Arbitrum

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Arbitrum DAO, Tornado Cash Geliştiricilerinin Hukuk Masraflarını Finanse Etme Teklifini Geri Çekti!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Arbitrum DAO, Tornado Cash geliştiricilerinin hukuki savunma masraflarını finanse etme teklifini kaldırdı. Bir Arbitrum sözcüsü, teklifin yazarın talebi üzerine silindiğini doğruladı. Teklif, topluluk cüzdanından yaklaşık 1.3 milyon dolar değerinde ARB token’ı, Tornado Cash’in geliştiricileri Roman Storm ve Alexey Pertsev’in hukuki savunmasına destek olarak ayırmayı öneriyordu. Ayrıca, bütçe gizlilik koruyucu teknolojileri destekleyen halkla ilişkiler ve savunuculuk çabaları için de kullanılabilirdi.
İnisiyatifin arkasında, 7 Mart’ta geliştiriciler için “sağlam bir hukuki savunma” çağrısı yapan takma adlı delegesi DK vardı. Bir Arbitrum sözcüsüne göre, teklif daha sonra yazarın talebi üzerine silindi. “Forumun, teklifin yazarının talebi üzerine kaldırıldığını doğrulayabilirim.”
Bu değişikliğin altında yatan nedenler belirsizliğini koruyor. DK ile iletişime geçildi ancak henüz bir yanıt alınamadı.

Tornado Cash ve kurucularına yönelik iddialara göre, platform Lazarus Grubu’na bağlı olduğu düşünülen 1 milyar doların üzerinde yasa dışı fonu akladı. Amerika Birleşik Devletleri, geliştiricileri para aklama, yaptırım ihlalleri ve lisanssız para transferi işletmeciliği ile suçladı. Pertsev, Ağustos 2022’de Hollanda’da, Storm ise Ağustos 2023’te Federal Soruşturma Bürosu tarafından tutuklandı. Tornado Cash’in üçüncü kurucu ortağı Roman Semenov halen firarda.

arbitrum dao tornado cash gelistiricilerinin hukuk masraflarini finanse etme teklifini geri cekti
8 Mart’ta teklifin ekran görüntüsü. Kaynak: Anlık Görüntü/Arbitrum DAO

Tornado Cash destekçileri, platformun sadece merkezi olmayan para transferi için yazılım sağladığını ve doğrudan para transferi işlemine katılmadığını savunuyor. Platforma yönelik baskılar, gizlilik odaklı uygulamalar üzerinde çalışan geliştiriciler için de bir tehdit olarak görülüyor.
Geliştiriciler başka mali zorluklarla da karşı karşıya kaldı. GoFundMe, 16 Şubat’ta Storm ve Pertsev için hukuki ücretleri toplamaya adanmış bir bağış kampanyasını, “GoFundMe’yi, çalışanlarını veya Kullanıcılarını herhangi bir zarar veya sorumluluktan koruyabilecek” hizmet şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle iptal etti.

Arbitrum DAO, Tornado Cash Geliştiricilerinin Hukuk Masraflarını Finanse Etme Teklifini Geri Çekti!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!