LUNA

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

LUNA Arzında İnanılmaz Bir Artış Var: Fiyat Çakıldı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Terra LUNA‘nın fiyatı 0,01 dolar seviyesinin daha da altına düştü ve gün içerisinde 0,006 dolar seviyelerine geriledi. UST fiyatının 0,22 dolar gibi düşük bir seviyeye düşmesi ekstra LUNA’nın basılmasına ve açık piyasada yayınlanmasına neden oldu. Kripto gazetecisi Colin Wu tarafından bildirildiği üzere, Terra Analytics verilerine göre bugün 15 milyardan fazla LUNA yayınlanması sonucunda toplam arz 18 milyarın üzerine ulaştı.

“Terra Analytics verilerine göre bugün 15 milyardan fazla LUNA yayınlandı, toplam arz 18 milyarı aştı ve LUNA’nın fiyatı 0,02 doların altına düştü. Mevcut toplam UST arzı 12 milyardır.” https://t.co/5OTYrjtsBe

— Wu Blockchain (@WuBlockchain) 12 Mayıs 2022

Arzdaki önemli artış, LUNA üzerinde ek satış baskısı oluşturarak fiyat düşüşüne neden oldu. Aynı zamanda, kuşatılmış stabilcoin’in bugün erken saatlerde Coinbase’de 0,843 dolar seviyesine ulaşmasıyla UST’nin toparlanmasına yardımcı oldu. Bu yazının yazıldığı sırada UST yüzde 45 düşüşle 0,39 dolar’a geriledi.

CoinMarketCap verilerine göre, LUNA’nın fiyatı yalnızca son 24 saatte yüzde 99,54 düştü ve gün içerisinde 0,006 dolardan işlem gördü. LUNA 4 Mayıs’ta ani fiyat düşüşünün başladığı, tüm zamanların en yüksek seviyeleri olan 119 dolardan ve Nisan ayı başlarında ulaştığı yaklaşık 88,13 dolardan düşüş gösterdi.

LUNA, Terra’nın 1:1 ABD dolarına göre fiyatlandırılması gereken algoritmik stabilcoini TerraUSD (UST) paritesini kaybettiği için sert bir şekilde düştü.

“3/ TFL ayrıca üç acil durum eylemi daha başlatıyor:

1. Topluluk havuzunda kalan UST’yi yakma önerisi.
2. TFL, Ethereum üzerinde kalan 371 milyon UST çapraz zincirini yakacak.
3. TFL, ağ yönetişimi saldırılarından korunmak için 240 milyon dolar LUNA’ya yatırım yaptı.”

— Terra (UST) Powered LUNA tarafından desteklenmektedir LUNA ???? (@terra_money) 12 Mayıs 2022

LUNA fiyatındaki büyük düşüş sonucunda piyasa değeri 60 milyon dolara gerilerken, yazının yayınlandığı tarihte LUNA’yı ilk 100 kripto para biriminden 318. sıraya geriletti. Terra’yı kurtarmak için TerraForm Labs, topluluk havuzunda kalan UST’yi yakma önerisini içeren üç acil durum eylemi daha başlattığını belirtiyor. Terra, kalan 371 milyon UST çapraz zincirini Ethereum’da yakacak ve ağ yönetişim saldırılarına karşı savunmak için 240 milyon LUNA’yı paylaştıracak.

Borsalar LUNA Ticaretini Durdurmak İçin Hareket Ediyor

Dramanın ortasında, birkaç borsa LUNA ticaretini durdurmak veya geçici olarak askıya almak için harekete geçti. Binance web sitesinde şunları belirtiyor: “LUNAUSDT kalıcı sözleşmelerinin mevcut onay boyutu kısıtlamaları nedeniyle, Binance Futures aşağıdaki ihtiyati önlemleri alacaktır: LUNAUSDT sözleşmelerinin fiyatı 0,005 USDT’nin altına düşerse, Binance sözleşmeleri listeden çıkarmaya devam edecektir. Listeden çıkarma süresi de dahil olmak üzere daha fazla bilgi buna göre ilan edilecektir.”

“Birkaç $LUNA ve $MIR spot işlem çiftinde işlem yapmayı sonlandırdık. Ayrıca 12 Mayıs saat 12:00 UTC’den itibaren LUNA/USDT Vadeli İşlemler çifti için desteği sonlandıracağız. Daha fazla bilgi için lütfen bu makaleye bakın: https://t.co/VNW8GiV4io

— Bitrue (@BitrueOfficial) 12 Mayıs 2022

Kripto para borsası Bitrue, LUNA ticaretini durdurmak için de bir hamle yaptı.

“Aşırı oynaklık nedeniyle LUNA ve MIR paralarına çeşitli işlevlerde desteği kaldıracağız. Aşağıdaki spot işlem çiftleri, LUNA/BTR, LUNA/BTC, LUNA/ADA, LUNA/UST, MIR/XRP, MIR/ADA ve MIR/UST kaldırılacaktır. Bu paralar için ticaret zaten askıya alındı ve çiftler 13 Mayıs’ta 03: 00 UTC’de kaldırılacak.”

LUNA Arzında İnanılmaz Bir Artış Var: Fiyat Çakıldı!