ABD

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

ABD Kongresinde Yeni Kripto Teklifleri Kabul Edildi! Güvenlik Önlemleri Artırılıyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Kongresi’nin şu anki oturumunda; Ocak 2022’den bu yana kripto para birimi, dijital varlıklar, blok zinciri ve tokenizasyon ile ilgili 80’den fazla rapor çıkarıldı.

ABD Kongresi, şu ana kadar kripto endüstrisiyle ilgili olarak değerlendirilmek üzere 80’den fazla yeni yasa tasarısı sundu ve bunlardan birçoğu yasalaştı.Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ile eski ABD Düzenleyicisi Jason Brett, kongre’ye sunulan ve kripto “düzenleme, blok zinciri ve CBDC politikasını” etkileyen 50’den fazla farklı dijital varlık raporunu özetleyen bir makale yayınladı.

Söz konusu rapor altı farklı kategoriden oluşuyor. Bunlar ise şu şekilde:

“Kategoriler arasında kripto vergilendirmesi, merkez bankası dijital para birimi (CBDC), dijital varlıkların ve dijital varlık menkul kıymetlerinin düzenleyici muamelesine ilişkin kripto netliği, blok zinciri teknolojisini destekleme ve yaptırımlar, fidyeye yönelik yazılımlar ve Çin veya Rusya’nın blok zinciri ya da kripto para birimi ve ABD tarafından seçilmiş yetkililer tarafından kripto kullanımına erişim ve kısıtlamalar.”

Sunulan Kripto Yasa Tekliflerinin Sağladığı Olanaklar!

Brett, “1 Ocak 2023’e kadar kripto vergi raporlama gereklilikleri açısından uygulanması gereken” HR 3684’e yani kripto vergilendirme yasasına atıfta bulundu. HR 3684 faturasındaki bazı ifadeler de, kripto para madencilerinin ve stake edenlerin likit olmayan kripto varlıklar üzerinde fiat olarak vergi ödemesini gerektirebileceğinden tartışılması gerektiğini söylüyor.

Ancak sektör, devletin böyle bir vergiyi nasıl uygulayacağından veya madencilerin, pay sahiplerinin ve programcıların gerekli bilgileri vergi makamlarına nasıl rapor edeceğinden tam anlamıyla emin değil.

Brett ise bu konuda düşüncelerini şu şekilde ifade etti:

“Mevzuatın etkisini değiştirmek veya tersine çevirmek amacıyla en az beş yasa tasarısı sunuldu.”

Tüm bunlara ek olarak, Kongre Üyesi Tom Emmer daha önce çatallı zincirlerden varlık alan yatırımcıları korumak için 2021 Çatallı Varlıkları Olan Vergi Mükellefleri İçin Güvenli Liman Yasası’nı (HR 3273) tanıttı. HR 3273 raporu, şu anda yönetişimden geçen Terra LUNA blok zincirinin önerilen çatalında yayınlanan tüm yeni kripto paraları kapsıyor.

Kongre ayrıca bir Merkez Bankası Dijital Para Biriminin (CBDC) uygulanmasının potansiyelini incelemek için bir yasa tasarısında da bulundu:

“Bireyler ve küçük işletmeler için kapsayıcılık, erişilebilirlik, güvenlik, mahremiyet, kolaylık, hız ve fiyat konularına, para politikası üzerindeki etkilere ve diğerlerinin yanı sıra küresel finansal sisteme yönelik sistemik risklere odaklanın.”

Önerilen diğer yasalar ise, merkez bankalarının Bitcoin’e yasal ödeme aracı olarak izin vermesinin, CBDC’lerin halka maruz kalmasının azaltılmasının ve teşvik fonlarını dağıtmak için bir yöntem olarak dijital bir doların kullanılmasının etkisini incelemeye yönelik oluyor.

Resmi Olarak Kabul Edilen Kripto Yasaları!

Kripto ile ilgili resmiyete geçirilen iki yasa tasarısı S.1605 ve HR2471’dir.

“2022 Mali Yılı için Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası” (S.1605), “TERÖR VE DİĞER YASADIŞI FİNANSMANLA MÜCADELE İÇİN ULUSAL STRATEJİ” güncellemesinde kripto para birimine atıfta bulundu.

Yasa ise, mevzuattan “sözde kripto para birimleri, bilgisayar, telekomünikasyon veya internet tabanlı siber suçlar gibi diğer yöntemler” tarzı risk taşıyan ve suç olan olayları kaldırıyor.

Kabul edilecek ikinci yasa tasarısı ise, Ukrayna‘daki durumla ilgili “Konsolide Ödenekler Yasası, 2022″dir. Bu tasarının sunduğu olaylar ise şu şekilde açıklandı:

“Ulusal İstihbarat Direktörü, kongre istihbarat komitelerine kripto para birimi, blok zinciri teknolojisi veya her iki konuda eğitim sağlamanın fizibilitesi ve faydaları hakkında bir brifing sağlayacaktır.”

ABD Kongresinde Yeni Kripto Teklifleri Kabul Edildi! Güvenlik Önlemleri Artırılıyor!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!