Chainlink

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Chainlink’in (LINK) Haftalık Yüzde 40’lık Rallisi, Bir ‘Boğa Tuzağı’ Olabilir

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Chainlink’in (LINK) yükselen fiyatları ile azalan momentumu arasında büyüyen bir fark var ve bu da piyasada yorucu bir yükseliş eğiliminin sinyalini veriyor.

Chainlink’in fiyatı 18,55 dolar Geçtiğimiz hafta yaklaşık %40 artışla iki yılın en yüksek seviyesi olan 19,75 dolara ulaştı. En az üç katalizör yatırımcıların güvenini artırdı ve bu satın alma davranışını katalize etti.

Ancak fiyat artışının güçlü bir momentuma eşlik etmemesi boğa tuzağı risklerini artırıyor. Bu faktörlere daha yakından bakalım.

LINK fiyatı neden artıyor?

Birincisi, daha önce aktif olmayan cüzdanlarda önemli bir aktivasyon yaşandı ve bu da “Tüketilen Yaş” metriğinde kaydedilen en yüksek artışa yol açtı. Santiment, eski LINK tokenlarının aniden dolaşıma girmesinin fiyat artışına katkıda bulunduğunu savunuyor.

Screenshot 6

Örneğin, 10.000’den fazla LINK tokenına sahip kuruluşların elindeki Chainlink arzı, hareketsiz cüzdan haberlerinin ardından toparlandı ve zengin tüccarların biriktiğine işaret etti.

ttttt 1
10.000’den fazla LINK tokenı tutan Chainlink adresleri. Kaynak: Messari

112

Screenshot 8

Ayrıca Lookonchain veri kaynağına göre 5 Şubat’tan bu yana 47 yeni cüzdan Binance’ten 42,38 milyon dolar değerinde 2,23 milyon LINK’i çekti. Bu, fiyat artışlarının ortasında tüccarlar arasında artan bir tutma davranışının olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte, LINK’in haftalık grafiği daha yakından incelendiğinde, düşüş eğiliminin giderek daha belirgin hale geldiği görülüyor ve bu durum trendin potansiyel olarak tersine dönebileceği anlamına geliyor.

LINK haftalık listelerinde boğa tuzağı potansiyeli artıyor!

LINK’in haftalık grafiği, yükselen fiyatları ile azalan göreceli güç endeksi (RSI) arasında büyüyen bir fark olduğunu gösteriyor. Bu durum, artan fiyatlara rağmen alım baskısının arkasındaki ivmenin uzun vadede zayıfladığını gösteriyor.

ddcf05ec dcff 465d 8574 2ec947402918 1
LINK/USD haftalık fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Ayrıca LINK’in RSI’si, temel varlık için düzeltme risklerini artıran aşırı alım eşiği olan 70’e yakın.

LINK için bu düşüş yönlü teknik sinyaller, fiyatının yukarıdaki grafikte siyah yatay bir çizgiyle işaretlenen 19,50 dolar seviyesi civarındaki desteğe dönüşen direnç trend çizgisine yaklaşmasıyla daha da güçleniyor. Tarihsel olarak bu eğilim çizgisi, direnç olarak test edildiğinde daha geniş düzeltme dönemlerini başlatmıştır.

Bu nedenle, LINK’in kararlı bir şekilde 19,50 doların üzerine çıkamaması durumunda önümüzdeki haftalarda bir sonraki destek hattı olan 12,25 dolara düşme riski yüksek. Bu aşağı yönlü hedef, bir başka tarihi destek olan LINK’in 50 haftalık üssel hareketli ortalamasına (50 haftalık EMA; kırmızı dalga) yakın.

Tersine, 19,50 doların üzerine çıkmak LINK’i 23,50 dolardaki 0,382 Fibonacci çizgisine doğru itebilir.

LINK’in açık pozisyonu endişe verici derecede yüksek

LINK’in fiyat artışı, türev piyasasındaki açık pozisyondaki (OI) önemli artışın yanı sıra meydana geldi. 6 Şubat itibarıyla LINK’in ödenmemiş türev sözleşmelerinin net değeri 592,29 milyon dolarla tarihteki en yüksek seviyeye ulaştı.

27dc326f 71f5 4319 8299 c0f2b1bcbd91

LINK/U OI performansı. Kaynak: Coinglass

Bu arada LINK’in fonlama oranının pozitif olması piyasa duyarlılığının yükselişte olduğunu ve uzun ürünlere talebin arttığını gösteriyor. LINK’in OI’sindeki artışla birleştiğinde bu durum aynı zamanda yatırımcıların pozisyonlarını uzun pozisyon almak için kullandıklarını da gösteriyor.

Bu, piyasa yükselirse karı artırabilirken, aynı zamanda piyasa düşerse tasfiye riskini de artırır.

Örneğin, Nisan 2021’de Chainlink, pozitif fonlama oranlarına rağmen OI’sinin 521,25 milyon dolara yükseldiğini gördü. Ancak bu iyimserlik, LINK’in fiyatının %90 oranında düştüğü bir ayı piyasasına girmeden önce Mayıs 2021’de 54,40 dolar civarında zirveye ulaşmasıyla hızla bozuldu.

19d6da8e 9cde 4c6d aaac c2f7cd7ce2a9
LINK OI performansı. Kaynak: Coinglass

Geri dönüş birçok boğayı tuzağa düşürdü ve önemli kayıplara yol açtı. Eğer tarih bir gösterge ise, LINK’in devam eden fiyat yükselişi aşırı kaldıraçlı boğaları tuzağa düşürme riski taşıyor.

Chainlink’in (LINK) Haftalık Yüzde 40’lık Rallisi, Bir ‘Boğa Tuzağı’ Olabilir
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!