19 Milyon Bitcoin Kazımı Yapıldı! Ne Zaman 21 Milyona Ulaşacak?

Bitcoin
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

19 milyonuncu Bitcoin nihayet haftalarca süren beklentinin ardından bugün erken saatlerde çıkarıldı.

Btc
Kaynak: Derek Ross/Twitter

Bu, Ekim 2019’dan bu yana geçilen ilk milyon token’ın dönüm noktasıdır. Ayrıca var olacak tüm Bitcoin’lerin yüzde 90’ından fazlası çıkarıldı.

Bitcoin Kazımı Ne Zaman 21 Milyona Erişecek?

Bir dizi farklı varyans nedeniyle, 20 milyonuncu Bitcoin’in ne zaman çıkarılacağını tahmin etmek sanılanın aksine çok zor.

Madenciler tarafından alınan Bitcoin ödülleri her dört yılda bir yarıya indirildiğinden, Bitcoin oluşturma süreci de buna bağlı olarak yavaşlıyor.

Maksimum Bitcoin arzı, genellikle lider kripto para biriminin en büyük avantajlarından biri olarak görülen 21 milyon adet ile sınırlandırılmıştır. Karşılaştıracak olursak, altın sonsuz arza sahiptir. Blok üretim süreleri, ağın iki haftada bir ayarlanan madencilik zorluğuna göre değişebilir. Kaba tahminlerle, değişen madencilik kuralları nedeniyle en son Bitcoin’in yalnızca 2140’ta çıkarılması bekleniyor.

Peki Daha Fazla Bitcoin Üretmek Mümkün Mü?

Bitcoin bir yazılım parçasına dayandığından, birisinin Bitcoin’in maksimum arzını yukarıda belirtilen sınırın üzerine çıkarmak için bir kod değişikliği yapması teorik olarak mümkündür.

Bununla birlikte, Bitcoin’in 21 milyonluk sabit arzını değiştirmek, topluluk tarafından kutsal bir davranış olarak görülecektir. Tezin kurucusu Matt Luongo bir keresinde en iyi kripto para biriminin maksimum arzını artırma fikrini ortaya atmıştı, böylece madencileri hala ağı korumaya devam etmeye teşvik edeceklerdi. Öneri, düşünüldüğü gibi sert eleştiriler aldı.

Bitcoin’in merkezi olmayan doğası nedeniyle, on binlerce düğümün gemiye alınması için ikna edilmesi gerekecek, bu da böylesine büyük bir değişikliğin uygulanma şansının olmadığı anlamına geliyor.

19 Milyon Bitcoin Kazımı Yapıldı! Ne Zaman 21 Milyona Ulaşacak?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.