Bu Sıralamaya Çok Şaşıracaksınız: İşte Bitcoin’in Dünya Para Birimleri Arasındaki Yeri

Bitcoin
Bitcoin
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mevcut piyasa değeri itibariyle, Bitcoin’in 170 farklı itibari para biriminden daha fazla değeri bulunuyor.

On yıldan fazladır devam eden bir büyümenin ardından, Bitcoin şu anda dünyanın en büyük on para birimi arasında yer alıyor.

USD, EUR, CNY, JPY ve INR, Bitcoin’den daha büyük para arzına sahip dünya para birimleridir.

300’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye kayıt olabilirsiniz. Ayrıca, buradan Binance’ye kayıt olduğunuzda ömür boyu tüm komisyonlarda %20 indirim kazanırsınız.

Bitcoin’in yeri

Bitcoin şu anda dünyanın en büyük altıncı para birimi konumunda ancak 2017’de beşinci sıraya kadar yükselmişti.

On yıldan biraz daha uzun bir süre önce yaratılmasından bu yana, Bitcoin (BTC) fiyatı 20 bin dolarlık değeri görmesinden sonra şimdilerde 11 bin 300 dolar seviyesinden işlem görüyor.

O dönemde, dolaşımdaki arzının her bir birimin değeriyle çarpılması olarak tanımlanan Bitcoin’in piyasa değeri, 200 milyar doların üzerine çıkarak hızla yükseldi, bu da Bitcoin’i sadece şimdiye kadarki en büyük kripto para değil, aynı zamanda birçok fiat para biriminden daha büyük bir değer haline getirdi.

Bitcoin ve fiat para birimleri, dolaşımdaki değerin nasıl hesaplandığı açısından tam olarak eşdeğer olmasa da, Bitcoin’in dünya para birimi sıralamasında nerede durduğunu, piyasa değerini, fiat para birimlerinin M0 para arzıyla karşılaştırarak kabaca tahmin edebiliriz.

M0 rakamı, tüm banknotların, madeni veya demir paraların ve kolayca nakite dönüştürülebilen diğer para ikamelerinin toplam değerini temsil ediyor. M0 değeri aynı zamanda “dar para” olarak da bilinir.

Bitcoin’in dünya para birimi sıralamasına uyduğu yer

ABD doları (USD) şu anda dolaşımdaki arz açısından en büyük itibari para birimidir. ABD Merkez Bankası’na göre, tedavülde 1,95 trilyon dolarlık Federal Rezerv banknotu ve madeni para var – bunların dörtte üçünden fazlası 100 dolar ve 20 dolarlık banknotlardan oluşuyor.

Sırada Euro (EUR) var. İlk olarak 2002’de piyasaya sürülen ve şu anda Avrupa’nın büyük bölümünde ve çoğu AB üye devleti tarafından kullanılan nispeten yeni bir para birimi.

ABD Merkez Bankası gibi, Avrupa Merkez Bankası da dolaşıma girdiği Euro banknot ve madeni paraların miktarı için güncel bir referans tutmaktadır. Resmi istatistiklere göre, son güncelleme (Temmuz 2020) itibariyle dolaşımda sadece 1,38 trilyon Euro’luk bir durum söz konusu. Euro’nun piyasaya sürülmesinden bu yana, bu üç kattan fazla değer balonlaştı ve toplam değer çoğunlukla 20 € ve 50 € banknotlardan oluşuyor.

Çin Yuanı (CNY) dünyanın üçüncü en değerli para birimidir. TradingEconomics’ten alınan verilere göre, dolaşımda yaklaşık 8 trilyon CNY var ve buna eşdeğer değer 1,15 trilyon dolar. Japon yeni (JPY), Temmuz 2020 itibarıyla 106 trilyon JPY banknot ve madeni parayla dördüncü sırada ya da dolar karşısında ölçüldüğünde 1 trilyon dolara yakın.

ABD doları, euro, Çin yuanı ve Japon yeni, 1 trilyon doların üzerinde toplam M0 değerine sahip tek fiat para birimleridir. Dolaşımdaki arz açısından en büyük beşinci para birimi, şu anda dolaşımda olan 31 trilyon INR’den fazla banknotu bulunan ve şu anda 425 milyar doların hemen kuzeyinde olan Hindistan rupisidir (INR).

Buradan tüm kripto para ticareti yapan yatırımcıları tek çatı altında topladığımız Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.

Son olarak, ancak en önemlisi, Bitcoin (BTC) şu anda arzını dolaştırarak altıncı en büyük para birimi konumunda bulunuyor ve konumunu korumak için Rus rublesini (RUB) geride bırakıyor.

Bitcoin şu anda dolaşımda olan 18.48 milyon adet ve 11.300 dolar fiyatıyla karşımızda yer alıyor. Bu, Bitcoin’in M0 sınırını 216,5 milyar dolara yerleştiriyor, bu da onu Hindistan rupisinin yarısı kadar ve ABD dolarının onda birinden biraz fazla büyük yapıyor. Mevcut piyasa değerinde, Bitcoin’in 170 farklı itibari para biriminden fazla değerinde bir para kaynağı var.

Mutlak zirvede, Bitcoin 330 milyar dolara yakın bir piyasa değerine ulaştı. O zamanlar bu rakam, Bitcoin’i dünyanın en büyük beşinci para birimi yapmıştı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!