Rusya Uluslararası Ticaret İçin Kripto Para Kullanabilir!

Rusya
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya, vatandaşlarının kripto varlıklara yatırım yapmalarını istemeyebilir, ancak merkez bankasının uluslararası ticaret ve ödeme seçenekleri tükeniyor.

Üst düzey bir banka yetkilisine göre, Rusya merkez bankası uluslararası ödemeler için kripto para birimleri kullanmaya açık. 31 Mayıs’ta merkez bankası Başkan Yardımcısı Ksenia Yudaeva, “prensipte, uluslararası işlemlerde kripto para birimi kullanımına itiraz etmiyoruz” dedi.

Bununla birlikte, çoğu merkez bankası gibi, vatandaşlarının kripto para birimlerine yatırım yapmasını, ticaretini veya ödeme olarak kullanmasını, finansal sistemi için bir tehdit olarak gördüğü için onaylamıyor.

Merkez bankaları genellikle merkezi olmayan dijital varlıkları onaylamaz çünkü bunlar ülkenin maliyesi üzerindeki kontrol seviyelerini aşındırdığını düşünürler. Ayrıca, boru hattındaki herhangi bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesiyle rekabet edebilirler. Yine, bu tamamen kontrolle ilgili çünkü bir CBDC bankalara insanların kendi paralarıyla yapabilecekleri ve yapamayacakları şeyler üzerinde çok daha fazla kaldıraç sağlayabilir.

Kripto Sadece Uluslararası Ticarette Kullanılabilir!

31 Mayıs Reuters raporuna göre Ksenia Yudaeva, vatandaşları için kripto konusundaki duruşuna ilişkin kullanıcı riskinden bahsetti.

“Hala ülke içinde, özellikle Rusya’nın finansal altyapısında kripto para biriminin aktif kullanımının vatandaşlar ve kullanıcılar için büyük riskler oluşturduğuna inanıyoruz. Ülkemizde bu risklerin oldukça büyük olabileceğine inanıyoruz.”

Yudaeva, Batı yaptırımlarının bir sonucu olarak Rusya’da finansal istikrara yönelik genel risklerin, bankaların artık bol miktarda döviz likiditesine sahip olması nedeniyle azaldığını da belirtti.

Rus merkez bankası daha önce kripto para yasağı için çağrıda bulunmuştu, ancak yaptırımlardan sıyrılmak için kripto para birimlerini kullanmakta herhangi bir sorun görmediğini de belirtmişti. Uzun tartışmalar devam ederken, Rus vatandaşlar için varlık sınıfının durumu hakkında henüz net bir karar verilmedi.

Geçen hafta, maliye bakanlığı, uluslararası yerleşimdeki işlemler için kripto kullanma fikrinin aktif olarak tartışıldığını söyledi.

Çelişkili Açıklamalar!

Bu ayın başlarında, Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, yetkililerin sonunda ülke içindeki kripto ödemelerini “ne olursa olsun” yasallaştırabileceğini belirtti.

Rusya, kripto varlıklarıyla ilgili çelişkili sinyaller veren tek ülke değil. Hindistan ve Tayland’da ayrıca kripto ödemelerine ve düzenlemelerine açık bazı devlet daireleri var. Bununla birlikte, merkez bankaları da, özellikle yukarıda belirtilen nedenlerle, onlara ağır kısıtlamalar getirmek istemektedir.

Rusya Uluslararası Ticaret İçin Kripto Para Kullanabilir!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.