BİTCOŞAR
En Güncel Bitcoin ve Kripto Para Haberleri
$39,770.42
+6.31%
$2,297.93
+2.75%
$0.74
+16.85%
$137.73
+6%
$19.48
+4.62%
$314.70
+2.22%
$2.88
-0.31%
$3.90
+4.87%
$34.09
+3.68%
$39,781.16
+6.34%
$2,298.07
+2.75%
$0.74
+16.8%
$137.68
+5.96%
$1.00
0%
$844.10
+2.75%
$225.32
+2.25%
$49.64
+2.58%
$104.14
+3.43%

Adam Back: Finansal Kriz Bitcoin’i 300.000 Dolara Yükseltebilir!

Kripto paranın öncüsü kabul edilen Adam Back, piyasadaki finansal durumun, Goldman Sachs gibi aracılar olmasa bile Bitcoin'i 300.000 dolar seviyesine iterek yükseltebileceğini söyledi.

0

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Dünya çapında şubeleri bulunan, Kanada merkezli Blockchain teknolojisi şirketi Blockstream’in, kripto paranın öncüsü kabul edilen kurucu ortağı Adam Back, dünyada sınırsızca para basılmasının, perakende yatırımcıları Bitcoin’e yönlendireceğini, böylece değerinin beş yıl içinde 300.000 dolara çıkacağını söyledi.

Bloomberg’e konuşan ve bir kez daha gerçekte Bitcoin’in (BTC) yaratıcısı Satoshi Nakamoto olduğuna ilişkin iddiaları reddeden Adam Back, oldukça yüksek bir rakama ulaşan bu tahmininin arkasındaki sebepleri anlattı.

Kriptografinin en eskilerinden, kripto paraya öncülük eden aktivistlerden biri olduğu bilindiğinden “cypherpunk OG” ünvanı ile anılan ve kripto paranın temel metinlerinden sayılan “Bitcoin White Paper”ın da atıfta bulunduğu Back, Bitcoin’in, kendisini büyük bir savaş alanına itecek olan ve uzun süredir beklenen finans kurumlarından sel gibi akacak paraya ihtiyacı olmadığını, şu sözlerle ifade etti:

“Ayrıca finansal kurumların himayesine ihtiyaç olmayabilir çünkü halihazırdaki ortam, daha fazla bireyin hedging (finansal piyasada risk ve belirsizlikten korunma işlemi) üzerinde kafa yormasına yol açıyor. Ve dünyada bu kadar çok para basılıp piyasaya sürülürken, bir değer olarak elde tutuluyor.”

Back, bir “HODLer”

Değerinin artacağı beklentisiyle Bitcoin’i elinden çıkarmayan ve madencilik yapmaya devam ettiği için “HODL” yaptığı (Bunun için de bir “Hodler” olduğu) belirtilen Back, Bitcoin’i favori para birimi yapan çok sayıdaki trend’e atıfta bulundu. Back’e göre söz konusu trendler, daha çok insanın evden çalışmaya başlaması ile çoğu yatırımdan iyi bir getiri elde etmeyi zorlaştıran aşırı değerli tahviller ve gayrimenkul yatırımlarını da kapsıyor.

Back, şöyle devam etti: “Bu da, insanların, paranın değerini koruma ve parayı koruma yolları bulma konusunda kafa yormasına sebep oluyor. Kazanç elde etmek için zor bir ortam.”

Geçen hafta, madencilik yapmak yerine büyük miktarda Bitcoin satın alarak değerinin yükselmesine katkıda bulunan finans yatırım şirketi Grayscale’e de övgüler yağdıran Back, aynı sıralarda finansal yatırım şirketi Goldman Sachs’tan gelen ve “yatırımcıların çağrısı” denilen manifestonun, piyasadaki birçok oyuncunun, paradigma değişimini anlayamadığını gösterdiğini kaydetti. Back, buna karşılık, bu durumun, zaten space’de (kripto para boşluğu) bulunanlar için bir para kazanma fırsatı olduğunu belirtti.

“Dijital yetersizlik ve Bitcoin hakkında neyin kullanışlı olduğuna ilişkin bazı yanlış anlamalar, bunu ortaya çıkardı” diyen Back, şunları söyledi:

“Değeri net bir şekilde anlayabilen, büyük bir sofistike pazar oyuncunuz var. Bana göre bu, fiyatların (kripto para değerinin) yükselmesi ve piyasanın da bunu benimsemesi için hâlâ çok fazla boşluk payı bulunduğunun göstergesi.”

Back, gündemde

Mayıs ayında, Barely Sociable tarafından yayınlanan bir YouTube videosunda, Back’in, Bitcoin’in gizemli kurucusu Satoshi olduğu iddia edilmiş ve video, 300 bin kişi tarafından izlenmişti. Back, muhtemel Satoshi adaylarından biri, çünkü o, Bitcoin tarafından kullanılan bir doğrulama sistemi olan Hashcash’i bulan ilk cypherpunk’lardan biri. “Peki Satoshi, gerçekten o mu?” sorusuna Back, şu kısa yanıtı verdi:

“Hayır, o ben değilim.” Ancak Back, Satoshi’nin kimliğinin açığa çıkmaması gerektiğini, zira Bitcoin’in dijital altın gibi olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Altını kimin bulduğunu bilmek istemezsiniz.” Back, daha sonra şunları söyledi:

“Bitcoin’in emtia (alınıp satılabilen şey) benzeri olduğu algısını sürdürmek için Satoshi’nin kamuoyundan uzak durmasının en iyi şey olduğunu düşünüyorum.”

Bu sözleri, Back’in, gerçekte Satoshi olduğu ortaya çıksa bile bunu kabul etmeyeceğini gösteriyor. Bu mesele, “Catch-22” (Mantıksal olarak içinden çıkılması imkansız durum) olarak adlandırılıyor.

Enflasyon, Bitcoin’in 300.000 dolar seviyesine ulaşmasını kolaylaştırıyor

Ocak ayında Back, Bitcoin’in ilk geliştiricilerinden Hal Finney’in, “Bitcoin’in bir gün 10 milyon dolar olacağı” yönündeki spekülasyonlarıyla ilgili haberlere yanıt vermişti. Back, bunun “tamamen mümkün” olduğunu belirtmiş, yüksek enflasyonun, 1 doların değerini onlarca yıl 10 cent’e düşürebileceğini ifade ederek şöyle demişti: “Günümüzde $10mil/BTC, $1mil/BTC’ye eşittir.” Back, daha sonra şöyle devam etmişti:

“Birkaç yıl geriye gidersek, Bitcoin’in değerinin 1.000 dolar olmasını beklediğimiz o zamanlar, değerinin 10.000 dolar olmasını beklemek, çılgınlık gibi görünüyordu. Ancak günümüzde Bitcoin’in 10.000 dolar eşiğini aştığını gördük. Ama şimdi de bize 100.000 dolar olmasını beklemek, çılgınlık gibi görünüyor.”

Bu durum göz önüne alındığında, Back’in, beş yıl içinde Bitcoin’in 300.000 dolar olmasını beklemesi, makul görünüyor. Günümüz para değerlerinin enflasyon karşısındaki değer kaybı düşünüldüğünde, bu, daha da anlaşılır hale geliyor.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İlgili Haberler
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.