Amerika’dan Rusya’ya Bir Yaptırım Daha Geliyor!

Rusya
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yakın zamanda açıklanan raporlara göre, ABD Hazine Bakanlığı salı günü web sitesinde yaptığı açıklamada, ABD’nin son yaptırım turunda Rusya’dan altın ithalatını yasaklayacağını duyurdu. ABD, düzinelerce kurum ve kişiye Rusya ile ilgili yaptırımlar uygulayacağını açıkladı.

Son yaptırımlar, Rusya’nın devlete ait savunma holdingi Rostec ve bağlı kuruluşlarını hedef almaktadır. Ayrıca yaptırımlar, Bank of Moscow dahil olmak üzere birden fazla bankanın hareketlerinin hepsini kısıtlayacak.

ABD hükümeti salı günü Rusya’ya karşı bir dizi yasaklar açıkladı. Rusya’nın savunma sanayi üssünü desteklediğini söylediği kişilere yaptırım uygulanacaktır. Ayrıca Ukrayna’daki insan hakları ihlalleri için Rus askeri birimleri belirlendi ve ek olarak Rus altın ithalatına tamamen yasak getirildi. Bu açıklanan hamleler, Rusya’nın Ukrayna’da aylarca süren savaşına tepki olarak yapılan son hamlelerdir.

ABD Hazine Bakanlığı konuyla alakalı açıklamada bulundu:

“Rusya’nın teknolojik ve askeri endüstriyel uzmanlığı için kurulmuş büyük bir Rus devlet kuruluşu olan devlet şirketi Rostec dahil olmak üzere 70 kuruluşa ve holdinglerine ve bağlı kuruluşlarına yaptırımlar uygulanacaktır. Yaptırımlara dahil olanalar sırasıyla, Dışişleri Bakanlığı’nın eylemine, Rusya Federasyonu askeri birimlerinin belirlenmesine ve Ukrayna’da insan hakları ihlalleri veya uluslararası insan hukuk ihlallerine inandırıcı bir şekilde karışmış olan Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) yeniden ataması da dahildir.”

Batı ülkelerinin Rusya’ya yönelik aşındırıcı yaptırımları ağır bedellere sebep olmaya devam ediyor. Pazartesi günü, ülke bir asırdan fazla bir süre önce Bolşevik devriminden bu yana ilk kez dış borcunu temerrüde düşürdü. Beyaz Saray, temerrüdün, Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana Rusya’ya uygulanan Batı yaptırımlarının gücünü gösterdiğini söyledi. Aynı zamanda, yaptırımlar, Rus enerjisi ithalatına yönelik küresel yasakların bir etkisi olan yüksek gaz fiyatları yoluyla Amerikalıları zarara uğrattı. Rus enerjisini hedef almak, savaşın başlangıcından beri bir çekişme noktası olmuştur. Amerikalılar ve Avrupalılar yüksek gaz fiyatlarından şikayetçiyken, Moskova kısmen yükselen fiyatlar nedeniyle, petrol ihracatından hala büyük gelirler elde etmeye devam etmektedir.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.