Bitcoin

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Bitcoin Taproot Güncellemesi Yayınlandı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ağı, 2017’den bu yana yaptığı en önemli güncellemelerden biri olan Taproot’u gerçekleştirdikten sonra haberlerin odağı oldu. Son güncelleme, “SegWit” olarak da bilinen Segregated Witness, Bitcoin’in ölçekleme sorununu çözmek için entegre edildi.

Taproot, Bitcoin ağı için komut dosyası oluşturma yeteneklerini ve gizliliği geliştirecek bir soft fork’tur. Güncelleme ayrıca  Merkelized Abstract Syntax Tree (MAST) adı verilen bir özelliği de etkinleştirdi.

MAST, harcama yaparken yalnızca sözleşmenin ilgili kısımlarını ortaya çıkararak akıllı sözleşmelerin daha verimli ve özel olmasına yardımcı olan bir özelliktir.

BTC madencisi Alejandro De La Torre’ye göre, temelde çoklu imza işlemlerini okunamaz hale getiren Schnorr imzaları olarak bilinen bir şey de bu güncelleme ile eklendi. Bu etkinleştirme, 709.488 ve 709.632 blokları arasındaki madenciler ve madencilik havuzlarından gelen yüzde 90’lık bir kilitlenme konsensüsünün ardından geldi.

Önceki SegWit güncellemesi, Bitcoin ağının ölçeklenebilirliğini geliştirirken, işlemin şekillendirilebilirliğini çözmeyi amaçlıyordu. Taproot, kendi adına üç ana iyileştirmeyi hedefliyor: Optimizasyon, Gizlilik ve Akıllı Sözleşmeler.

Optimizasyon konusunda, Anahtar ve İmza Toplama artık genel anahtarların ve imzaların toplanmasına izin verecek. Örneğin, bir borsa 100 kişiye 100 işlem gönderirse, artık 100 genel anahtarın tamamını tek bir anahtara ve 100 imzanın tamamını tek bir imzaya sıkıştırabilirler.

Güncelleme, 12 Haziran’da BTC madencilik düğümleri (node) arasında yüzde 90’lık bir fikir birliğine varıldıktan sonra yapılabildi. Bitcoin topluluğu kilitlenmeyi kabul etse de, piyasaya sürülmenin kendisi Kasım ayına kadar gerçekleşmedi. Aylarca süren gecikme, test için yeterli zaman vermek üzere tasarlandı. Bunun, yükseltme sırasında bir şeylerin yanlış gitme olasılığını azaltması bekleniyordu.

Bitcoin ağı, topluluk tarafından yönlendirilen çok sayıda soft ve hard fork’lardan geçti. Ancak mevcut güncelleme sihirli bir şekilde ağın yeteneklerini ve gizliliğini bir gecede iyileştirmeyecek. Bu biraz zaman alacak. Yani faydaları bundan yıllar sonra göz önünde olacak.

Bir Bitcoin programcısı ve teknik uzmanı olan Jimmy Song, Natalie Brunell ile yaptığı röportajda aynı fikirde olduğunu açıkladı.

Bitcoin’in son büyük güncellemesi, Ağustos 2017’deki Segwit güncellemesiydi. BTC o sırada 4000 dolardan işlem görüyordu. Daha sonra yükselişe geçti ve sadece dört ayda 20.000 dolara yaklaştı.

Bu yazının hazırlanışı sırasında, BTC, kısmen bahsedilen güncelleme sayesinde, 24 saat içinde yaklaşık yüzde 2 değer kazandı.

bitcoin taproot guncellemesi yayinlandi 1
Kaynak: CoinStats
Bitcoin Taproot Güncellemesi Yayınlandı!

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!