IMF Başkanı, ”Bitcoin Bir Para Birimi Değildir” Dedi!

IMF
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasasının ve Bitcoin (BTC) gibi varlıklarının dünya çapında giderek daha fazla tanınmasına, benimsenmesine rağmen, uluslararası finansal gözlemciler bu sektöre karşı temkinli olmaya devam ediyor ve bu yeni sınıf varlığın potansiyel riskleri hakkında uyarıda bulunmaktan asla vazgeçmiyor.

En yeni uyarıda, Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanı Kristalina Georgieva, NDTV Profit tarafından hazırlanan bir rapora göre, 24 Mayısta Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu (WEF) sırasında kripto varlıklarının peşine düşerek bu tür ürünlerin para birimleriyle karıştırılmaması konusunda uyarıda bulundu.

Georgieva, egemen bir garantiyle desteklenmeyen herhangi bir şeyin bir varlık sınıfı olabileceğini, ancak bir para birimi olamayacağını belirtti. Aynı şekilde, Bitcoin’in sadece adında ‘kripto para’ olduğu için ‘para’ olarak kabul edilemeyeceğinin de altını çizdi

Kabul etmek gerekir ki, daha hızlı hizmetlere, çok daha düşük maliyetlere ve kripto varlıklarının daha iyi kapsayıcılığına övgüde bulundu, ancak aynı zamanda “elmaları muzdan ayırmak” için daha fazla düzenlemeye ihtiyaç olduğunu vurguladı. Aslında burada anlatılmak istenen kripto varlıklarının şu an için asla fiat para birimleriyle kıyaslanamayacak olmasıdır.

Kripto sektörü ve Bitcoin hakkındaki görüşleri, Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau tarafından tekrarlandı ve bu konuda François Villeroy de Galhau şunları söyledi:

“Kriptodan her zaman para birimi olarak değil, varlık olarak bahsediyorum. Herhangi bir para birimi için birisinin sorumluluğu alması gerekir, ancak kripto para birimleri söz konusu olduğunda kimse yoktur. Ayrıca, para birimlerinin çok fazla güvene sahip olması ve evrensel olarak kabul edilebilir olması gerekir. Bir tarafta para, diğer tarafta güvene sahip olamayız. Birlikte olmaları gerekiyor.”

IMF Düzenleme Amacıyla Desteklerine Devam Ediyor!

Bu arada, IMF’nin, Hindistan’da kripto düzenlemesini öncelikli bir konu olarak belirlemek ve El Salvador‘a ‘teknik yardım’ sağlamak gibi kripto para birimlerini benimseme konusunda ülkelere yardım etmeye çalıştığı bildiriliyor, ancak aynı zamanda daha sıkı sermaye kısıtlamaları olan yozlaşmış ülkelerde kripto kullanımının daha yüksek olduğunu da iddia ediyor.

Aynı zamanda, IMF’nin baş ekonomisti Gita Gopinath, daha önce kripto para birimleri üzerindeki genel yasağa karşı olduğunu ifade etti, ancak sektörün daha fazla düzenlenmesi için büyük bir gereklilik olduğu konusunda ise diğer yöneticilerle hemfikirdi.

Bu tarz açıklamalar yaşadığımız bu süreçte çokça popülerleşmeye başladı. Sizlere BİTCOŞAR ailesi olarak bildirdiğimiz üzere Hindistan Merkez Bankası Başkanı yakın zamanda ”kripto sektörünün bir değeri yok” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. Buna ek olarak yine sizlere bildirdiğimiz üzere Avrupa Merkez Bankası Başkanı da ”kripto para sektörü gereksiz” şeklinde bir açıklamada bulunmuştu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!