Uniswap

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Bu Borsayı Kullananlar Dikkat: Davalık Oldu!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DeFi devi Uniswap, kayıt dışı menkul kıymetler satmak ve ilgili riskleri kullanıcılarına bildirmemekle suçlanıyor.

Kuzey Carolina’dan bir Uniswap kullanıcısı olan Nessa Risley, geçen yılın Mayıs ve Temmuz ayları arasında EthereumMax, Matrix Samurai ve Rocket Bunny gibi düşük sermayeli dijital token’lara yaklaşık 10.400 dolar yatırım yapmıştı. Yatırımcı o zamandan beri “ciddi kayıplar” yaşadı ve bu nedenden ötürü yasal işlem yoluyla adalet arıyor.

4 Nisan’da Risley, Uniswap’ın kimlik kontrolleri yapmadığını ve yaygın dolandırıcılık yapmak amacıyla benzeri dijital token’lar listelemek için bu platformu kullanan “dolandırıcılara” karşı menkul kıymet kısıtlamaları getirmediğini iddia ederek yasal işlem başlattı.

Uniswap Kayıtsız Menkul Kıymet Satmakla İtham Ediliyor!

İki ABD hukuk firması; Uniswap’a karşı, merkezi olmayan borsaya ve A16z, Paradigm gibi ünlü VC firmaları da dahil olmak üzere destekçilerine “dijital token’lar şeklinde menkul kıymetler teklif edip satarak menkul kıymetler yasalarını ihlal ettikleri” için dava açtı.

Kim & Serritella LLP ve Barton LLP tarafından açılan dava, geçen Nisan ayından bu yana Uniswap’ta para kaybeden Risley gibi birçok mağduru platformun kurucuları ve geliştiricilerine karşı bir toplu davaya katılmaya davet etmeye teşvik ediyor. Uniswap’ın, kullanıcılara sattıkları menkul kıymetler için ilişkili yatırımların riskine ilişkin bilgiler de dahil olmak üzere “kayıt beyanlarını” kullanıcılara sunmadığını iddia etti.

Ek olarak bu toplu dava, Uniswap Labs’ın platformunda “anlık pompalama ve boşaltma” ve “halı çekme” gibi yasa dışı faaliyetlere izin verdiğini iddia ediyor. Açıklamaya göre ana suçlamalardan biri, likidite sağlayıcılarına her işlem için ücretin bir kısmını ödeyerek dolandırıcılığı teşvik eden DEX’in ücret yapısını hedef alıyor.

Bu arada, Uniswap geliştiriciler için ücretler topluyor ve bu ücretlerin bir kısmını kendisi için tutma yeteneği kullanıyor.

SEC, Uniswap’ı İncelemeye Aldı!

Yukarıdaki dava, DeFi protokollerinin merkezi olmayan ilkesine meydan okuyan ilk dava olarak karşımıza çıkmıyor. Ocak ayında, oyunlaştırılmış bir kripto protokolü PoolTogether, protokolün uygulamasının esasen New York yasaları uyarınca yasaklanmış bir piyango şekli olduğunu iddia eden Joseph Kent adlı bir yazılım mühendisi tarafından yasal olarak sorgulamaya alınmıştı.

ABD’nin popüler menkul kıymetler gözlemcisi; yatırımcıların borsayı nasıl kullandığını, borsanın nasıl pazarlandığını ve genel olarak nasıl işlediğini belirlemeyi amaçlarken, SEC geçen Eylül ayında Uniswap Labs’a karşı bir soruşturma başlatmıştı. Daha önceki zamanlarda SEC başkanı Gary Gensler, Komisyonun denetlediği varlık türleri olarak sınıflandırılabileceğine inandığı DeFi protokolleriyle ilgili endişeleri özetlemişti.

Bu Borsayı Kullananlar Dikkat: Davalık Oldu!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!