ABD Başkanı Biden, Rusya’ya Ekonomik Yaptırım Uyguladı!

Rusya
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD, Başkan Joe Biden’in “Ukrayna’yı Rus işgalinin başlangıcı” olarak nitelendirdiği olay üzerine Rusya’yı geniş kapsamlı yaptırımlarla vurdu.

Biden, “Rusya hükümetinin Batı finansmanını kestik” dedi.

Bu yaptırım, Rus politikacıların Başkan Vladimir Putin’e doğu Ukrayna’nın isyancıların elindeki iki bölgesine asker gönderme yetkisi vermesinin ardından geldi.

Ukrayna’nın egemenliğine saldırdığını söylediği bir hamle olarak Rusya, bölgeleri bağımsız olarak tanıdı.

Batılı ülkeler, eylemi büyük ölçüde daha geniş bir istila için bir bahane olarak görüyor. Pazartesi günü Putin, askerlerin ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk bölgelerine “barışı korumaları” talimatını verdi.

ABD uzay teknolojisi şirketi Maxar’a göre, son 24 saatteki uydu görüntüleri, batı Rusya’da birkaç yeni birlik ve ekipman konuşlandırıldığını ve Belarus’ta Ukrayna sınırına yakın bir havaalanında 100’den fazla aracın bulunduğunu gösterdi.

Rusya ordusu herhangi bir yorumda bulunmadı ve doğu Ukrayna’ya herhangi bir Rus askerinin gönderilip gönderilmediği de net değil.

Doğrudan Rus devletini hedef alan tedbirlerin “ilk maddelerini” açıklayan Biden, Salı günü şunları söyledi:

“Basitçe söylemek gerekirse, Rusya, Ukrayna’nın büyük bir bölümünü ele geçirdiğini açıkladı.”

Söz konusu hamleler arasında Rusya’nın dış borcuna yönelik yaptırımlar da yer alıyor, bu da ülkenin artık Batılı finans kuruluşlarından devlet finansmanı için para toplayamayacağı anlamına geliyor.

ABD ayrıca Rusya’dan gelen üst düzey kişileri de cezalandırıyor.

Biden, “Kremlin politikalarının yolsuz kazanımlarını paylaşıyorlar ve acıyı da paylaşmalılar” dedi.

ABD, Amerikan şirketlerinin Ukrayna’nın isyancıların elindeki Donetsk ve Luhansk bölgeleriyle iş yapmalarını zaten yasaklamıştı ancak çok az şirket bunu yapıyor.

İngiltere ve Avrupa Birliği de Salı günü erken saatlerde Rus bankalarına ve şahıslarına karşı bir yaptırım dalgası duyurdu.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere’de beş bankanın varlıklarının dondurulduğunu ve İngiltere’ye seyahat yasağı konulan üç Rus milyarderin olduğunu duyurdu. Kanada, Japonya ve Avustralya daha sonra benzer önlemleri doğruladı

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!