io.net

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

IO.NET (IO) Coin Nedir? IO Coin Nasıl Alınır? IO.NET Yorumları ve Geleceği

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, Launchpool’un 55. projesi olan IO.NET‘i (IO) listeleyeceğini duyurdu. Bu makalemizde IO.NET‘i detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

IO.NET Nedir?

IO.NET, araştırmacılara ve geliştiricilere yeni yapay zeka modelleri oluşturmaları ve test etmeleri için bir platform sağlamaktadır. Aynı zamanda bu tür modellerin geliştirilmesine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Proje, merkezi olmayan bir hesaplama ağı oluşturarak makinelerin öğrenme mühendislerine dağıtılmış bulut kümelerine erişim imkanı sunuyor. Bu, merkezi hizmetlere kıyasla çok daha düşük maliyetlerle hesaplama kaynaklarına erişim sağlayarak geliştiricilere önemli bir avantaj sunuyor.

IO.NET’in resmi web sitesine göre, proje bilgisayar grafiklerinin oluşturulması ve işlenmesi için özel bir işlemci olan GPU’yu rakiplerinden 100 kat daha verimli bir şekilde sağlamaktadır. Ayrıca, dünya genelinde 138’den fazla ülkede GPU hizmeti sunmaktadır ve çevre dostu veri merkezi iş birlikleri sayesinde daha sürdürülebilir GPU seçenekleri sunmaktadır. IO.NET, merkeziyetsiz ve demokratik bir AI hesaplama gücü sunmayı amaçlamaktadır ve ölçeklenebilir GPU erişimi sağlayan merkeziyetsiz bir bulut ile bunu gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Bu yenilikçi platform, yapay zeka geliştiricilerine önemli faydalar sağlayabilir ve AI hesaplamada dönüşüm yaratabilir.

IO.NET Projesinin Amacı Nedir?

IO.NET, yapay zeka modelleri geliştirmek ve test etmek isteyen araştırmacılara ve geliştiricilere yönelik kapsamlı bir platform sunmaktadır. Proje, bu tür modellerin geliştirilmesine yardımcı olmayı ve destek sağlamayı hedeflemektedir.

Şirketin yaptığı açıklamaya göre, Haziran 2022’de ABD borsaları ve kripto para piyasası için kurumsal düzeyde ticaret sistemleri geliştirmeye odaklandılar. Karşılaştıkları en büyük zorluk, önemli hesaplama gücüne sahip sağlam bir arka uç ticaret sistemi için gerekli altyapıyı kurmaktı. Geleneksel hesaplama sağlayıcılarının sınırlamaları nedeniyle sorunlar yaşarken, “Dağıtık Hesaplama” dünyasına daha derinlemesine girdiler ve hesaplama gücü eksikliğine kendi çözümlerini üretmeye başladılar.

IO.NET, bu çözüm arayışında DePIN (Decentralized Physical Infrastructure Network – Merkeziyetsiz Fiziksel Altyapı Ağı) ile tanıştıklarını ifade etti. Solana, Aptos ve The Render Network gibi ortaklarla çalışan IO.NET, kullanıcılarına GPU ile para kazanma imkanı da sunuyor. Platform, bu kapsamda Solana ve Aptos gibi kripto paralarla hızlı ödeme almayı da mümkün kılmaktadır.

Şirket, NVIDIA A100 çipinin kart başına günlük 80 doların üzerindeki yüksek maliyetinin yapay zeka gelişimi için büyük bir engel oluşturduğunu belirtmektedir. Yüksek maliyetlere rağmen yapay zeka hesaplama gereksinimlerinin her 18 ayda bir 10 kat arttığını söyleyen IO.NET, OpenAI’ın GPT-3 için 300 bin CPU ve 10 bin GPU kiralamasının bu dönemin yalnızca başlangıcı olduğuna dikkat çekiyor. Şirket, zorunluluktan doğan çözümleriyle DePIN ile devrim başlattıklarını vurguluyor.

IO.NET, sınır tanımayan hesaplama gücü yapısıyla, yapay zeka alanında yeni bir çağ başlatmayı hedeflemektedir. Bu proje, araştırmacılar ve geliştiriciler için güçlü ve esnek bir platform sunarak yapay zeka teknolojisinin ilerlemesine önemli katkılar sağlamaktadır.

