ATM

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Bitcoin ATM’lerinde Büyük Çöküş Yaşandı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ocak ayından bu yana geçen beş ay içinde, Bitcoin ATM kurulumları kademeli bir yavaşlama gördü ve sonunda Aralık 2021’den bu zamana kadar yüzde 89,75 düştü.

Dünyanın dört bir yanındaki Bitcoin (BTC) ATM kurulumları, 2022 yılı boyunca dik bir düşüş gördü ve Mayıs ayında, en son üç yıl önce 2019’da görülen bir seviye olan sadece 202 yeni BTC ATM’si kaydedildi.

Bununla birlikte, Coin ATM Radar’dan elde edilen veriler, dünyanın Haziran ayında 817 Bitcoin ATM’sinin kurulduğunu görmesiyle birlikte, kurulum sayılarında belirgin bir geri dönüşü ortaya koyuyor.

Kaynak: Coin ATM Radar
Bitcoin ATM'lerinde Büyük Çöküş Yaşandı! 1

Kripto ATM kurulumlarının yavaşlamasına katkıda bulunan kilit faktörlerden bazıları, dünya genelindeki jeopolitik gerilimler, belirsiz veya kripto karşıtı düzenlemeler, piyasa doygunluğu ve devam eden Covid-19 süreci nedeniyle ticari etkidir.

Coin ATM Radar’ın verileri, Amerika Birleşik Devletleri’nin, dünya çapındaki toplam 37.826 kripto ATM’sinin yüzde 87,9’una ev sahipliği yaptığını doğrulamaktadır. Ek olarak belirtmek gerekirse, bir kıta olarak Avrupa, küresel ATM kurulumlarının yüzde 3,8’ini temsil eden 1.419 ATM’lik bir ağa ev sahipliği yapmaktadır.

Kaynak: Coin ATM Radar
Bitcoin ATM'lerinde Büyük Çöküş Yaşandı! 2

Kripto ATM üreticisi Genesis Coin, dünya genelinde toplam operasyonel kripto ATM’lerinin yüzde 41’ini temsil eden pazar payı açısından lider konumunu koruyor. Önde gelen pazar payına sahip diğer üreticiler arasında ise, General Bytes (yüzde 21,6), BitAccess (yüzde 16), Coinsource (yüzde 5,4) ve Bitstop (yüzde 4,7) ile yer alıyor.

Gerçek dünyadaki zorluklar, Bitcoin’in ATM’ler aracılığıyla fiziksel genişlemesi üzerinde anlık bir etkiye sahip olsa da, özünde Bitcoin ağı, aşılmaz eşler arası (P2P) ağı güvence altına alma, merkezileştirme ve hızlandırma konusunda önceki rekorlarından daha iyi performans göstermeye devam ediyor.

Kaynak: BitcoinVisuals
Bitcoin ATM'lerinde Büyük Çöküş Yaşandı! 3

Bitcoin Lightning Network (LN) kapasitesi tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3915.776 BTC’ye ulaştı. BTC işlem hızlarını daha da iyileştirdi ve katman-2 protokolü üzerindeki ücretleri azalttı. Bitcoin LN, Bitcoin’in meşhur ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için ilk olarak 2018’de Bitcoin ana ağına uygulanmıştı.

Bitcoin ATM’lerinde Büyük Çöküş Yaşandı!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!