Kamu Bankaları Dolara Karşı 5 Milyar Dolar Sattı İddiası

Kamu Bankaları
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolardaki yükseliş sürüyor. Henüz 4 gün önce 15 liranın altında olan dolar bir anda yeniden yükselişe geçerek Kur Korumalı Mevduat öncesi seviyelere yaklaşmaya başladı. Böylesi istenmeyen bir durum karşısında nasıl bir tedbir alınacağı merak edilirken, Sözcü Gazetesi’nin iddiasına göre kamu bankaları doların ateşini söndürmek için 5 milyar doları 6 gün içinde sattı.

Dünyada yaşanan enflasyonist baskı ülkemizde döviz kurlarını negatif yönde etkiliyor. Son 6 gün içerisinde yüksek oranda TL satışları mevcut. Bu da doğal olarak dolar başta olmak üzere döviz kurlarında artışa neden oluyor. Sözcü, kamu bankaları ile bu duruma müdahale edildiğini iddia etti.

Kamu Bankaları

Dolara Karşı Kamu Bankaları Devrede

Sözcü’nün konuya yakın kaynaklara dayandırdığı iddialara göre kamu bankaları son 6 iş günü içerisinde 5 milyar dolar sattı. Bu şekilde bir iki gün daha 15 TL’nin altında tutulan dolar kuruna bu da derman olmadı. Fakat ekonomistlere göre söz konusu satışlar olmasaydı dolarda daha yüksek noktalar da görülebilirdi.

Dolar Kuru tüm bu baskılama çalışmalarına rağmen kurlarda fren sağlanamıyor.

Öte yandan yılbaşından beri TL’deki değer kaybı yüzde 13’ü gördü. Aralık ayında yayınlanan tedbire rağmen dolar 12 Mayıs itibariyle 15,41 TL ile bu yılın rekorunu tazeledi. Şimdi gözler 14-15 Haziran’daki faiz kararı vermek için toplanacak. Enflasyonist baskı karşısında dünya genelinde parasal anlamda sıkılaştırma politikası devam ederse döviz kurlarında yukarı yönlü eğilimler devam edebilir. Önümüzdeki ay bu noktada son derece belirleyici olacak.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
1
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!