bitcoin

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Bitcoin’in Fiyatı 15 Dakikada Yüzde 14 Düştü!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC), BitMEX’de neredeyse 15 dakika gibi çok kısa bir sürede 10.180 dolardan 8.600 dolara düştü.

Bitcoin piyasasının büyük çoğunluğunu oluşturan uzun süreli sözleşmeler sebebiyle Bitcoin 10.500 dolar seviyelerinde çok uzun bir dirence tepki gösterdi ve balinalar ellerindeki yüksek miktarda bulunan BTC’yi ucuza satarak (damping) fiyatı ciddi bir şekilde düşürdü. Peki fiyat neden bu kadar düştü? Bitcoin fiyatının bu ani düşüşüne neden olan 3 ana faktör ise şunlardır:

bitcoin
Dört saatlik BTC/USDT grafiği. Kaynak: TradingView

Bitcoin uzun bir direnç için geç kalmıştı

Fiyat düzenlemesinden önce, Bitcoin ve Ether (ETH) için fonlama oranı öncelikli olarak %0.16 ve %0.19 seviyesinde gerçekleşti.

Bitcoin vadeli işlem piyasasında fonlama oranının anlamı; uzun veya kısa süreli sözleşme sahiplerinin piyasada denge kurmak için karşılıklarını ödemek zorunda olduklarıdır.

Örnek verecek olursak, Bitcoin’in fiyatının arttığını ve %0.01 seviyesinde olan fonlama oranının %0.16’ya yükseldiğini varsayalım. Bir satıcı 100.000 dolarlık uzun pozisyon açmışsa, trader her sekiz saatte bir 100.000 dolarlık kısa pozisyona sahip başka bir kısa sözleşme sahibine 160 dolar ödemek zorundadır.

Fonlama mekanizması, piyasanın uzun bir süre pozisyon uzunluğunun veya kısalığının sallanmasını önler.

Bir şeylerin yanlış gittiğine dair diğer bir işaret ise; fiyat düşüşünden önce Bitcoin’in fonlama oranının çok yüksek olması ve pazarın yaklaşık %75’inin uzun kontratlar tutmasıydı.

Alım satım yapanların çoğunluğu Bitcoin’in fiyatının artmasını büyük bir heyecanla bekliyorlar ve piyasanın eskisi gibi canlı olmasını istiyorlardı. Kaçınılmaz olarak, yaklaşık 120 milyon dolarlık uzun sözleşmeleri tasfiye eden uzun bir sıkışma meydana geldi.

bitcoin
BitMEX XBTUSD Tasfiyesi. Kaynak: Skew

BTC’nin fiyatı ise ABD piyasası açıldıkça düştü. CME Bitcoin vadeli işlem piyasasının BTC’deki satışların kısmen gerisinde olduğunu gösteriyor.

Kripto para yatırımcısı PlanB şunları söyledi:

https://twitter.com/100trillionUSD/status/1267835341987340288?s=20

“Bitcoin çöküyor – ABD piyasası açıldıktan sonra BTC 15 dakika içinde 1000 dolar düştü. (20 Mayıs ve 21 Mayıs tarihlerinde de aynı durum yaşanmıştı)”

Bitcoin uzun bir süredir aynı direnç noktasını deniyor

Bitcoin, son sekiz ay içinde toplam 10.500 dolarlık direnç seviyesini üç defa denedi.

CoinMarketCap’te en üst sıradaki kripto para birimi Bitcoin, Ekim 2019’da 10.500 dolara kadar yükselmişti ve altı haftalık bir sürede dibe vurup 6.400 dolara kadar düştü.

Şubat ayında ise Bitcoin, 10.500 dolarlık direnç seviyesini aşmak için başka bir hamlede yapmıştı fakat başarılı olamamıştı. BTC bu hamleden dört hafta süre geçtikten sonra 3.600 dolara kadar dibe çakılmıştı.

BTC’nin son üç çeyrekte aynı seviyeyi üçüncü kez test ediyor ve üçünde de aynı düşüş reaksiyonunu gösterdi.

Balinalar fonlarını taşıdı

Bitcoin fiyat düşüşü gerçekleşmeden birkaç saat önce balinalar fonlarını Binance ve BitMEX’e taşıdı.

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju şunları söyledi:

“Dibe dalış gerçekleşmeden birkaç saat önce Binance ve BitMEX’e çok sayıda BTC girişi oldu.”

bitcoin
Bitcoin 8.600$’a düşmeden önce BitMEX ve Binance’e yapılan girişler. Kaynak: CryptoQuant
Bitcoin’in Fiyatı 15 Dakikada Yüzde 14 Düştü!

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!