Fed

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Fed Faiz Açıklaması Ne Zaman? Faizi Artıracaklar mı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Federal Rezerv (Fed) bu hafta, son otuz yıldaki en sert adımlarını hızlandırmaya başlıyor.

Yine de enflasyon 40 yılın en yüksek seviyesine yükselirken, Fed harcamaları yavaşlatmak, hane halklarını ve şirketleri rahatsız eden fiyat artışlarını dizginlemek amacıyla agresif davranmak için olağanüstü bir baskı altına girdi.

En son faiz belirleme toplantısı Çarşamba günü sona erdikten sonra, Fed kısa vadeli gösterge faiz oranını yarım puan artırdığını neredeyse kesin olarak açıklayacak. Bu, 2000’den bu yana en keskin faiz artırımı olacak.

Fed Haziran’daki bir sonraki toplantısında ve muhtemelen ondan sonraki, Temmuz’daki toplantıda. muhtemelen bir yarım puan daha artıracak. Ekonomistler, önümüzdeki aylarda daha fazla faiz artırımı öngörüyor.

Dahası, Fed’in Haziran ayından itibaren geniş Hazine ve ipotek tahvili stokunu hızla küçültmeye başlayacağını Çarşamba günü duyurması bekleniyor ve bu hareket, krediyi daha da sıkılaştırma etkisine sahip olacak.

Başkan Jerome Powell ve Fed bu adımları büyük ölçüde karanlıkta atacak. Ekonomiyi yavaşlatmak ve enflasyonu dizginlemek için merkez bankasının kısa vadeli faiz oranının ne kadar yüksek olması gerektiğini kimse bilmiyor. Yetkililer, finansal piyasaları istikrarsızlaştırma riskini almadan önce Fed’in benzeri görülmemiş 9 trilyon dolarlık bilançosunu ne kadar azaltabileceklerini de bilmiyorlar.

Fed Faiz Açıklaması Ne Zaman? Faizi Artıracaklar mı?