Bitcoin

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Bitcoin Sona Yaklaştı Mı? Ünlü Analist Açıkladı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzun vadeli sahiplerin kapitülasyonu başladı ve yatırımcılar şu anda zararına satış yapıyor. Bu dibin yaklaştığının bir işareti mi?

Ünlü bir analiste göre, bu ayı piyasasında uzun vadeli sahiplerin teslimiyeti başladı ve bu bir iyimserlik işareti olabilir.

Uzun Vadeli Yatırımcıların Kapitülasyonu Nedir?

İlk olarak, yatırım veya ticarette kapitülasyonun tıpkı geleneksel anlamında olduğu gibi birinin konumunun hedeflerine ulaşacağına dair umudunu kaybettiği ve sonunda onu bırakmaya hazır olduğu anlamına geldiğini fark etmek önemlidir.

Mevcut bağlamda, uzun vadeli yatırımcıların teslim olması, BTC’yi uzun süre elinde tutan kişi veya kuruluşların, kâr veya zararla da olsa ticaretlerinden ayrıldığı anlamına gelir.

Bu önemlidir, çünkü yatırımcılara büyük zararlar verildiğinde piyasalar dibe vurma eğilimindedir.

Uzman analist ise düşüncelerini şu şekilde ifade etti:

”Piyasalar genellikle, piyasa katılımcılarına büyük kayıplar verildiğinde yani ‘kapitülasyon’ olarak bilinen bir olay olduğunda, dibe vurma eğilimindedir. Ayı piyasalarında, uzun vadeli sahiplerin kapitülasyonu genellikle çok yıllı bir dibe işaret ediyor.”

Bunun tek seferlik bir olay olmayabileceğini ve uzun vadeli sahiplerin kesin olarak teslim olmalarının haftalar veya aylar alabileceğini de belirtmekte de fayda görüyoruz.

Örneğin – 2014/15 ve 2018’de, uzun vadeli BTC sahiplerinin teslim olması aylar alırken, 2020’deki şiddetli COVID salgınının sebep olduğu çöküşü sırasında, aşağıdaki tablodan mükemmel bir şekilde kanıtlandığı gibi, yalnızca birkaç gün sürdü:

BTC
Kaynak: CryptoQuant

Bu Durum Bitcoin Fiyatı İçin İyi Bir İşaret Mi?

Bunun Bitcoin fiyatı için iyi bir işaret olup olmadığı, duruma nereden bakıldığına göre değişir. Kapitülasyon aşamasının başlamış olması, gelecekte daha fazla satış olabileceği anlamına geliyor. Ancak bu aynı zamanda piyasanın dibe doğru yaklaştığı anlamına da geliyor.

Yukarıdaki grafiği dikkate alarak konuyla ilgili açıklama yapan analist, şunları söyledi:

”Uzun vadeli sahiplerin SOPR’si, bu (LTH) kohortu tarafından gerçekleştirilen kar/zarar miktarını ölçen bir ölçüdür. Daha önceki ayı piyasalarında, bu katılımcılar piyasadan zararla çıktıkları ve değerlenmemiş kripto paralarını yeni katılımcılara veya satın almaktan mutlu olan “akıllı paraya” sattıkları için uzun vadeli sahiplerin kapitülasyonunun gerçekleştiği açıktır. Büyük parçalar halinde düşük değerli varlık ve gelecekteki boğa piyasasında olağanüstü getiriler için tutmaya devam edin.”

Ayrıca analist, uzun vadeli yatırımcıların zararına satış yaptıkları sonucuna vararak “akıllı para biriktirme aşamasının başladığını” belirtti.

Bitcoin Sona Yaklaştı Mı? Ünlü Analist Açıkladı!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!