Bitcoin

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Bu 3 Göstergeye Göre Bitcoin’de Düşüş Daha Bitmemiş Olabilir! 10 Bin Dolar Söz Konusu!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

20.000 dolara yakın seyreden Bitcoin (BTC) piyasayı endişelendiriyor, ancak desteği kırmayı kıl payı kaçırdıktan sonra, en kötü senaryo gerçekten bitti mi?

Birden fazla zincir üstü göstergeye göre, maksimum acının henüz bu döngüye ulaşmadığı görülüyor.

Bu hafta birçok yatırımcı için riskler yüksek görünüyor. Bunun sebeplerinden bir ise, arzın neredeyse yüzde 50’si zararda tutuluyor ve madenciler borsalara BTC sevkiyatlarını artırıyor.

Bitcoin’in en büyük yatırımcılarından bazıları, BİTCOŞAR ailesi olarak bildirdiğimiz üzere, MicroStrategy, fiyat hareketi düşerken BTC’ye olan inançlarını savunmak zorunda kalıyor.

Sektördeki göstergeler piyasanın geçmişteki dip bölgeleri yakalamak için teknik olarak daha ne kadar düşmesi gerektiğine bakıyor. Bu düşüş 10.000 dolara kadar sürebilir.

Zayıf Yatırımcı Piyasadan Çıkacak!

On sekiz ayın en düşük seviyelerine düşmesine rağmen, Bitcoin fiyat hareketi henüz tüm spekülatörlerini sarsmadı. Zincir üstü analitik kaynağı LookIntoBitcoin’in yaratıcısı Philip Swift’in RHODL Oranına göre, daha fazla kapitülasyon yolda görünüyor.

Bunun nedeni de, tarihsel olarak, kısa vadeli ve uzun vadeli yatırımcı arasındaki oranın, makro fiyat diplerinde uzun vadeli yatırımcının lehine olmasıdır.

RHODL, kripto paraları en son hareket ettikleri zamana göre (gerçekleşen fiyata göre ağırlıklı olarak) bölen Gerçekleştirilmiş Kap HODL Dalgaları metriğinin 1 haftalık ve 1-2 yıllık kohortları arasındaki oranı özellikle temel alır.

Esasen, RHODL’un yeşil bölgesi bir kez olduğunda, kapitülasyonun zirvede olduğunu ve bir fiyat tabanının yakın olduğunu veya zaten belirlendiğini gösteriyor. Zincir üstü analitik firması Glassnode’dan alınan verilere göre, RHODL henüz yeşil bölgesine girmedi.

Yükseliş İçin Yeterince Yatırımcı Mevcut Değil!

Bitcoin pazarının tamamı kayıpta gibi görünebilir, ancak 20.000 doların üzerinde, birçoğu hala bir toparlanma umuduyla muhtemelen yetersiz kazanımları elinde tutuyor.

Zincir içi analitik platformu CryptoQuant, 16 Haziran itibariyle toplam BTC arzının sadece yüzde 46’sının zararda tutulduğunu ortaya koyuyor.

Bu, başlı başına bir istatistik olarak etkileyici, ancak tarihsel örüntüler dikkate alındığında bir makro kapitülasyon olayı olarak adlandırmak için yeterli değil.

CryptoQuant verilerine göre, Mart 2020’de, 2018’in sonlarında ve öncesinde olduğu gibi, kapitülasyon olarak adlandırılabilmesi için arzın en az yüzde 60’ının gerçekleşmemiş kayıplar yaratması gerekiyor.

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, BTC/USD’nin geçen hafta gerçekleşen fiyatına dönmesinin önemine dikkat çekti. İki yıl süren bu olay, spot fiyatın tüm kripto paraların son hareket ettiği ortalama fiyatın altına düştüğünü ifade ediyor.

Ünlü CEO, bunun üzerine şu şekilde bir açıklamada bulundu:

“Mart 2020’deki büyük satıştan bu yana 2 yıldır bu anı bekliyordum.”

Madenciler Henüz Teslim Olmadı!

Üretim maliyetlerinin muhtemelen 20.000 ABD Dolarından 30.000 ABD Dolarına yakın olmasına rağmen, Bitcoin madencileri henüz biriktirilmiş BTC satışlarıyla masrafları karşılamaya başlamadı. Ek olarak belirtecek olursak, kripto paralar yedi ayın en yüksek oranda borsalara taşınıyor

Bu nedenle, Bitcoin ağı hash oranı henüz ciddi bir dalış yapmadı, bu durum ise önemli fiyat baskısı dönemlerinde yaygın olan bir şey.

Varlık yöneticisi Capriole CEO’su Charles Edwards tarafından oluşturulan Hash Ribbons metriği, trend eksikliğini doğruladı.

Hash Ribbons, madenci kapitülasyonunun ne zaman gerçekleştiğini belirlemek için 30 günlük ve 60 günlük hareketli ortalama hash oranını kullanıyor. Yükselen 30 günlük 60 günün üzerine çıktığında, madencilerin işe dönmesiyle “en kötünün” bittiği varsayılabilir.

Şimdiye kadar, bu geçiş henüz gerçekleşmedi ve tarihsel olarak bu, maksimum acının ileride uzanabileceği anlamına geliyor.

Bu arada ekonomist, yatırımcı ve girişimci Max Krueger, “Etkileyici Bitcoin madenci değişim akışları”, bu hafta madenci faaliyeti hakkında şu şekilde yorum yaptı:

“Birçok madencinin başı bu süreçte BTC ile büyük dertte olacak, dün 20 bin kırılma beklentisiyle panik yapmak mantıklı.”

Bu 3 Göstergeye Göre Bitcoin’de Düşüş Daha Bitmemiş Olabilir! 10 Bin Dolar Söz Konusu!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!