Bitcoin Yatırımcıları Dikkat! Türkiye’de BTC Miras Vergisine Tabi

bitcoin
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para dünyasının bir numaralı koini olan Bitcoin benimsenmeye devam ettikçe şimdi karşımıza yeni yeni gelişmeler çıkıyor. Bu gelişmelerden bir tanesi de Bitcoin’in miras vergisine tabi olup olamayacağı şeklinde.

Yeni üyelik açma işlemleri durdurulmadan sizde hemen 500’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den para kazanmak için buradan Binance’ye kayıt olabilirsiniz.

Bitcoin olarak miras kalmışsa

Konu ülkemizde gündeme geldi ve bir mirasçı eşinin vefatı üzerine BTC hesabıyla ilgili olarak vergi dairesine başvuru yaptı. Vergi dairesinden gelen yanıta göre bir para olarak Türkiye’de hukuki altyapısı bulunmayan BTC ve kripto para birimlerinin miras yoluyla devredilmesi halinde, veraset ve intikal vergisinin alınacağı vurgulandı.

Hesabındaki Bitcoin

Vefat eden eşinin cüzdanında 20 bin TL’lik Bitcoin’i Vergi Dairesine bildiren kadın veraset ve intikal vergisinin süreçleri hakkında bilgi aldı. Aldığı bilgiye göre biz de BTC şeklinde bir miras kalırsa nasıl bir yl izleyeceğimizi öğrenmiş olduk. Buna göre veraset ve intikal için ilgili vergi ödendiğinde BTC miras olarak alınabiliyor.

Beyanname verilecek mi?

BTC olarak kalan miras için vergi dairesi ayrıca beyanname verilmesi gerektiğini de ifade ediyor. Tahakkuk eden verginin ödenmesinin ardından vergi dairesi kişiye ilişik kesme belgesi verecek ve böylelikle kripto para birimleri mirasçıya ödenecek.

BTC ve diğer kripto paraların teknik analizlerini paylaştığımız Telegram teknik analiz kanalımıza buradan ücretsiz katılabilirsiniz.

Vergi dairesinin bu yaklaşımından sonra ülkemizde bir konu daha böylelikle açığa kavuşmuş oluyor. Ülkemizde hukuki anlamda para olarak kabul edilmeyen BTC ve benzeri kripto paralar için vergilendirme çalışmalarının devam ettiğini de belirtelim.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!