bitcoin

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Bitcoin 30.000 Dolara mı Uçuyor?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Veri analizi firması Glassnode‘un kurucu ortağı Yann Allemann, Bitcoin’in 30.000 dolara doğru bir yükselişe hazır olduğunu öne sürüyor.

Artık Bitcoin (BTC) destek seviyesini 26.000 doların üzerine çıkardığına göre, tüm gözler önemli bir kırılma potansiyeline çevrilmiş durumda. Analitik firması Glassnode’un kurucu ortağı Yann Allemann, kripto para biriminin çok haftalık bir aralıktan çıkıp 30.000 dolar seviyesine doğru ilerleyecek konumda olduğuna inanıyor.

ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yani enflasyon verileri %0,6’lık bir artış gösterdi ve bunun yakın gelecekte Bitcoin fiyatlarını etkilemesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilir: Arthur Hayes, Bitcoin’in (BTC) 70.000 Doları Aşacağını İddia Ediyor: İşte Detaylar!

Bitcoin’de 30.000 dolara giden yol

Allemann’a göre Bitcoin etrafındaki piyasa hissiyatı olumlu yönde değişiyor. Bitcoin Risk Endeksi‘nin 60’lara düşmesi bu tutumun değiştiğini gösteriyor.

Bitcoin Risk Endeksi scaled
Bitcoin (BTC) Risk Endeksi

27.400 dolar ve 28.200 dolar seviyeleri civarında bir miktar direnç ve kar rezervasyonu baskısı bekleniyor, ancak Allemann bunların, kripto para biriminin 30.000 dolarlık önemli psikolojik engeli aşmadan önceki engeller olduğunu öne sürüyor.

CoinGecko verileri, Bitcoin’in mevcut piyasa değerinin 514 milyar doların üzerinde olduğunu ve 24 saatlik işlem hacminin yaklaşık 8,16 milyar dolar olduğunu ortaya koyuyor ve bu da Bitcoin’in finansal piyasalardaki önemli bir oyuncu olduğunu ve büyük miktarda finansal değerin Bitcoin ile ilgili olduğunu vurguluyor.

TÜFE (Enflasyon) faktörü

ABD’deki Tüketici Fiyat Endeksi, Ağustos ayında %0,6 arttı; bu artışın başlıca sebebi benzin fiyatlarındaki ani yükseliş oldu. Bu artışın yarısından fazlası bu yükselişten kaynaklanmakta olup, benzinin galon (3,78 litre) başına neredeyse 4 dolar olduğu dikkate alındığında bu durum açıkça görülüyor. TÜFE’nin yıllık artışı %3,7 olurken, çekirdek TÜFE %0,3 arttı.

Enflasyon verileri, Fed’in muhtemelen faiz oranlarını değiştirmeyeceği politika toplantısından bir hafta önce geldi. Enflasyonun artmasına rağmen Federal Rezerv’in acil bir müdahalesi pek mümkün görünmüyor.

Bitcoin 30.000 Dolara mı Uçuyor?
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!