Bitcoin

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Bitcoin Enerji Tüketimi Düşüyor? Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en popüler kripto para birimi olan Bitcoin, şaşırtıcı miktarda elektrik tüketiyor. Ancak, enerji kullanımı birçok etkene bağlıdır.

Uzun zamandır büyük bir çöküş yaşadıktan sonra, BTC fiyatı o kadar düşük kaldı ki blok zincirinin büyük elektrik tüketiminin dahi düşmesine neden oldu.

Paris merkezli bir dijital para ekonomisti olan Alex de Vries tarafından yayınlanan yıllık elektrik kullanımı tahminlerine göre, Bitcoin’in enerji talebi son birkaç hafta içinde üçte birinden fazla azaldı.

Yine de bu, normal bir ailenin kabaca iki ayda tüketeceği aynı miktarda enerji gerektiren tek bir geleneksel BTC işlemiyle Arjantin’in yıllık elektrik kullanımına eşdeğerdir.

Bitcoin’in Enerji Tüketimi

Şu şekilde düşünecek olursak, çevrecileri ve kirlilikten endişe duyan tüketici savunucularını üzen tek bir Bitcoin birimi basma süreci, her yıl Finlandiya’nın ortalama yıllık elektrik tüketiminden daha fazla olan 90 terawatt-saatten fazla elektrik tüketiyor.

Dijital para birimlerinin ve özellikle Bitcoin’in popülaritesi arttıkça, enerji kullanımı, kripto para birimlerinin kimler için yararlı olduğu konusundaki daha büyük söylemde en son çekişme kaynağı haline geldi.

Üç hafta öncesine kıyasla, lider kripto varlığın enerji tüketimi önemli ölçüde azaldı. Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne göre, ağ şimdi Haziran başında olduğundan dörtte birinden daha az elektrik kullanıyor.

Buna karşılık, Ethereum için gereken elektrikteki düşüş daha da dramatik oldu, yılda 94TWh’lik bir zirveden yılda 46TWh’a düştü.

Cambridge BEC Endeksi’ne göre Bitcoin’in mevcut elektrik tüketimi yaklaşık 10,65 gigawatt. Bunun, Haziran ayının ilk haftasına ait 14,34 gigawattlık tahminden daha az bir miktar olduğunu da belirtelim.

İş kanıtı (PoW) konsensüs yöntemi, kriptonun enerji kullanımının birincil kaynağıdır. Süreç, kripto “madencilerini” bir sonraki Bitcoin bloğunu oluşturmak için rekabet ederken elektrik tüketmeye teşvik ediyor. Bunun sonucunda kazanan, belirli bir miktarda Bitcoin ile ödüllendiriliyor.

BTC
Kaynak: TradingView

Bitcoin Fiyatı Ve Madencilik İlişkisi

Kripto para birimlerinin fiyatı düştükçe, madencilere yönelik teşviklerin değeri de aynı şekilde düşmeye devam ediyor.

Madencilik hash oranının coğrafi dağılımına ve 27 Mayıs 2022’ye kadar olan verilere dayanarak Bitcoin ağının yılda yaklaşık 114 milyon ton karbondioksitten sorumlu olduğu düşünülüyor.

Aynı istatistikleri kullanarak, Ethereum madenciliğinin kıyaslayacak olursak Bulgaristan ile aynı miktarda 48,7 milyon ton karbondioksit emisyonu yarattığı tahmin ediliyor.

Bitcoin’in fiyatı dalgalandığı sürece, enerji tüketiminin gelecekteki günlerde değişken kalması muhtemel görünüyor.

Bitcoin Enerji Tüketimi Düşüyor? Peki Bu Ne Anlama Geliyor?