Kripto Para

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Fed Yetkililerinin Tahvil, Hisse Senedi ve Kripto Para Birimleri Alım Satımını Yasaklandı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fed yetkililerinin belirli varlıklara sahip olmasını yasaklamayı amaçlayan ilk taslağı sunduktan birkaç ay sonra, politika yapıcı Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) belgeyi kripto para birimlerini içerecek şekilde güncelledi.

Geçen yıl, çok sayıda Federal Rezerv (Fed) çalışanının 2020’de, merkez bankasının piyasayı etkileyen COVID-19 tarafından yönlendirilen belirli politikalar uygulamadan kısa bir süre önce hisse senedi, tahvil ve gayrimenkul menkul kıymetleri ticareti yaptığını iddia eden raporlar ortaya çıktı.

Bazı politika yapıcılar ifşaların ardından istifa etti, ancak Fed Başkanı Jerome Powell, para biriminin konuyla ilgili yeni kurallar uygulaması gerektiğinde ısrar etti. Bu nedenle, Federal Açık Piyasa Komitesi, Ekim ayında üst düzey banka yetkililerinin yukarıda belirtilen varlıklarla ilgilenmesini yasaklayacak kurallar önerdi.

Fed, Cuma günü yayınlanan ve zaten resmi hale gelen son değişiklikte bunu bir adım daha ileri götürdü. Bunlara ek olarak, kuralların çoğu 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacaktır.

Üst düzey yetkililerin bireysel hisse senedi satın almalarının veya iş sektörlerini takip eden fonları satın almalarının yasaklanacağı yazıyor. Ayrıca bireysel tahvillere, emtialara, yabancı para birimlerine, diğer menkul kıymetlere ve kripto para birimlerine yatırım yapamayacaklar. İlk taslakta dijital varlıklardan bahsedilmediği de gözlerden kaçmadı.

Yeni düzenlemeler ayrıca, piyasa pozisyonundaki yetkililerin yasaklanmış olanları elden çıkarmak için bir yıllık süreleri olduğu anlamına geliyor.

1 Temmuz itibariyle, yeni kuralların kapsadığı üst düzey yetkililer, izin verilen herhangi bir satın alma işlemi yapmadan önce 45 gün önceden haber vermeli ve bu varlıkları en az bir yıl elinde tutmak zorunda kalacaklar.

Bildiride, yeni kuralların “herhangi bir çıkar çatışması görünümüne karşı bile koruma sağlayarak komitenin çalışmalarının tarafsızlığına ve bütünlüğüne olan güvenini desteklemeyi” amaçladığı belirtilmektedir.

Fed Yetkililerinin Tahvil, Hisse Senedi ve Kripto Para Birimleri Alım Satımını Yasaklandı!