LUNA

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

SEC Araştırma Kapsamlarını Genişletiyor! Terra Daha Detaylı Araştırılacak!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlk başta, SEC’in ana endişeleri DeFi protokolü etrafında toplanmıştı. Ancak Terra ekosisteminin patlaması, ajansı LUNA’yı dahil etmeye zorladı.

Güney Kore medyası Money Today’e göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, araştırmalarının kapsamına LUNA’yı eklemek için Ayna Protokolü’ne genişletiyor.

SEC Ve Terra Mücadelesi!

Yasal gerilimlerdeki en son gelişmede, SEC, Terraform Labs’tan LUNA ile ilgili belgeleri de istedi. Geçen ay başlatılan paralel bir soruşturmada, düzenleyici kurum potansiyel Menkul Kıymetler Yasası ihlallerini araştırıyordu.

Ancak Terra ekosistemi ile SEC arasındaki yasal gerilimler, Kwon’a, Messari’nin Mainnet konferansında bir yürüyen merdivenden çıkarken bir mahkeme celbi ile servis edildiği Eylül 2021’e kadar uzanıyor.

Asıl mesele, Tesla, Microsoft ve Airbnb gibi popüler hisse senetlerinin sentetik kripto versiyonlarının basıldığı ve alınıp satıldığı Terra tabanlı merkezi olmayan finans (DeFi) platformu Ayna Protokolü (Mirror Protocol) idi. Kwon başlangıçta mahkeme celbi almayı reddetmişti. Ancak daha sonra SEC’e dava açtı ve mahkeme celplerinin “uygunsuz şekilde düzenlendiğini ve sunulduğunu” iddia etti.

Bu yılın Şubat ayında, bir New York mahkemesi Terraform Labs ve CEO’sunun mahkeme celbine uymasını emretti.

Bunların ardından Terra Kurucusu Do Kwon, 8 Haziran’da bir ABD mahkemesi tarafından reddedilen bir temyiz başvurusunda bulundu ve kendisinin, şirketinin SEC tarafından Ayna Protokolü’ne yönelik soruşturmalara uyması gerektiğini belirtti. Kwon, TFL’nin ABD pazarlarında yeterli mevcudiyetinden yoksun olduğunu ve mahkeme celbinin kendisine değil, yürütmenin hukuk müşavirine teslim edilmesini talep etti.

Şubat kararını onaylayan Amerika Birleşik Devletleri Temyiz Mahkemesi, TFL’nin ABD’li tüketicilere yönelik sayısız pazarlama ve promosyonuna, ABD merkezli çalışanların elde tutulmasına, ABD merkezli firmalarla yapılan sözleşmelerin yanı sıra ilgili ülkeye iş gezilerine dikkat çekerek SEC’in eylemlerini haklı çıkardı.

Kararın bir parçası olarak, TFL ve Kwon’un DeFi protokolü ile ilgili tüm gerekli belgeleri sunmaları ve SEC’e ifade vermeleri istendi. Ancak daha önce LUNA ile ilgili belgelerden söz edilmemişti.

Yasal Sorunlar!

Artan yasal sıkıntılar ve ayı piyasası, Terra ekosistemi için zor bir yıl olduğunu bizlere gösteriyor. BİTCOŞAR ailesi olarak sizlere bildirdiğimiz üzere, Güney Koreli savcılar, devam eden soruşturma sırasında eski ve mevcut Terraform Labs çalışanlarının ülkeyi terk etmelerine seyahat kısıtlamaları getirdi. Eski bir Terraform Labs geliştiricisi Daniel Hong, raporu doğruladı ve daha önce aynı konuda bilgilendirilmediklerini açıkladı.

Bunların üstüne de şu şekilde açıklamalarda bulundu:

“Hiçbirimiz bundan haberdar edilmedik. Bunu öğrendiğimde, Güney Koreli savcılık, kanıtları yok edebilecekleri veya ülkeyi önceden terk edebilecekleri için genellikle insanları bu konuda bilgilendirmediklerini söyledi. İnsanlara bu şekilde potansiyel suçlular gibi davranılması kesinlikle rezil ve kabul edilemez bir şey, bahse girerim işbirliği yapmaya istekli olan herkes bu çılgınlıktan sonra artık işbirliği yapmak istemez.”

SEC Araştırma Kapsamlarını Genişletiyor! Terra Daha Detaylı Araştırılacak!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!