featured

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Avrupa Birliği (AB) Maliye Bakanları MiCA Kripto Yönetmeliğini Onayladı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği (AB) Maliye Bakanları, bloğun Kripto Varlık Piyasaları yönetmeliğini kabul etmek için oybirliğiyle oy kullandı.

Avrupa Birliği Ekonomik ve Mali İşler Konseyi MiCA’ya yeşil ışık yaktı

Tüm üye devletlerin maliye bakanlarından oluşan Avrupa Birliği Ekonomik ve Mali İşler Konseyi, 16 Mayıs’ta yapılan oylamanın ardından merakla beklenen Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemesine yeşil ışık yaktı.

27 üye devletin maliye bakanları, MiCA tasarısı ve yeni mevzuatla ilgili çeşitli yönetmelik ve direktiflerde yapılan değişiklikler lehinde oy kullandı.

MiCA’nın kabulüyle birlikte Avrupa Parlamentosu tarafından fon transferlerine ve belirli kripto varlıklarına eşlik eden bilgilere ilişkin düzenleme de dahil olmak üzere iki mevzuat daha kabul edildi.

Avrupa Parlamentosu, MiCA mevzuatını 20 Nisan’da resmen kabul ederek düzenleyici parametreler yürürlüğe girmeden önce Avrupa Konseyi tarafından nihai onayın yolunu açtı.

Mevzuat, Avrupa Birliği genelinde kripto para birimlerinin ve ilgili hizmet ve faaliyetlerin kullanımına yönelik net düzenleyici yönergeler ve gereklilikler belirlemektedir. Mevzuatın kapsamı, bir dizi kripto para birimini, dijital varlığı, hizmet jetonunu ve stablecoin’i kapsar.

İlginizi Çekebilir: Kripto Bankası, 2022’de Kurumsal Geri Çekilmelerle Katalize Edildi!

MiCA’nın AB yasası haline gelmesi için geçen uzun süreçteki bir sonraki adım, tasarının Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde yayınlanmasını gerektiriyor. MiCA bir yıl içinde yürürlüğe girecek, yani düzenlemeler nihayet 2024’ün ortalarında yasalaşacak.

Avrupa Komisyonu ilk olarak Eylül 2020’de MiCA’yı önerdi, ancak yasama sürecinde çok sayıda engelle ve ertelemeyle karşılaştı.

Mevzuat, düzenleyici gereklilikler ve işletim prosedürleri ile ilgili olarak Avrupa çapında tek bir pazar ortamı yarattığı göz önüne alındığında, kripto para birimi hizmet sağlayıcıları ve savunucuları tarafından geniş çapta memnuniyetle karşılandı.

MiCA mevzuatının temel bileşenleri, kripto para birimleri ihraç edenler, borsalar ve cüzdan sağlayıcıları için kayıt ve yetkilendirme gerekliliklerini içerir.

Stablecoin ihraççıları belirli güvenlik ve risk azaltma gereksinimlerini karşılamalı, kripto para saklama hizmetleri ise potansiyel siber güvenlik ve operasyonel başarısızlıkları ele almak için yeterli güvenlik ve emniyet önlemlerini sağlamalıdır.

Mevzuat ayrıca, kripto para birimi alanında piyasa kötüye kullanımını, içeriden öğrenenlerin ticaretini ve manipülatif davranışları önlemek için bir çerçeve sağlar.

Avrupa Birliği (AB) Maliye Bakanları MiCA Kripto Yönetmeliğini Onayladı!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!