Kripto Paralarda En Çok Kazanan Ülkeler Açıklandı! Bakın Türkiye Kaçıncı Sırada?

Kripto Para
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ve Ethereum gibi varlıklar 2020’nin sonunda kazanılan pozitif ivme üzerine inşa edebildikleri ve 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşabildikleri için geçen sene, kripto para sektörü için güzel bir yıl oldu.

Ülkelere Göre Kripto Para Kazançları Nasıl Hesaplanır?

Kripto para biriminde coğrafi analiz, teknolojinin merkezi olmayan doğası nedeniyle zordur. Bununla birlikte, Chainalysis’in işlem verileri ve web trafiği verilerinin bir kombinasyonunu kullanarak hangi ülkelerin kripto para birimi etkinliğine katkıda bulunduğuna dair iyi tahminler yapılabilir.

İlk olarak, takip edilen tüm kripto varlıklarının zincir üzerindeki makro düzeydeki akışları ve varlığın tüm para çekme işlemlerinin ABD doları değeri ile varlığın tüm mevduatlarının değeri arasındaki farklar ölçülerek her bir varlık üzerinde elde edilen toplam, toplu kazançlar tahmin edilebilir.

Daha sonra bu kazançlar veya kayıplar her ülkenin her borsanın web sitesinde hesaba kattığı web trafiğinin payına dayalı olarak ülkelere göre dağıtılır. Bu işlem verileri ve web trafiği kombinasyonu, aynı zamanda Küresel Kripto Benimseme Endeksi olarak kullanılabilir.

Geçen Sene Ülkelerin Kriptodan Elde Ettiği Kazançlar

Genel olarak, Chainalysis’in izlediği tüm kripto para birimlerinde, dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılar, 2020’de sadece 32,5 milyar dolar olan toplam kazancı 2021’de 162,7 milyar dolar olarak gerçekleştirdi. Aşağıdaki grafik, bu kazançları hesaba katan ilk 50 ülkeyi göstermektedir.

Chart 1 Gains By Country 803X1024 1
Kaynak: Chainalysis

ABD, gerçekleşen kripto para birimi kazancında tahmini 47 milyar dolarlık geniş bir farkla ilk sırayı aldı ve onu İngiltere, Almanya, Japonya ve Çin takip etti.

Bununla birlikte, geçen yıl olduğu gibi kolektif kripto para yatırım performansı geleneksel ekonomik refah ölçütlerinde sıralamalarından daha iyi performans gösteren birçok ülke görüyoruz.

  • Türkiye, GSYİH’de 2,7 trilyon dolar ile 11. sırada yer alıyor ancak 4,6 milyar dolar ile gerçekleşen kripto para birimi kazançlarında altıncı sırada yer alıyor.
  • Vietnam, GSYİH’de 1,1 trilyon dolar ile 25. sırada, ancak 2,7 milyar dolar ile gerçekleşen kripto para birimi kazançlarında 16. sırada yer alıyor.
  • Ukrayna, GSYİH’de 576 milyar dolar ile 40. sırada, ancak gerçekleşen kripto para birimi kazancında 2,8 milyar dolar ile 13. sırada yer alıyor.
  • Çek Cumhuriyeti GSYİH’de 460 milyar dolar ile 47. sırada, ancak 1,9 milyar dolar ile gerçekleşen kripto para birimi kazancında 19. sırada yer alıyor.
  • Venezuela GSYİH’da 144 milyar dolarla 78. sırada, ancak 1,1 milyar dolarla gerçekleşen kripto para birimi kazancında 33. sırada yer almaktadır.

Bu, gelişmekte olan ülkelerin havale için ve para birimi devalüasyonuna bir önlem olarak kripto para birimini benimsediğini ortaya koyan Coğrafya Kripto Para Birimi raporundaki verilerle de eşleşmektedir.

Ayrıca Çin’deki aktivitenin diğer ülkelere göre ne kadar azaldığı da göze çarpıyor. Geçen sene, Çin’in tahmini gerçekleşen toplam kripto para birimi kazancı, 2020’de 1,7 milyar dolardan, yıldan yıla yüzde 194’lük bir büyüme oranı için 5,1 milyar dolara yükseldi. Bu kulağa önemli gelse de, diğer ülkelere göre daha düşük bir büyüme oranını temsil ediyor.

Örneğin Amerika Birleşik Devletleri, tahmini gerçekleşen kripto para birimi kazançlarının 8,1 milyar dolardan 47,0 milyar dolara yüzde 476 büyüdüğünü gördü. Diğer ülkelerin kripto para kazançları benzer oranlarda büyüdü. İngiltere’de de yüzde 431’lik bir artış kaydedildi. Almanya’nın kazanımları ise yüzde 423 arttı. Çin’in daha düşük büyüme oranı, büyük olasılıkla, hükümetin baskılarını takiben ülkenin kripto para birimi etkinliğindeki düşüşleri yansıtıyor.

Ülkelerin Kripto Para Türünde Elde Ettiği Kazançlar

Chart 2 Gains By Coin 880X1024 1
Kaynak: Chainalysis

Buradaki en dikkate değer eğilim, Ethereum’dan elde edilen kazançlar olabilir. DeFi protokollerinin çoğu Ethereum blok zinciri üzerine inşa edildiğinden ve ana para birimi olarak Ethereum kullandığından, bunun DeFi’nin 2021’deki yükselişinin bir sonucu olarak Ethereum için artan talebi yansıtıyor olabilir.

Çoğu ülke bu modeli takip ederken, bazı dikkate değer istisnalar vardır. Örneğin Japonya, gerçekleşen Ethereum kazancındaki 790 milyon dolara kıyasla, 4,0 milyar doların hemen altında Bitcoin’den gerçekleşen kazançlardan çok daha yüksek bir pay aldı.

Kripto Paralarda En Çok Kazanan Ülkeler Açıklandı! Bakın Türkiye Kaçıncı Sırada?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.