SEC Başkanının Açıklamasından Sonra Piyasa Değeri Düşüşe Geçti! Açıklama Ne Oldu?

SEC
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasası geçtiğimiz haftalarda yaşadığı katliamdan kurtulmaya çalışırken, lider kripto varlığının değeri, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler’in açıklamalarından sonra bir darbe daha aldı.

Birkaç kripto sosyal medya kaynağının Gensler’in 27 Haziran’daki CNBC röportajındaki açıklamalarını paylaşmaya başlamasından kısa bir süre sonra, Bitcoin’in (BTC) piyasa değeri yaklaşık 10 milyar dolar kaybederken, BTC’nin fiyatı 21.000 doların altına düştü.

Kripto

Gensler’in Açıklaması Ne Oldu?

Bildirilere göre Gensler, röportaj sırasında Bitcoin’in bir emtia olduğunu söylemek istediği tek kripto varlığı olduğunu belirtti. Bloomberg’in kıdemli borsa yatırım fonu (ETF) analisti Eric Balchunas, Gensler’in neler söylediğini Twitter’da şu şekilde aktardı:

“Kripto sektöründe çok fazla risk var ama klasik menkul kıymet piyasalarında da risk var. Bunların arasındaki fark, ilkinde dolandırıcılık ve manipülasyondan korunmak için herhangi bir kural veya açıklama olmamasıdır.”

Balchunas’ın da yazısında söylediği gibi, Gensler, şimdilik Bitcoin ETF’sinin gerçekleşmeyeceğini doğruladı.

Onun açıklamalarına takiben kripto piyasası, çeşitli kaynakların sunduğu veriler göre Bitcoin’in piyasa değeri yaklaşık 10 milyar dolar kaybetti. Piyasa 405 milyar dolardan 394 milyar dolara gerilemiş oldu.

SEC Ve Kripto Sektörü

Ek olarak Gensler, yatırımcıları bazı kripto varlık borsalarının aslında kendi müşterilerine karşı bahis oynayabileceği konusunda uyardıktan sonra SEC, kripto şüpheciliğinin ön saflarında yer almaya boy göstermeye devam ediyor. SEC Başkanının özellikle değinmek istediği ise nokta kripto para borsalarının, yatırımcıları kendilerine çekip tüm yatırımlarını kaybettirmek istediği oldu.

Haziran ortasında, SEC başkanı hakkında, son piyasa düşüşünü endüstriyi daha iyi düzenleme ihtiyacının “aciliyeti” için bir argüman olarak kullandığını ve bunun “ yatırımcı korumasıyla ilgili bir aciliyet” olduğunu önemle belirtmişti.

Bu arada düzenleyici, blockchain şirketini 2013 ile Aralık 2020 arasında 1,3 milyar dolardan fazla kayıtsız XRP token’ı satmakla suçlayarak yüksek profilli bir davada Ripple ile mücadele etmeye devam ediyor.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.