Nisan Ayı Enflasyon Oranları Açıklandı! Son 20 Yılın Rekorunu Kırdı!

Enflasyon
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz saatlerde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2022 yılı Nisan ayı enflasyon oranları açıklandı.

Nisan ayındaki enflasyon oranı, Mart ayına göre yüzde 7,25 arttı. Geçen senenin Aralık ayına göre yüzde 31,71 artış gösterdi.

Geçen senenin Nisan ayına göre ise yüzde 69,97 yükseldi. Bu da son 20 yılın en yüksek enflasyon oranı anlamına gelmektedir. Bu artışın ana sebepleri arasında gıda ve enerji yer alıyor.

Beklentiler yıllık bazda yüzde 68,3’tü. Kısaca enflasyon, beklentilerin üstünde açıklandı.

En düşük artış yüzde 18,71 ile haberleşme grubunda gerçekleşti. Ayrıca düşük artışların gerçekleştiği gruplar arasında yüzde yüzde 26,23 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 27,73 ile eğitim ve yüzde 35,95 ile sağlık yer alıyor.

Artışın en fazla olduğu grup ise yüzde 105,86 ile ulaştırma oldu. En yüksek artışa sahip gruplar arasında yüzde 89,10 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 77,64 ile ev eşyası yer aldı.

Üretici Fiyatları Son 27 Yılın Zirvesinde

Üretici fiyatları yıllık bazda yüzde 121,82 arttı. Bu da 1995 yılından beri görülen en büyük artış olduğu için son 27 yılın zirvesi oldu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!