IO.NET Projesine Yatırım Yapan Şirketler

IO.NET projesi Teknoloji ve Web3 endüstrisindeki önde gelen sektör liderlerinin desteğiyle destekleniyor.

IO.NET

IO.NET, Solana Ventures, Multicoin Capital, HackVC, 6MV, OKX, Otoy, Sandbox, Aptos, Protagonist, LongHash, Amber ve Animoca Brands gibi sektördeki önde gelen şirketlerden yatırım almıştır. Bu güçlü yatırımcı ağı, IO.NET’in yenilikçi çözümler geliştirme ve geniş çapta benimsenme konusundaki potansiyelini ortaya koymaktadır.

IO.NET’in Kurucuları ve Sahipleri Kimlerdir?

Bazı kaynaklara göre IO.NET, daha önce Ethereum Vakfı’nda gönüllü olarak çalışmış ve şu anda şirketin CEO’su olan Ahmad Shadid tarafından kurulmuştur. Ancak, diğer kaynaklar projenin tek bir kurucuya bağlı olmadığını, bir topluluk tarafından başlatıldığını ve şu anda birçok aktif geliştiricinin katkıda bulunduğunu belirtmektedir.

Bu yılın Mart ayında IO.NET, Multicoin Capital, 6th Man Ventures, Solana Ventures, OKX Ventures, Aptos Labs, Delphi Digital, The Sandbox ve Sebastian Borget gibi büyük yatırımcıların katılımıyla 30 milyon dolar fon toplamıştır.

O dönemde yapılan açıklamalarda, risk sermayesi şirketi yöneticisi Ed Roman, IO.NET’in müşterilerinin bulut yapay zeka maliyetlerinden %90’a varan oranlarda tasarruf etmelerini sağladığını belirtmiştir. GPU çiplerinin küresel kıtlıklarla yüksek talep gördüğü bir dönemde bu başarı, gerçekten dikkate değerdir.

IO.NET, şeffaf bilgi işlem sağlamak amacıyla tüketici ve tedarikçi arasındaki her işlemi blockchain aracılığıyla gerçekleştirmektedir. Bu yapıda Solana blockchain’i kullanılmaktadır.

IO Coin Ne Zaman Listelenecek?

Binance geçen hafta yaptığı açıklamada, IO’yu Türkiye saatiyle 11 Haziran saat 15.00’te IO/BTC, IO/USDT, IO/BNB, IO/FDUSD ve IO/TRY işlem çiftleriyle “tohum etiketi” ile listeleyeceğini duyurdu. Açıklamada, toplam arzı 800 milyon olan IO’nun 20 milyonluk kısmının Launchpool’da ödül olarak dağıtılacağı belirtildi. Ayrıca piyasaya ilk etapta 95 milyon IO sürülecek.

IO Coin Nasıl Alınır?

IO Coin satın almak ise çok kolay bir işlemdir. Sadece birkaç adımda sizlerde IO Coin’e sahip olabilirsiniz.

Binance, IO Coin’i 11 Haziran tarihinde piyasaya sürecek. IO Coin’i bu tarihte hem Binance, hem de Binance TR kripto para borsaları aracılığı ile satın alabilirsiniz.

IO Coin satın almak için öncelikle en yüksek hacimli dünyanın en büyük ve en güvenilir kripto para borsası olan Binance’den hesap açmanız gerekiyor.

  • 1. Adım: Binance Hesabı

Binance’ye ömür boyu %20 komisyon indirimi ile kayıt olmak ve 100$ bonus kazanmak için buraya tıklayıp hemen kaydınızı ücretsiz açabilirsiniz.

İndirimli Binance hesabınızı açtıktan sonra IO/USDT ve IO/TRY işlem pariteleri başta olmak üzere birçok farklı işlem çifti üzerinden basit bir şekilde alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

  • 2. Adım: Binance TR Hesabı

Binance TR’ye ömür boyu %20 komisyon indirimi ile kayıt olmak için buraya tıklayıp hemen kaydınızı ücretsiz açabilirsiniz.

İndirimli Binance TR hesabınızı açtıktan sonra IO/USDT ve IO/TRY işlem pariteleri başta olmak üzere birçok farklı işlem çifti üzerinden basit bir şekilde IO Coin alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

IO.NET (IO) Coin Nedir? IO Coin Nasıl Alınır? IO.NET Yorumları ve Geleceği
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!