Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Bitcoin Ağ Güvenliği 2000 Kat Artabilir!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC) ağındaki toptan satış işlemlerinin bütünüyle ASIC madenciliğine devredilmesi, yüzde 51’lik bir saldırı maliyetini 2.000’e kadar arttırabilir. ASIC (Application Specific Integrated Circuit; Uygulamaya Özel Tümleşik Devre) genel amaçlı mikroişlemcilerin ve mikrodenetleyicilerin aksine, belirli özel bir işlemi, görevi yerine getirmek üzere tasarlanmış tümleşik devrelerdir.

Kaliforniya’daki Santa Barbara Üniversitesi’nden Rod Garratt, Kanada Bankası’ndan Maarten van Oordt ile birlikte yazdıkları araştırmayı 10 Temmuz’da gerçekleştirilen Unitize konferansında sundu.

Bu araştırmada, bir Bitcoin ağını güvence altına almak için, ağa yapılan yüzde 51’lik bir saldırının kullanılan ekipman türüne göre farklılaşan maliyetleri incelendi. Araştırma sonuçları, bir Bitcoin ağının yüzde 100 ASIC madenciliğine dönüştürülmesi durumunda ağ güvenliğinin büyük ölçüde arttırılabileceğini gösteriyor.

Bunun asıl nedeni, ASIC madencilerinin Bitcoin madenciliği ve saldırı faaliyetlerinin dışında çok sınırlı bir kullanım alanı ve düşük bir maliyetinin olmasının yanı sıra bir saldırıda kullanılan ekipman satışından kayda değer oranda bir kâr elde edilememesi. Sonuç olarak, kâr getiren bir saldırı gerçekleştirmek için, çok daha yüksek miktarda madeni para harcamak gerekecek ki bu hem oldukça pahalı hem de daha zor.

Araştırmada, ikinci yarıdan sonra meydana gelen bir saldırıdan kâr elde edilebilmesi için, eğer yüzde 100 ASIC madenciliği yapılırsa 157.000 – 530.000 Bitcoin’in gerekeceği öngörülüyor.

Yüzde 51’lik saldırı nedir? 

Yüzde 51’lik saldırı, kötü niyetli bir piyasa katılımcısının madencilik gücünün yüzde 51’ini kontrol edebilmek amacıyla bir Blockchain ağını manipüle etmesidir. (bu, ağdaki yeni blokların kabul edilebilmesi için gereken minimum orandır). Saldırgan, daha sonra “orjinal” Blockchain’e alternatif bir Blockchain oluşturur ve ağın geri kalanını bu yeni ve manipüle edilmiş Blockchain’i doğru zincir olarak kabul edecek şekilde ele geçirir.

Bu saldırı tarzının en yaygın kullanım şekli, genellikle “çifte harcama” olarak adlandırılan aynı coinleri iki kez harcamaktır.

Bitcoin’in güvenliğine ilişkin endişeler

Bitcoin topluluğundaki bazı katılımcıların ASIC madencilerine karşı olumsuz bir tutumda olması 2017’de ASIC drençli Bitcoin Gold’un piyasaya sürülmesiyle sonuçlanan sert bir çatala neden oldu. California’lı araştırmacı Garratt, Bitcoin’e karşı yapılan saldırıların hiçbiri henüz başarıya ulaşamamışken, Bitcoin Gold’un 18 milyon dolarlık değerinin iki katına çıkmasına  bir dizi başarılı olmuş yüzde 51’lik saldırı olduğuna değinirken bunir Bitcoin ağına saldırmanın çok daha yüksek bir maliyetinin olması gibi büyük bir faktörün göz ardı edilmemesi gerektiğinin de altını çizdi.

Bazı Bitcoin ağı katılımcıları, blok ödüllerinin yerini işlem ücretlerinin almasından dolayı uzun vadede Blockchain ağ güvenliği konusunda endişeli. Bu durum madencilerin ödül olarak işlem ücretlerine güvenmesine yol açıyor.

Potansiyel tehlike şu ki, madenciler bu işlem ücretlerine güvenirse, ağda meydana gelebilecek olan fiyat dalgalanmalarına madencilik faaliyetlerini durdurarak tepki verebilir ve bu da ağa yönelik olası bir saldırıyı daha kolay hale getirebilir.

Garratt, ASIC makinelerinin sunduğu güvenlik avantajlarından bir diğerinin de, Bitcoin ağındaki bu olası fiyat dalgalanmalarının önüne geçilerek, madencilik işlemlerinin durdurulmasını daha düşük bir ihtimal haline getirmesidir.

Bitcoin Ağ Güvenliği 2000 Kat Artabilir!

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!