SON DAKİKA: Enflasyon Oranları Açıklandı! Maliye Bakanı’nın Yorumu Ne Oldu!

Enflasyon
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çoğunlukla takip ettiğimiz ekonomistler, mart ayında TÜFE’nin yüzde 5,34 artacağını tahmin ediyordu. Bu ortalamaya göre ve yapılan hesaplamalara göre Mart ayında yıllık enflasyonun yüzde 60,95’e yükseleceği düşünülüyordu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK), merakla beklenen Mart ayı enflasyon oranlarını açıkladı. Mart ayı enflasyon oranı 5,46 olarak açıklanırken yıllık enflasyon oranı 61,14 olarak belirlendi. Bu oranlar ise yapılan tahminlere çok yakın.

Memur İle Emekli Arasında Maaş Farkı Kaç?

Mart ayında aradaki fark yüzde 15 şeklinde belirlendi. Temmuz ayında ise emekli ve çalışanların yeni kazançlar sağlaması bekleniyor. Yapılan iyileştirmeler ise Türk halkının refahını yükseltmesi amaçlanıyor.

Nureddin Nebati’nin Enflasyon Hakkında Açıklamaları!

Ekonominin iyiye gittiğini savunan Hazine Ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyon hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Enflasyonu kalıcı olarak düşürmek ve fiyat istikrarını sağlamak için kararlı adımlar atmaktayız. KKM ve bununla sunulan finansal enstrümanlar ile döviz kurundaki oynaklığı kısa zamanda giderdik. KKM hesabı ile enflasyon üzerindeki kur baskısı azaldı. Döviz kurunda stabilizasyon en iyi şekilde yürüyor. Türkiye’de dolara ilişkin davranışın olduğunu hepimiz biliyoruz, önemli olan bu davranışın artık TL’ye güven duyulduğu, işlemlerin daha iyi ve uzun vadeli şekilde yapılabilmesi konusunda başarı sağlanmasıdır.”

“Tüm sorunların sıfırlanması gibi bir hayat, bir dünya yok. Ama zorlukların üstesinden birlikte hareket ederek, dayanışma içerisinde olarak gelmek, en temel başarı kriteridir. Her zorlukta bir kolaylık vardır” şeklinde açıklamalarda bulunan Bakan, birlik ve beraberliğe de dikkat çektiğini görüyoruz.

“Enflasyon şu an yüzde 61 problem mi, problem ama faiz kıskacından da çıkardık. Enflasyonun üzerinde faiz oranıyla işlem yapılmıyor, bankacılık sektöründe selektif kur politikaları ile iş dünyasının önünü açacak adımlar atılıyor. Kur ve faizin üstesinden geldik, sırada enflasyon var. Faiz artırılmadan olmaz diyenler vardı, elhamdülillah o da tamam. Enflasyonla ilgili yapılması gereken şeyleri, hep beraber yapacağız.”

“Yıl sonunda enflasyonun makul bir seviyeye geleceğini hep birlikte göreceğiz. Hayat pahalılığına karşısında vatandaşımızı korumaya devam edeceğiz.”

SON DAKİKA: Enflasyon Oranları Açıklandı! Maliye Bakanı’nın Yorumu Ne Oldu!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.