da bahsi geçen hizmetlerle alakalı bile hiçbir konuşma yok, zaten üzerine konuşacakları bir ürün yok. Herkes gibi ERC-20 üzerinden tokeni yazmışlar (sizde yazabilirsiniz bu çok basit) ve yazdıkları dolandırma senaryosunu oynamaya başlamışlar.

Dolandırmayı hedefledikleri ülkeler

XMD coin’in Telegram grubu ve yatırım yapan kitleleri incelendiğinde ise bu şekilde scam projelerin ilk hedef aldıkları ülkelerden çok yoğun katılımcıların olduğu görülüyor. Bu ülkeler ise Türkiye, Hindistan, Filipinler ve Afrika’nın bir kısmı, bunların en büyük aktif pazarlarının olduğu ülkeler.

Özetlersek

Böyle projeler daha öncede oldu ve her zaman olacak bunu önlemek mümkün değil. Kolay para kazanma hayali kuran birçok insan yine bu tarz scam projelere yatırımcı bulabilmek için babaları bir bardak su istese vermeyenler bu sefer ellerinden gelenin fazlasını yapacaklar zaten bu sistemler tamamen bu düzen üzerine kurulan sistemler. Bir arkadaşına 1000 dolarlık yatırım yaptırsa 250 dolar para kazanacak. Sizlerin 1000 dolarınızı kaybetmeniz bu tarz kişilerin umrunda olmaz bu kişiler sadece kendi kazanacakları 250 doları düşünürler. Para kazanma ihtimaliniz var fakat arkasında somut bir ürün veya bir hizmet olmayan bütün projelerin sonu kaçınılmaz batmaktır. Yok bir sürü borsada işlem görüyoruz, yok CoinMarketCap’te listeleniyor felan diyenlere sakın inanmayın ha sizlerde bir coin çıkartın 1000 dolar ödeme yapın bunların listelendiği her borsada listelenirsiniz bu çok kolay.

Türkiye pazarına yeni açıldı sayılır ve daha kolay yeni üye bulunabilmesi için 2-3 aydır coin’in fiyatını arttırıyorlar. XMD coin’in %95’inin tek bir cüzdanda olduğunu asla unutmayın o cüzdan sahibi istediğin zaman istediği miktarda coin fiyatı üzerinde oynama yapabilir. 60K’lık küçücük bir hacim var yüksek miktarlarda satış olduğunda XMD coin çöp olur bu olmasa bile uzun vadede kaybetmemeniz imkansız.

Diyelim ki bir arkadaşınız vasıtası ile sizlerde yatırım yaptınız bu scam projeye hemen paranızı geri çekin, çekebilirseniz tabi. Bu projeyi deli gibi övenlere sakın inanmayın bu tuzağa düşmeyin, çünkü bu adamların hepsi sadece sizden kazanacakları referans kazancı peşindeler. Yarın bu proje patladığında size bu projeyi övenleri asla bulamayacaksınız, bu telegram grupları kapanacak, bu borsalar bu coin’i listlerinden kaldıracak ve olan sadece size olacak.

Son günlerde bu scam proje ile ilgili birçok kişi düşüncelerimi sormuştu ve bende birçok alakasız noktalarda bu projenin konuşulduğunu duyunca detaylı bir inceleme yapmaya karar verdim. Ya zerre kadar ilgisi ve bilgisi olmayan gruplarda bu coin’i aldırmaya çalışıyorlar. Gariban çobanlar, çiftçiler, işçiler coin’in ne olduğunu nereden bilecek kim birazcık bu konuyu anlatsa inanacak, köşede duran üç beş kuruşunu da bu yamyamlar vasıtası ile kaptıracaklar. Tosun’un yaptığı gibi Türkiye’de bu projeden ötürü birçok kişinin canı yanacak. Sizlerden ricam eğer bu makaleyi paylaşarak çevrenize yayarsanız birçok kişinin bu tuzağa düşmesine engel olmuş olursunuz. Unutmayın sadece empati kurun siz böyle bir durumda olsanız tam yatırım yapacakken böyle detaylı bir makale görseniz bu yatırımı yapmazsınız ve paranız cebinizde kalır ve o anda sizlere bu makaleyi ulaştıranlara çok teşekkür edersiniz. Ben detaylı inceledim vaktimi harcadım şimdi sizin göreviniz ise bu makaleyi ulaştırabileceğiniz maksimum kişiye ulaştırmak.

Bu makalede yazdıklarıma herhangi bir itirazı olanlar varsa eğer buraya yorumlarını bırakabilirler. Fakat kaynağını göstererek ispatlı bir şekilde cevap vermezseniz eğer sizi çok kötü üzerim.

Makalenin videousunu buradan izleyebilirsiniz:

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İlgili Haberler
2 Yorumlar
 1. Mehmet a diyor

  Widercoin hakkında ne düşünüyorsunuz
  Bilginiz var mı acaba
  Teşekkürler

  1. BİTCOŞAR diyor

   Merhaba Mehmet Bey, o projeyi sahiplerden dinledim. Fakat ne yazık ki birçok proje gibi bu projede ponzi. Dikkatli olmakta fayda var. Para kazandırması demek ponzi olmadığı anlamına gelmez. İlk başlarda para kazandırırlar ki herkes etrafına tavsiye etsin ve yeni üyeler gelsin diye bundan ötürü bu tarz projelerden uzak durun. CoinMarketCap’te ilk 100’de yer almayan projelerden her zaman uzak durmanızı öneririm.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.