dogecoin

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Dogecoin (DOGE) Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasasının toplam piyasa değeri olarak en büyük 29’uncu kripto parası olan Dogecoin’in sembolü “Ɖ ve D” kısaltması ise DOGE’dir.

dogecoin 300

Dogecoin’in adında bulunan “DOGE” ismi, 2005 yılında internette yayınlanan Homestar Runner isimli çizgi filmi serisinden geliyor. DOGE aslında ingilizce köpek anlamına gelen “dog” kelimesinin bilerek yanlış yazılmış hali. Shiba Inu cinsi bir köpekten esinlenen DOGE karakteri bir zamanların internet fenomenidir.

Binance’e hala üye değilseniz ömür boyu komisyonlarda %20 indirim sağlayan bu indirim linki ile üye olabilirsiniz: https://rebrand.ly/BinanceINDIRIM

Dogecoin, Billy Markus ve Adobe firmasının Ürün Yönetimi Direktörü Jackson Palmer tarafından dalga amaçlı oluşturulan bir alternatif coin (altcoin) olan Litecoin tabanlı bir kripto para birimidir. 8 Aralık 2013 tarihinde başlatılmıştır.

DOGE, kripto paraların yaygınlaşmasıyla beraber çok kısa bir sürede fenomen haline geldi. Dogecoin, kolay kullanılması ve eğlenceli tasarımı sayesinde birçok kripto para yatırımcısının kısa sürede ilgisini çektiği için piyasaya en hızlı giriş yapan altcoinlerden birisi oldu.

2014 yılında Dogecoin’ciler Jamaika’lı kızak sporcularını Soçi kış olimpiyatlarına gönderebilmek için 30.000 dolar değerinde Dogecoin bağışlayarak bu sporcuların olimpiyatlara gitmelerine yardımcı olmuşlardı. DOGE’nin amacı aslında Bitcoin’e Litecoin’e ve diğer kripto paralara karşı daha ulaşılabilir

Dogecoin, Bitcoin’e (BTC), Litecoin’e (LTC) ve diğer kripto paralara karşı daha kolay ulaşılabilir bir kripto para amacıyla bunlara alternatif olarak oluşturulmuştur. Bu yüzden diğer kripto para birimlerine göre çok büyük çözümler üretmiyor.

2015 yılından beri Dogecoin güncellenmiyor ve ticari olarak kullanılabilirliği az, sosyal medya kullanıcıları tarafından internet ortamında bahşiş ve bağış sistemi olarak kullanıldığı için DOGE ilgi görüyor. Dogecoin genelde “To the moon!” sloganı ile anılmaktadır. “To the moon!” anlamı ise Türkçeye “Aya!” ya da “Aya doğru!” olarak çevrilir.

Dogecoin’in diğer kripto paralardan farklı olmasının temel özelliği değerinin düşmesidir. Diğer kripto paralar ve Bitcoin sınırlı yani belli bir coin arzına sahip. Coin arzının belirli olması ise bir süre sonra madencilerin fayda olmamış oluyor ve bundan ötürü sistem sürdürülemez hale gelebiliyor.

Eğer madenciler blok ödülünden fayda sağlayamazsa yani gelir elde edemezse, bu durum ya oldukça yüksek işlem ücretlerine yol açacak ya da bu ağda bulunan işlemlerin desteklenmemesine yol açacak. Bu durum Dogecoin’de farklı işliyor işte çünkü Dogecoin madencilerini her zaman ödüllendiriyor. Aynı zamanda Dogecoin sisteminde kaybedilen coinler yenileniyor ve para arzı hep 100 milyar coin ile sınırlı kalıyor. Bir diğer husus ise Dogecoin kendi teknolojisi ile değil tamamen kendi topluluğu ile öne çıkıyor. Zaten bu topluluğun birçok üyesi Dogecoin’i yatırım olarak görmüyorlar.

An itibariyle (08.07.2020) CoinMarketCap verilerine göre Dogecoin kripto paralar arasında 29’uncu sırada yer alıyor ve yine an itibariyle 1 Dogecoin fiyatı 0,003595 (0.02 TL) dolardan işlem görüyor.

Screenshot 2 1
CoinMarketCap’te Dogecoin istatistikleri. Kaynak: CoinMarketCap
Dogecoin (DOGE) Nedir?

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!