bitcoin

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Bitcoin İşlem Hacmi 1 Trilyon Doları Aşabilir!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Araştırma şirketi Coin Metrics’in, kripto para verilerinden yola çıkarak yaptığı gelecek tahminlerine ilişkin raporunda, Bitcoin’in günlük hacminin, büyüme oranları korunduğu takdirde ABD net varlık (hisse senedi ve diğer menkul kıymetler) piyasasının hacmini gölgede bırakabileceği öngörüldü. Bunun üzerine kripto para topluluğunda bunun gerçekten mümkün olup olmadığı sorusu gündeme geldi.

Raporda Bitcoin (BTC), daha geleneksel pazarlara kıyasla düşük işlem hacmi sebebiyle inanılmaz büyüme potansiyeline sahip bir varlık sınıfı olarak şu ifadelerle gösterildi:

“Buradan çıkan anlam şu ki, Bitcoin, şu anki durumunda, bağımsız bir varlık sınıfından çok daha fazla, büyük bir sermaye birikimi ölçeğiyle karşılaştırılabilir halde.”

Bitcoin büyük varlık sınıflarını geride bırakabilir mi?

Coin Metrics’e göre, Bitcoin’in günlük spot piyasasında, halihazırdaki işlem hacmi, 4,1 milyar dolar. Bu işlem hacmi, sırasıyla 446 ve 893 milyar dolarlık ABD hisse senedi ve tahvil piyasaları ile 1,98 trilyon dolarlık küresel döviz piyasalarının işlem hacimleri yanında çok küçük bir rakam.

fvf
Büyük varlık sınıflarına kıyasla Bitcoin hacmi. Kaynak: Coin Metrics

Ancak Coin Metrics’in gelecek tahminine ilişkin projeksiyonunda, günlük işlem hacminde üstel bir artış görülüyor. Raporda bu durum, şöyle ifade ediliyor:

“Tarihsel piyasa büyüme oranlarında bir değişiklik olmadığı takdirde, Bitcoin’in spot piyasalardaki 4,3 milyar dolarlık günlük işlem hacminin, bütün ABD hisse senedi piyasalarındaki günlük işlem hacmini aşarak büyümesi için dört yıldan daha az bir zaman yeterli olacak. Tüm ABD tahvillerinin günlük işlem hacmini aşması için ise beş yıldan daha az bir süre gerekiyor.”

Bu hacimlere erişmesi için Bitcoin’in şu anki işlem hacminin, Coin Metrics’in belirttiği gibi ABD’deki net varlıkların günlük işlem hacminden 100 kat fazla artması gerekiyor. Ancak bu tahmin, ABD’deki net varlık piyasasında şu günden itibaren (2020), 2024’e kadar “hiç büyüme olmayacağı” varsayımı altında yapılıyor.

srg
Bitcoin spot hacmi tahmin projeksiyonu. Kaynak: Coin Metrics

Gerçekleşmesi imkansız gibi görünse de, Coin Metrics, sadece Bitcoin ticaret hacminin beş yıl içinde bu büyük varlık sınıflarını geçebileceğini değil, aynı zamanda 2025 yılına kadar 1 trilyon dolarlık hacme ulaşma potansiyeline de sahip olduğunu öne sürüyor. Oldukça genç ve yeni oluşmuş bir piyasa için bu inanılmaz büyüme tahmini, şu anki koşullarda ancak 200 yılın üzerindeki bir zaman diliminde gerçekleşebilir.

Ticaret hacminin analizi

Rapor, Bitcoin’in günlük işlem hacmini, önemli ölçüde farklı sonuçlar veren farklı yöntemlerle doğru bir şekilde ölçmenin zorluklarını da masaya yatırıyor. Şimdiye kadarki en büyük piyasanın, 13,9 milyar dolarlık işlem hacmiyle sermaye piyasasının türev araçları piyasası olduğu bilinmekle birlikte, bunun hâlâ gelişmekte olan bir piyasa olması dolayısıyla analize dahil edilmediği, raporda şu cümlelerle ifade edildi:

“Bildirilen işlem hacimlerine inanacak olursak, söz konrusu türev piyasalar yoluyla toplamda risk almanın, en etkili yol olduğu söylenebilir. Bununla birlikte kripto türevi piyasaları da halen gelişmekte ve piyasa katılımcıları, farklı sözleşme spesifikasyonlarının bir karışımıyla uğraşmak zorundalar.”

Raporda, 4,1 milyar dolarlık ticaret hacminin ise başta Tether (2,3 milyar dolarlık) olmak üzere, itibari para piyasaları (1,2 milyar dolarlık) ve kripto para borsaları (0,5 milyar dolarlık) gibi stablecoin’lerden kaynaklandığı belirtiliyor.

Coin360 ve CoinMarketCap‘in, Bitcoin’in sırasıyla 9 milyar dolar ve 25 milyar dolarlık işlem hacimlerine sahip olduğuna lişkin raporları da kafa karışıklığına yol açıyor. Ancak Coin Metrics’in verilerinin, ABD dolar işlem hacmini referans aldığı belirtiliyor.

dgtdh
Borsalara göre Bitcoin işlem hacmi dağılımı. Kaynak: Coin Metrics

Coinbase, Bitstamp, Bitfinex ve Kraken borsalarındaki hesap işlemleri, söz konusu günlük işlem hacminin 500 milyon dolarlık kısmının yüzde 90’ını oluşturuyor.

Bitcoin işlem hacminin geleceğine ilişkin tahminler

Bir çok analist, 2020’nin ikinci yarısında piyasalarda yeni bir yükselişin başlayacağını tahmin ediyor. Bu yükselişin gerçekleşmesi halinde, sadece ticaret hacminde yükselme oluşmakla kalmayacak, aynı zamanda yeni yatırımcı ve kurumların da piyasaya girmesiyle gelecek yıllarda 100 katın üzerindeki bir üstel artışı da mümkün kılacak.

Ancak Bitcoin’e yönelik odaklanma, finans piyasaları, yenilikler çıkıp eskidikçe ve bunların yerini daha fazla teknoloji odaklı piyasa aldıkça, diğer kripto para birimlerine de yönelebilir.

Bitcoin İşlem Hacmi 1 Trilyon Doları Aşabilir!

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!