Bitcoin Fiyatının 22.000$’a Yükselmesi İçin 4 Neden!

bitcoin
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC) analisti ve Lookintobitcoin.com’un kurucusu olan Philip Swift, BTC’nin 22.000$’a ulaşması gerektiğini ve bunun için 4 ana sebep olduğunu açıkladı. Hem temel analiz, hem de teknik analiz, en büyük kripto para birimi Bitcoin’in fiyat artış hızının güçlendiğini gösteriyor.

Anlık olarak Bitcoin ve diğer kripto paraların teknik analizlerini paylaştığımız Telegram kanalımıza buradan ücretsiz katılabilirsiniz.

Bir yıllık HODL yüzdesi, Bitcoin döviz rezervlerinin düşüşü, eşit fonlama oranları ve kurumsal birikim, uzun süreli bir BTC rallisine işaret ediyor. Swift şunları söyledi:

“1 yıllık HODL yüzdesi hala gerçekten yüksek mi? Evet. Bitcoin’e borsaların dışında kış var mı? Evet. Fonlama hala eşit mi? Evet. Kurumlar hala satın alıyor mu? Evet. Harika, Fiyat Altın Oran Çarpanı’nın 350dma x 2’sine ulaştığında birkaç hafta içinde 22 bin dolar olduğunda görüşürüz.”

1 Ekim’de yani dördüncü çeyreğin başından bu yana, Bitcoin’in fiyatı Coinbase’de 10.773 dolardan 16.730 dolara yükseldi. An itibari ile BTC 17.000 dolardan işlem görüyor.

bitcoin
1 Ekim’den beri BTC/USD günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

HODL yüzdesi yatırımcının BTC’ye olan güvenini gösterir

Bitcoin piyasasında, uzun süredir cüzdanlarında BTC saklayanlara yani tutanlara “HODLers” denir. Bir Yıllık HODL Grafiği, bir yıldan fazla bir süredir BTC’ye sahip olan yatırımcı sayısındaki artışı gösteriyor.

Yeni üyelik açma işlemleri durdurulmadan sizde hemen 500’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den para kazanmak için buradan Binance’ye ücretsiz kayıt olabilirsiniz. Ayrıca buradan kayıt olduğunuzda komisyonlarda %20 indirim kazanırsınız.

Bitcoin’de Mart ayında yaşanan çöküşten bu yana Bir Yıllık HODL Grafiği yüzdesi %59’dan %62’nin üzerine çıktı. HODL yüzdesi şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesinde ve net bir birikim yapıldığına işaret ediyor.

bitcoin
Bir Yıllık Bitcoin HODL Grafiği. Kaynak: lookintobitcoin.com

HODLers sayısının artması, Bitcoin satın alma ve uzun süre tutma iştahını gösterir. Devam eden trend, yatırımcıların uzun vadede daha geniş bir Bitcoin rallisi beklediklerini gösterebilir.

Fonlama oranları eşit

Boğa sezonu döneminde, Bitcoin’in fonlama oranları, uzun süre (long) sahipler veya alıcılar, kısa (short) satıcıları baskıladıkça (ezdikçe) önemli ölçüde yükselebilir.

Bitcoin vadeli işlemler piyasası, piyasadaki dengeyi sağlamak için fonlama oranı mekanizmasını kullanır. Şorttan daha fazla long varsa, fonlama oranı pozitif olur. Öyleyse, alıcılar kısa satıcıların zararını ödemek zorundadır ve bunun tersi de geçerlidir.

Bitcoin kalıcı vadeli işlem sözleşmelerinin ortalama fonlama oranı yaklaşık %0,01’dir. Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, fonlama oranı %0.01 civarında veya bazen altında kaldı.

Bu, alıcılar ve satıcılar arasında iyi bir denge olduğunu ve pazarın henüz aşırı ısınmadığını gösteriyor.

Bitcoin rezervleri düşüyor

Geçen ay boyunca yaklaşık 145.000 BTC borsalardan çıktı.

Aylık 2.3 milyar dolarlık Bitcoin’in borsalardan çıkması, yatırımcıların uzun vadede BTC varlıklarını elinde tutma niyetini gösteriyor.

Yatırımcılar, kripto para varlıklarını satmak için borsalara BTC yatırmak zorundadır. Bu nedenle, çıkışlar arttığında, tipik olarak yatırımcıların BTC’yi uzun süre tutmayı planladıklarını gösterir.

Kurumsal birikim büyüyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde Grayscale, kurumsal yatırımcılar için Bitcoin yatırımı için tercih edilen firma olmaya devam ediyor. Grayscale Bitcoin Trust, ABD’de halka açık olarak işlem gördüğü için borsa yatırım fonuna en yakın yatırım aracıdır.

Grayscale’e göre, firma şu anda 500.000’den fazla BTC’ye sahip ve 16.700$’lık bir giriş fiyat ile 8.35 milyar doların üzerinde bir değere sahip.

Kurumlar, Bitcoin’in 2020’nin başından bu yana güçlü bir iyileşme kaydettiği için Bitcoin biriktirmeye devam etti. BTC’nin dayanıklılığı, özellikle sürekli olarak altından daha iyi performans gösterdiğinden, değer saklama aracı olarak yıl boyunca kurumlar için BTC’yi daha çekici hale getirdi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!