Binance

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Binance, DPRK Siber Suç Örgütleriyle İlişkili 4.4 Milyon Doları ABD Yetkililerine Teslim Etti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Binance, yasal olarak tebliğ edilen emirleri takip ederek hesapları işaretlemek ve fonları bloke etmek için çalıştı.

Kripto para borsası Binance, Kuzey Kore siber suç örgütleriyle bağlantılı 4,4 milyon dolar değerindeki kripto varlığa el konulmasında ABD kolluk kuvvetlerine yardım ettiğini açıkladı.

Binance, 25 Mayıs tarihli bir Twitter iletisinde Binance Investigations ekibi aracılığıyla, ABD’deki kolluk kuvvetleriyle işbirliği yaparak Kuzey Kore’de şu anda yaptırımlara tabi olan dört kuruluşun “yasadışı gelir elde etme faaliyetlerini” engellemek için çalıştığını açıkladı.

Binance, yasal olarak tebliğ edilen emirlere uygun olarak ve kolluk kuvvetleriyle işbirliği içinde bu kişilerle bağlantılı hesaplara bir yıl önce aktif bir şekilde müdahalede bulunduk açıklamasını yaptı.

Şirketin daha fazla işbirliği çalışması olup olmadığı sorulduğunda, bir Binance sözcüsü şirketin “zararlı ulusal aktörleri izlemeye devam ettiğini ve kolluk kuvvetleriyle işbirliği yaptığını” belirtti.

Hazine Bakanlığı’nın Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından 23 Mayıs tarihli bir açıklamada, “Kuzey Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (DPRK) Hükümeti’ni destekleyen kötü niyetli siber faaliyetlerde bulunan dört kuruluş ve bir kişiye yaptırım uygulandığı” duyuruldu.

İlginizi Çekebilir: Gate Group, Yenilikçi Sanal Varlık Ticaret Platformunu Hong Kong’da Başlattı!

Dört kuruluş arasında Chinyong Bilgi Teknolojisi İşbirliği Şirketi, Pyongyang Otomasyon Üniversitesi, 110. Araştırma Merkezi ve Teknik Keşif Bürosu yer alıyor.

Hazine Bakanlığı’na göre, Chinyong’un dünya genelinde binlerce yüksek becerili IT (Bilgi Teknolojisi- Information Technology) çalışanından oluşan bir iş gücünü sürdürdüğü ve yasadışı KİY (Kitlesel İmha Silahları) programlarına ve balistik füze programlarına katkıda bulunan gelir üretmekle görevlendirildiği düşünülüyor.

Bu çalışanlar, sahte veya çalıntı kimlikler kullanarak yurtdışında teknoloji ve kripto ile ilgili işlere başvuruyorlar ve ardından ödemeleri kripto borsaları aracılığıyla DPRK’ya geri gönderiyorlar.

Kim Sang Man (Kim) adlı bir kişi, OFAC yaptırımlarına tabi tutulmuştur. Kendisi, Chinyong’un yurtdışındaki DPRK işçi delegasyonlarının aile üyelerine maaş ödemelerinde yer aldığı ve Çin ve Rusya’daki DPRK bağlantılı ekiplere IT ekipmanı satışından 2 milyon dolarlık kripto para aldığı düşünülmektedir.

Hazine Bakanlığı’na göre, Teknik Keşif Bürosu Kuzey Kore’nin saldırgan siber taktikler ve araçlar geliştirmesine öncülük ediyor ve Lazarus Grubuna bağlı olanlar da dahil olmak üzere çeşitli departmanları yönetiyor.

Son yıllarda Lazarus Grubu, birkaç kripto/blok incir projesine saldırdı. Mart 2022’de Axie Infinity’nin Ronin Bridge’inde gerçekleşen 620 milyon dolarlık hack olayından sorumlu oldukları düşünülmektedir.

Binance CEO’su Changpeng Zhao geçtiğimiz günlerde Nisan ayı sonlarında, borsada dolaşan haksız kazançların bir kısmını fark ettikten sonra şirketin Lazarus Group’tan 5,8 milyon dolar geri aldığını açıkladı.

Binance, DPRK Siber Suç Örgütleriyle İlişkili 4.4 Milyon Doları ABD Yetkililerine Teslim Etti
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!