Cardano

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Cardano Blok Boyutu Yüzde 10 Arttı! Bu Ne Anlama Geliyor?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ölçeklenebilirliği iyileştirmek için Cardano, blok boyutunu 80 KB’den 88 KB’ye yüzde 10 artıran yeni bir yükseltme gerçekleştirdi.

İşlem hacminde yakın zamanda gerçekleşen artışın ardından ve gelecekteki büyüme potansiyellerine paralel olarak Cardano (ADA), ana ağ blok boyutunda 8 KB artırıma gitti.

Cardano’nun kurucu şirketi Input Output Hong Kong (IOHK) tarafından Pazartesi günü yapılan bir duyuruya göre, yükseltme geçen hafta sonu önerilmişti ve bu pazartesi günü uygulandı. Cardano’nun blok boyutunu yüzde 10 artırarak 88KB’ye çıkardı ve başlangıçta 80 KB idi.

Cardano Ölçeklenebilirlik Yükseltmesi! Bu Ne Anlama Geliyor?

IOHK, ölçeklenebilirlik yükseltmesinin 2022’de Cardano için “bir dizi planlı ağ optimizasyonunun en sonuncusu” olduğunu belirtti. Söz konusu yükseltme işlemi yalnızca ağın verimini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda blok zincirinin üzerine inşa edilen DApp’lerin performansını da artıracak.

Pazartesi gününden beri IOHK, blok zincirinin güncellemeye tepkisini izliyor. Bu, önümüzdeki üç gün boyunca devam edecek ve sonuçlar, bir sonraki benzer çaba için en iyi zamanlamanın belirlenmesinde ciddi öneme sahip olacaktır.

Ek olarak, yükseltme Cardano’yu ölçeklenebilirlik açısından olduğundan daha yüksek bir sıraya yerleştiriyor. Bu; ölçeklenebilirlik, ademi merkeziyetçilik ve güvenlik blok zinciri üçleme faktörlerinden biridir. Blok zinciri endüstrisindeki olaylar, hiçbir ağın üç hedefe tam olarak ulaşmayı başaramadığını da kanıtlıyor.

IOHK’nin Yükseltme Hakkında Yorumları Ne Oldu!

Bununla birlikte, Cardano’nun blok boyutu artışı da dahil olmak üzere yaşananlar bunu başarmak için gösterilen büyük çabaları da gösteriyor.

IOHK, bu konudaki düşüncelerini bir tweette şu şekilde açıkladı:

“Ekosistem büyüdükçe, yol haritamızın ölçeklendirme aşamasını sunmaya odaklanıyoruz; güvenlik ve ademi merkeziyetçiliği sürdürürken hızı ve ağ kapasitesini iyileştirmek temel amacımız.”

Diğer bir durum ise, EIP-1559 ve yaklaşan ETH 2.0 lansmanı gibi rakip ağ Ethereum‘daki çoklu yükseltmelerdir.

IOHK’nın da belirttiği gibi, Cardano işlem hacminde bir artış yaşadı. Kripto veri firması Messari, geçtiğimiz yıl işlem hacminde yüzde 216’lık bir artışa yaşandığını işaret ediyor.

Ek olarak, ağ, Eylül 2021’deki Alonzo yükseltmesiyle akıllı sözleşmeler işlevselliğini üstlenmişti. Bu kadar çok adım, Cardano’yu geliştirecek, ancak bununla beraber herhangi bir sorun çıkmadı. Her iki gelişme de ölçeklenebilirlikte bir yükseltme gerektiğini belirtelim.

Cardano Blok Boyutu Yüzde 10 Arttı! Bu Ne Anlama Geliyor?
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!