Stabilcoin

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Tron Ağı Kurucusu Kendi Stabilcoin’i Hakkında Açıklama Yaptı! İlham Kaynağını İtiraf Etti!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tron kurucusu, UST’nin yükselen başarısının kendisine benzer bir algoritmik mekanizmayı takip eden stabilcoin USDD’yi yaratması için ilham verdiğini itiraf etti.

Tron’un kurucusu Justin Sun kısa süre önce Terra‘nın kötü şöhretli çöküşünden öğrendiği dersi yansıtan bir blog yazısını yayınladı. Ona göre, stabilcoin sabitini korumak için aşırı teminatlandırma şart ve teşvik olarak pazarlanan yüksek getiri uzun vadede sürdürülebilir değil.

Şeffaf Amacıyla Ayrıntılar Yayınlanacak!

Tron Network’ün kurucusu Justin Sun’ın son blog gönderisine göre Terra’nın UST’sinin katlanarak büyümesine tanık olduktan sonra USDD stabilcoin’i piyasaya sürmeye karar verdi. Sun’ın USDD’si, UST’nin yaptığına benzer bir algoritmik mekanizma izler ve kullanıcıların 1 USDD basma hakkı karşılığında 1 ABD doları TRX yakmalarına izin verir.

Yine de kurucu, UST’nin kardeş token’ı LUNA tarafından desteklendiği ve varlığın yüzde 15’inden azının BTC tarafından teminat altına alındığı için böyle bir yaklaşımı riskli buldu.

“Rezerv, zirvesinde sadece 3 milyar dolarlık BTC’den oluşuyordu, neredeyse 19 milyar+UST arzını teminat altına almaya yetecek kadar. Son iki haftadaki banka yönetimi sırasında, LFG’nin teminatı, ezici UST satış baskısında zar zor bir geçiş yaptı. “

Bu hatadan ders çıkarmak için, TRON DAO Rezervi USDT, USDC, BTC ve TRON dahil olmak üzere “yüksek kaliteli” ve “düşük değişken” varlıkların bir kombinasyonunu USDD’ye karşı elinde tuttu ve teminat oranı 180’de tutuldu.

TRON DAO Reserve, yüksek şeffaflığını göstermek amacıyla teminatlı varlıkların türü ve miktarıyla ilgili ayrıntıları yayınlayacak. Şu anda, Rezerv USDT’de yaklaşık 295 milyon dolar, BTC‘de 82 milyon dolar ve TRX’te 181 milyon dolar tutuyor. Kurucu özellikle, ağının “zincir üzerinde yayınlanan en büyük itibari para destekli stabilcoin (USDT) arzına” sahip olduğunu ve bunun Terra’nın ekosistemine kıyasla kritik bir güç olduğunu belirtti.

UST’nin Getirisi Sürdürebilir Değil!

USDD ekosistemi için uzun vadeli ve istikrarlı bir büyüme elde etmekten bahseden Sun, UST’nin yüzde 20 sabit getirisini sürdürülebilir olmadığını söyleyerek bu konuda düşüncelerini aktardı.

Bunun yerine Tron, staking sürecini iki kısma ayıracak ve birinci aşama maksimum 2 milyar USDD’lik para basma durumunu içeriyor. Bu aşamada, kullanıcılar algoritmik stabilcoin’i stake etmek için yüzde 30 APY kazanabilir.

İkinci aşamada ise, herhangi bir empoze edilen tedarik sınırı olmayacak. Gönderi, USDD’yi 1 yıl boyunca merkezi olmayan borsalarda kilitleyen borç verenlerin ve stake edenlerin yüksek getiri almaya devam edeceğini, varlıklarını yalnızca daha kısa bir süre için kilitleyenlerin ise daha düşük bir oran alacağını belirtti. Ancak Sun, gönderide “yüksek getiri” için belirli bir miktardan bahsetmedi.

Ek olarak, Rezerv, birinci aşamanın sonunda toplam 2 milyar değerinde varlığı teminat olarak tutmayı ve uzun vadede miktarı 10 milyara çıkarmayı hedefliyor.

Tron Ağı Kurucusu Kendi Stabilcoin’i Hakkında Açıklama Yaptı! İlham Kaynağını İtiraf Etti!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!