Bitcoin Ağında Tıkanıklık Yaşanıyor ve İşlem Ücreti %2.213 Yükseldi!

bitcoin ağı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ağında ciddi bir tıkanıklık meydana geldi ve Bitcoin (BTC) işlem ücreti %2.213 arttı.

1 Ocak 2020 tarihinden bugüne kadar Bitcoin ağında işlem yapmanın ortalama ücretinde %2.213 gibi rekor bir yükseliş meydana geldi. BitinfoCharts’ın verilerine göre 20 Mayıs 2020 tarihinde Bitcoin işlem ücreti ortalama 6,64 dolar seviyesine kadar çıktı.  Aynı zamanda bu yükselişle beraber Bitcoin işlem ücreti, Temmuz 2018’den beri görülen en yüksek seviyeye ulaştı.

Önemli Bitcoin ve Kripto Para gelişmelerini kaçırmamak için Telegram kanalımıza buradan katılabilirsiniz.

2020 yılının başlarında Bitcoin’de ortalama işlem ücreti 0,28 dolar bandındaydı. 1 Ocak’tan bugüne kadar görülen bu ciddi artış mutlaka bir şeylerin ters gittiğine işaret ediliyor. Bitcoin ağındaki işlem ücretlerinin ani bir şekilde bu kadar yükselmesinin temel nedeninin ise Bitcoin ağında görülen sıra dışı hareketlilik olduğu düşünülüyor.

Bitcoin ağındaki işlem ücretleri neden yükseldi?

Bitcoin halvinginden (yarılanma) sonra Bitcoin üreten madencilerin birçoğu madenciliği bıraktı ve cihazları kapattı, dolayısıyla geri kalan az madenci bu sefer daha çok işlem onaylamak zorunda kaldı. Bu yüzden bu durum Bitcoin işlem ücretlerinde ciddi bir yükseliş yaşanmasına sebep oldu. Blockchain.com’un verilerine göre ise Bitcoin ağında ciddi bir tıkanıklık yaşanıyor.

Bitcoin’in bellek havuzuna baktığımızda yaklaşık olarak 94 MB boyutunda Bitcoin işleminin onaylanmayı beklediğini görebiliyoruz. 2018 yılının Ocak ayından itibaren daha doğrusu Bitcoin’in yaklaşık 20.000 dolara çıktığı günden bugüne kadar Bitcoin bellek havuzu bu kadar dolmamıştı. Uzun bir süredir BTC 10.000 dolar seviyelerinin altında işlem görse bile aynı boğa trendinde olduğu gibi altyapı gelişmelerinin olması kripto para yatırımcılarının endişelenmesine sebep oluyor olabilir.

Fakat bu doğrudan Bitcoin halvinginin bir sonucu ve fiyat arttıkça BTC ağında yaşanan bu tıkanıklığın azalacağı ve madencilerin de tekrar ağa geri dönebileceği düşünülüyor.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Yorumlar kapalı.