Bitcoin

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Bitcoin (BTC) Hashrate Oranı Yeniden Yükselmeye Başladı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC) bir kez daha neden halkın parası olduğunu kanıtladı. Çin, madenciliğini yasaklasa da Bitcoin kendine yeni bir yuva buluyor.

Çin, Bitcoin madenciliğine ülke çapında bir baskı uygulamaya başladığından beri, kripto para sektörüne ev sahipliği yapma özelliğini kaybediyor. Firmalardan fişi çekmeleri ve ülkedeki operasyonlarını durdurmaları istenince Bitcoin hashrate oranı hızlı bir şekilde düşmeye başladı. Ama artık madenciler kendilerine başarıyla yeni yuva buldukça ve operasyonlarına tekrardan başladıkça hashrate oranı yeniden yükselmeye başladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak, Bitcoin ve diğer kripto paraların teknik analizlerini kaçırmamak için bizi Twitter ve Telegram’dan  takip edebilirsiniz.

Çin Eyalet Konseyi Mayıs ayında ülkenin Bitcoin madenciliği ve ticaretine yönelik yeni bir baskı kurmaya yönelik harekete geçilmesini tavsiye etti ve yerel yönetimlerin, kapatma ve denetleme emirleri ile Bitcoin madencilerini hedef almasını teşvik etti. Fosil yakıtlarla çalışan tesislere yönelik bir baskı olarak ortaya çıkan hareket ülke çapında Bitcoin madenciliğini yasaklamaya kadar büyüdü ve bu da büyük bir ASIC göçünü tetikledi.

Madenciler kısa bir süre içerisinde operasyonlarını durdurmak ve Çin’i terk etmek zorunda olduğu için 30 günden az bir süre içerisinde toplam Bitcoin hashrate oranı yüzde 40’tan büyük bir düşüş yaşadı. Miami, Florida, Rusya ve El Salvador, Çinli madencileri çekmeye ve bu durumdan faydalanmaya çalışan yerlerden yalnızca birkaçı. Ancak BIT Mining’in Kazakistan’da mağaza açmasıyla beraber madencilerin bir kısmı Asya civarındaki ülkeleri tercih ettiler. Bunlara ek olarak, Bitcoin hashrate oranı daha da merkezsiz bir hale geliyor.

Bitcoin
Bitcoin Hashrate Grafiği. Kaynak: CoinMetrics.

Lakin hashrate oranı düzeliyor. Madenciler operasyonlarını Çin topraklarından çıkarıp tekrar başlattıkça genel Bitcoin ağında daha fazla hashrate oranı gözlemlenmeye başlıyor. Şu anda yedi günlük Bitcoin hashrate oranı saniyede 114 exahash (EH/s) seviyesinde. Bu sayılar Kasım 2020 tarihine göre daha yüksek. Madenciler başarılı bir şekilde yerleşmeye ve tekrar çalışmaya başladıkça bu sayının artmaya devam edeceğini de bekleyebiliriz.

Hashrate oranının kendine gelmesi, BTC’nin gerçekten de hiçbir açıdan kırılgan olmadığını ve tamamıyla serbest piyasa ilkelerine göre yönetildiğini gösteriyor. Sonuç olarak, Bitcoin ne olursa olsun yasaklanamaz, eğer herhangi bir ülke yasaklama yoluna girerse, başka bir ülkeye göç ederek faaliyetlere devam edilir. Bu durum hem madencilik hem de trade için geçerli.

Bitcoin (BTC) Hashrate Oranı Yeniden Yükselmeye Başladı!