NFT

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Aldığı NFT’yi Satmak İsteyen Kişi Büyük Hayal Kırıklığına Uğradı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Twitter kurucusu Jack Dorsey’in ilk tweet’i, kripto girişimcisi Sina Estavi tarafından geçen yıl 2,9 milyon dolara NFT olarak satın alındı. Bu yıl Estavi, NFT’yi 50 milyon dolar veya daha fazla bir fiyata satmayı hedefliyor. Şu an itibariyle ise sahip olduğu en yüksek teklif 11.500 dolar yani 3,8 ETH’ye denk gelmektedir.

2006’daki ilk gönderi olan “just setting up my twttr” tweet’i, geçen yıl Dorsey tarafından hayır kurumu için açık artırmaya çıkarıldı.

Malezya merkezli girişimci Sina Estavi, daha önce bir müzayede yoluyla NFT’yi 1630,6 ETH’ye satın almıştı. Tweet’i Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’sıyla karşılaştıran Estavi, NFT’yi bu yıl Mart ayında tekrar satışa çıkardı.

Blok zinciri şirketi Bridge Oracle’ın kurucusu Estavi, 25 milyon dolar veya daha fazla olduğunu tahmin ettiği gelirin yüzde 50’sini ABD’li yardım kuruluşu GiveDirectly’ye bağışlamayı teklif etti.

Daha sonra, Dorsey’in NFT müzayedesinden elde edilen paranın yüzde 99’unu neden bağışlamadığına dair meydan okumasına yanıt olarak, fikri takdir ettiğini, ancak parayı blok zinciri projelerine ve insanlarına yardım etmek için kullanmak istediğini söyledi. Bridge Oracle, kurucusu perakende yatırımcılar tarafından dolandırıcılık yapmakla suçlandığı için son zamanlarda bazı tartışmalara yol açtı.

Estavi’nin birisinin NFT için 10 milyon dolara kadar teklif verdiği iddiasına rağmen, Perşembe günü yazarken Opensea’deki en yüksek teklif sadece 3,8 ETH yani 11.500 dolara tekabül ediyor. Estavi, müzayede için belirlediği sürenin geçtiğini itiraf etti, ancak yine de iyi bir teklif geldiğinde NFT’yi satabilir ya da hiç satmayabilir.

Estavi, BBC’ye daha önce verdiği bir röportajda hedeflediği fiyatın ne olduğunu açıklamamıştı; bu arada, Elon Musk gibi birinin bu özel NFT’yi hak edecek kadar değerli olduğunu lanse etti.

Estavi Baskı Altında

Geçen yıl İran’da ekonomik sistemi bozmak suçlamasıyla tutuklanan Estavi, Bridge Oracle ve CryptoLand ile ilgili bir dizi skandala yakalandı. Her iki proje de geçen yıl çökmüştü ve yatırımcılar Estavi’nin eski token’larını Binance Smart Chain’de (BSC) yenileriyle değiştirmesini bekliyordu. Bridge Oracle Token (BRG) daha önce Tron Ağı üzerinde çalışıyordu.

Estavi, orijinal BRG sahiplerinin telefon numaralarını ve bazı TRX token’larının varlıklarını doğrulamak istedi, böylece onlara yeni varlıklarını daha sonra BSC zinciri aracılığıyla gönderebildi.

Ancak bu hareket, yatırımcıların Estavi’nin girişimci bütünlüğüne karşı hissettikleri belirsizlikleri derinleştirdi, çünkü iki temel zinciri birbirine bağlayan köprüyü bile kurmadan onlardan para isteyen başka bir dolandırıcılıktan başka bir şey olmadığından korktular.

Aldığı NFT’yi Satmak İsteyen Kişi Büyük Hayal Kırıklığına Uğradı!