LUNA

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Binance, LUNA Vadeli İşlemlerini, Marj Çiftlerini ve Spot İşlem Çiftlerini Kaldırdı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ayı piyasasının gücü bazı projeleri diğerlerinden daha kötü etkiledi. Ancak hiçbir kripto para, Terra ekosisteminin arkasındaki yönetişim token’ı olan LUNA’dan daha fazla acı çekmedi. Token o kadar hızlı düştü ki, dünyanın en büyük kripto borsası Binance ona sırtını döndü.

12 Mayıs’ta Binance, kaldıracı 8x’e düşürdükten sonra LUNA/USDT çifti üzerindeki kalıcı sözleşmelerin askıya alındığını duyurdu.

Bu hamle, LUNA’nın fiyatının yüzde 99’dan fazla düşmesine neden olan ve kripto topluluğundaki yatırımcılara milyonlarca dolar zarara yol açan bir dizi olayın ardından geldi.

Ancak bu yeterli gelmedi. LUNA durma belirtisi göstermeden düşmeye devam etti. Bir önceki duyurudan sadece birkaç saat sonra Binance, çapraz ve izole marj çiftlerini kaldıracağını, spot ticaret çiftleri BUSD’nin LUNA’da marjinal kalıcı sözleşmeleri kaldıracağını yani temelde LUNA’ya veda edeceğini söyledi.

Bu hareket durduk yere geçrkleşmedi. Bir gün önce, 11 Mayıs’ta Binance, aşırı kaldıraçlı pozisyonlar nedeniyle büyük bir tasfiye dalgası gördükten sonra LUNA vadeli işlemlerinde maksimum kaldıracı 8X’e düşürdü. Bununla birlikte, LUNA şu anda 0,005 doların altında işlem gördüğü için, o gün boyunca long pozisyon açan herkes tasfiye olurdu.

Dün, Binance CEO’su Changpeng Zhao, resmi Twitter hesabı aracılığıyla, yeni stabilcoin’lerle “yeni bir pazar” olduğu için alım satım yaparken piyasaya saygı duymanın gerekli olduğu konusunda uyardı.

Herkes Zarar Ediyor

11 Mayıs’ta LUNA’nın fiyatı 40 dolardan 1 doların altına düştü. Öyle ki Reddit camiasında intihardan bahseden insanlar bile oldu, bazıları da düşüş nedeniyle birikimlerini ve ev ipoteklerini kaybettiklerini bildirdi.

Bir haftadan kısa bir süre içinde, Terra’nın projesine 100.000 dolar yatıran herkesin toplam varlıkları 500 doların biraz altına düştü. Ve bu hesap içerisinde, paralarını “güvenli” UST sabit para biriminde donduranlar yok. Çünkü UST 1 dolar değerinde olacak şekilde tasarlanmış olsa da, token 1 dolardan 0,2 dolara düştü. Bu, muhafazakar veya agresif herhangi bir yatırımcı için felakettir.

Şimdilik, Terra’nın (LUNA) arkasındaki ekip, projeyi hayata döndürmek için belirli önlemler üzerinde çalıştıklarını duyurdu; ancak şu ana kadar alınan önlemler daha geniş piyasa duyarlılığını etkilememiş gibi görünüyor.

Terra’nın arkasındaki ekip şimdi LUNA ve UST’yi canlandırmak için tüm önerileri hatta token’ın algoritmasını değiştirmek gibi daha önce düşünülemeyecek olanları bile değerlendiriyor. Bugün Terra geliştirme ekibi, “Ciddi bir LUNA enflasyonundan sonra yönetişim saldırılarından kaçınmak” için blok zincirini durdurduklarını duyurdu.

Bu nedenle, Terra’nın kurucusu Do Kwon 11 Mayıs’ta projeyi geri getirmek için çalıştıklarını söylese de, diğer borsalar Binance’in ayak izlerini takip edebilir ve bir sonraki duyuruya kadar LUNA/USDT ticaretini listeden çıkarabilir.

Binance, LUNA Vadeli İşlemlerini, Marj Çiftlerini ve Spot İşlem Çiftlerini Kaldırdı!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!